European Rover Challenge (ERC) to międzynarodowe zawody mające na celu wspieranie rozwoju technologicznego. Głównym celem ERC jest stworzenie znormalizowanego systemu testowego i wzorcowego dla robotów planetarnych, a także platformy rozwoju kariery zawodowej w sektorze kosmicznym.
Zawody podzielone są na dwie odrębne formuły: stacjonarna i zdana. Uczestnicy mogą wziąć udział w jednej lub obu formułach. Każda z formuł wymaga specjalnego podejścia i stawia przed zespołami różne zadania.
W formule stacjonarnej, zespoły studenckie z całego świata ciężko pracują nad przygotowaniem w pełni funkcjonalnego łazika marsjańskiego własnej konstrukcji. Łazik musi być samodzielną, mobilną platformą robotyczną. Wszystkie drużyny, które przejdą przez kwalifikacje, wezmą udział w finałach na sztucznym torze marsjańskim w Kielcach, podczas których ich robot zmierzy się z zadaniami wzorowanymi na prawdziwych misjach NASA i ESA.
Zespoły biorące udział w formule zdalnej, podczas zawodów będą korzystały ze standaryzowanego sprzętu, z którym będą łączyły się zdalnie przez Internet z dowolnego miejsca na Ziemi. Zwycięzcą zawodów zostanie ten zespół, który najrzetelniej przygotuje oprogramowanie niezbędne do realizacji misji oraz wykaże się skutecznością w zarządzaniu, reagowaniu na sytuacje krytyczne i zarządzaniu zmianą.

FORMUŁA ON-SITE


Zawody łazików ERC rozgrywane są na specjalnym torze marsjańskim. Jest to unikalna, zaprojektowana przez ekspertów instalacja inspirowana wybranym fragmentem Czerwonej Planety.
Na naszym Mars Yardzie prezentujemy procesy, które kształtują krajobraz Marsa: tworzymy złożoną geologiczną łamigłówkę składającą się z licznych kraterów uderzeniowych, wydm, suchych dolin rzecznych i różnych form wulkanicznych, którą niewiele osób potrafi rozwiązać. Aby jeszcze bardziej absurdalnie skomplikować sytuację, nasz Mars Yard co roku jest inny i reprezentuje odmienny region Czerwonej Planety. Na Mars Yardzie ERC’21 można było zobaczyć dwa aktywne wulkany, trzy kratery uderzeniowe, trzy charakterystyczne generacje przepływów lawy i niezliczone elementy tektoniczne, a także pseudokratery świadczące o interakcji lawy z lodem. ~ Anna Łosiak, sędzia główna zadania naukowego

FORMUŁA REMOTE

