biuro prasowe

edycja 2015

Z Górna na Marsa

750 ton czerwonej ziemi posłużyło do zbudowania marsjańskiego toru, na którym już w ten weekend odbędą się Europejskie Zawody Łazików Marsjańskich.

W Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu już można poczuć się jak na Marsie. Od tygodnia trwają tam prace nad budową toru dla robotów wykonanych przez studentów z całego świata. Marsjański krajobraz powstał dzięki 750 tonom czerwonej ziemi, które zostały przywiezione ze świętokrzyskiej Kopalni Józefka.

Dolomitowe kruszywo swoją barwę zawdzięcza dużej zawartości tlenku żelaza – mówi Jerzy Polakowski, Prezes Zarządu Kopalni Józefka z Górna – Dzięki temu stanowi doskonałą imitację powierzchni Marsa. Jednak jego praktyczne zastosowanie nie jest związane z jego walorami wizualnymi. Charakteryzuje się dużą twardością i ma ponadprzeciętne właściwości biologiczne. Dlatego jest bardzo dobrym materiałem budowlanym, wykorzystywanym m.in. do budowy dróg. Służy także do produkcji ekologicznego nawozu  mineralnego.

Teren zawodów powstawał w konsultacji z geologami. Starali się oni odtworzyć fragment powierzchni Marsa, na którym na przełomie lat 70 i 80 lądowały misje Viking.

Przygotowaliśmy niewielki krater, który wykorzystamy w konkurencji nawigacyjnej – mówi dr Krzysztof Skocki, planetolog i juror zawodów – Ponadto, we fragmencie toru, pod powierzchnią czerwonego gruntu, umieściliśmy jasną warstwę innego materiału. Zespoły w zadaniu geologicznym będą musiały wydobyć próbkę jasnego kruszywa i umieścić ją w pojemniku do badań.

Europejskie Zawody Łazików Marsjańskich będzie można oglądać już w najbliższy weekend w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu. Na wszystkich pasjonatów kosmosu czekają również liczne atrakcje w strefie pokazów naukowo-technologocznych, m.in. start rakiety, pokazy robotów profesjonalnych, wykorzystywanych przez wojsko czy warsztaty robotyczne i rakietowe dla najmłodszych. Wstęp i udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Więcej informacji na temat atrakcji kosmicznego weekendu znajduje się na stronie www.roverchallenge.euSubscribe to our newsletter!

I have read and agree to the terms & conditions, privacy policy and want to receive the ERC newsletter via email

Podobne wpisy