Aktualności, Strefa Inspiracji

Strefa Pokazów ERC2020 – Lista Wystawców

poniedziałek, 7 września, 2020

Robotyczny asystent ERC
Robotyczny asystent ERC

Dostępny 24/7, wirtualny autor licznych publikacji na roverchallenge.eu.

Nieodłączną częścią ERC Space & Robotics Event jest otwarta dla wszystkich uczestników Strefa Pokazów Naukowo – Technologicznych, dlatego nie mogło jej zabraknąć także podczas tegorocznej edycji wydarzenia. Atrakcje zostały przygotowane z myślą zarówno o najmłodszych uczestnikach, jak i o starszych pasjonatach nauki i robotyki, a także osobach zainteresowanych rozpoczęciem kariery w sektorze kosmicznym. Tradycyjnie udział w wydarzeniach, które odbywają się w ramach Strefy Pokazów, jest bezpłatny.

Podobnie jak zawody i konferencja, Strefa Pokazów przyjmie w tym roku formułę hybrydową. Część wystawców i atrakcji dla odwiedzających będzie można spotkać na terenie Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach, a część zaprosi na pokazy i wykłady on-line, które będą transmitowane na stronie internetowej wydarzenia. Niektóre ze zorganizowanych spotkań będą stanowić połączenie prelekcji lub dyskusji z publicznością na żywo ze streamingiem online.

Poniżej przedstawiamy pełny program wydarzeń w Strefie i atrakcji przygotowanych dla odwiedzających.

Stoiska stacjonarne

WYSTAWCA OPIS PRZYGOTOWANE ATRAKCJE
Klub Astronomiczny Almukantarat Klub Astronomiczny Almukantarat jest stowarzyszeniem, które czynnie działa na rzecz rozwoju zainteresowań w zakresie astronomii i nauk pokrewnych, zwłaszcza wśród młodzieży. Od ponad 35 lat co roku organizuje obozy naukowe, podczas których uczniowie szkół ponadpodstawowych poza zajęciami z matematyki, fizyki czy informatyki mogą także poprowadzić własne obserwacje nocnego nieba a także poznać tajniki astrofotografii. W ciągu roku Klub organizuje także inne spotkania dla młodzieży w formie seminariów i warsztatów naukowych oraz bierze udział w imprezach promujących naukę, m.in. w Pikniku Naukowym, World Space Week Wrocław czy dniach otwartych Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN. Ponadto stowarzyszenie prowadzi od 20 lat portal astronomiczny – AstroNET. Co się rusza w kosmosie? – opowiedzą o ruchach różnych ciał niebieskich i ich właściwościach. Widzowie dowiedzą się również co to jest tranzyt i jak się z niego korzysta przy poszukiwaniu planet pozasłonecznych, co to jest rezonans orbitalny, a także poznają rodzaje zaćmień Słońca: zupełne, częściowe i obrączkowe. Zwiedzający będą mogli samodzielnie zasymulować takie zjawiska jak zaćmienia Słońca i Księżyca oraz tranzyty na mechanicznym modelach. układów: Słońce-Ziemia-Księżyc oraz planetarnego.
Manewry orbitalne – żeby mieć łazika na Marsie, trzeba go tam najpierw wysłać. Odwiedzający mogą pobawić się w kreatora układów planetarnych i zbadać ruch ciał w takich układach. Mogą też dowiedzieć się o zasadach działania i zastosowaniu podstawowych manewrów orbitalnych.
Spektroskopia a ruch ciał niebieskich – opowiedzą o jednym z podstawowych badań ruchu ciał niebieskich, czyli spektroskopii: czym jest widmo, efekt Dopplera oraz w jaki sposób zjawisko to przejawia się w obserwacjach astronomicznych, a także w życiu codziennym (dla fal akustycznych). Zwiedzający będą mogli sami zaobserwować, jak zmienia się widmo w zależności od różnych źródeł światła.
Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka Centrum Bajki łączy edukację kulturalną z rozrywką i zabawą rozwijając wyobraźnię i kreatywność dzieci. W czasie warsztatów publiczność dowie się m.in. czy da się oszukać mózg? Co to jest iluzja anamorficzna? Dlaczego szwedzkie łodzie podwodne zasilane są silnikami Stirlinga? Kiedy oszukują nas oczy? Oraz co oprócz soku można wycisnąć z owoców i warzyw?
KREATIKON – Kraina Twórczości Zespół instruktorów robotyki, programowania, po kursie w ESA oraz programie Space Up nt. globalnej edukacji kosmicznej. Program został nagrodzony w marcu 2020r. przez POLSA. Kosmiczne modele robotów z klocków Lego Education. Wyścigi zdalnie sterowanych łazików, które uczestnicy sami zbudują z Lego. Lądownik marsjański opuszczany na powierzchnie wirującej orbity – malowanie talerzy papierowych. Poza tym dane satelitarne, gry internetowe o kosmosie i projektowanie 3D.
OPROGRAMOWANIE NAUKOWO-TECHNICZNE Sp. z o.o. Sp.k.  dystrybutor oprogramowania firmy The MathWorks, Inc. w Polsce Na swoim stanowisku zaprezentują funkcjonalności oprogramowania firmy MathWorks – MATLAB i Simlink, będące platformą do wielodomenowej symulacji i projektowania systemów dynamicznych z wykorzystaniem modeli oraz ich implementację poprzez zastosowanie automatycznej generacji kodu C/C++/HDL/CUDA/ST.
Prezentowane będą przykładowe zastosowania w/w oprogramowania do programowania układów wbudowanych jak Texas Instruments C2000 oraz inne platformy sprzętowe współpracujące z oprogramowaniem MATLAB i Simulink jak np. Arduino, Raspberry Pi czy Lego NXT.
DPS SOFTWARE Ponad dwadzieścia lat doświadczenia na rynku sprawiło, że DPS Software Polska jest wiodącym dostawcą usług doradczych i rozwiązań informatycznych klasy CAD/CAM/CAE/PDM/ERP wspomagających projektowanie, wytwarzanie, wykonywanie analiz inżynierskich oraz zarządzanie dokumentacją. Firma jest pierwszym i największym w Polsce autoryzowanym dostawcą systemu SOLIDWORKS. Portfolio firmy zawiera także oprogramowanie Sage, Alphacam, Surfcam, Solidcam, CabinetVision, iMold, SWOOD, DraftSight
Energetyczne Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego ECNK to najbardziej energetyczne miejsce w Kielcach, w którym można odkrywać tajemnice otaczającego nas świata i zgłębiać tajniki nauki. Odwiedzający to stanowisko dowiedzą się czym są polimery i termokurczliwość, poznają specjalne tworzywa termoplastyczne, które będą pomocne w eksperymencie. Użyją swojej wyobraźni artystycznej, a korzystając z magicznych zdolności pomniejszania i piekarnika (pod okiem edukatorów!) wykonają zaprojektowane przez siebie zawieszki lub przypinki.
To jednak nie wszystko. Odwiedzający stanowisko Energetycznego Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego sprawdzą również co potrafią Ozoboty, maleńkie roboty – wydadzą im komendę i zobaczą jak robot realizuje swoją misję. Poznają również roboty Photony. Wyznaczą im trasę za pomocą tabletu i sprawdzą działanie stworzonego przez siebie programu w praktyce. Przekonają się czy Photony są dobre w matematyce i potrafią wydawać dźwięki.
Instytut Dizajnu w Kielcach Instytut Dizajnu w Kielcach zajmuje się promocją, eksperymentem, produkcją i edukacją.

ID to nowoczesne centrum wystawiennicze i konferencyjne. W unikatowej architekturze budynku XIX-wiecznego więzienia mieszczą się wyjątkowe wnętrza Galerii Głównej oraz Galerii Brama. W galerii i przestrzeni ID organizowane są wystawy, które prezentują polski i światowy dizajn.

W Instytucie Dizajnu funkcjonują również pracownie projektowe mi.in.: ceramiczna, papieru, druku, komunikacji wizualnej, projektowania tkanin.

Prezentacja jadalnej algi słodkowodnej – spiruliny. Spirulina od 2019 roku uprawiana jest w Instytucie Dizajnu (alternatywne odżywianie). Określana jako „jedzenie przyszłości” jest najbardziej skoncentrowanym źródłem substancji odżywczych znanym naukowcom. Może ona stanowić doskonałe uzupełnienie diety osób, które nie jedzą mięsa a także być ważnym źródłem witamin dla astronautów.
Politechnika Świętokrzyska
  • Dziecięca Politechnika Świętokrzyska
  • Mars Rover FUMAR – FUPLA
  • IMPULS MARS ROVER
  • CREOCONCEPT RALLY TEAM
Prezentacja uczelni – różne wydziały i organizacje uczelniane
Spice Gears 5883 SPICE GEARS to pierwsza w Polsce drużyna First Robotics Competition. FRC to międzynarodowy konkurs, którego celem jest zbudowanie robota wykonującego określone czynności, aby potem rywalizować z zespołami z całego świata w finałowych rozgrywkach. Jesteśmy młodymi ludźmi, których połączyły szerokie zainteresowania mechaniką, elektryką, informatyką i programowaniem. Dzięki wsparciu wielu osób, które pomogły w urzeczywistnieniu pozornie nieosiągalnego celu, możemy pracować na wspólny sukces. Zaangażowanie, z jakim podchodzimy do zadania i ambicje sprawiają, że mamy szansę stać się pionierem robotyki w środowisku młodych ludzi w Europie Środkowo-Wschodniej. prezentacja projektów Spice Gears 5883
Politechnika Poznańska Politechnika Poznańska zaprezentuje projekt Centrum Badań Kosmicznych składający się z Ośrodka Testowania Robotów Kosmicznych, Stanowiska Obserwacji, Nadzoru i Śledzenia Obiektów Satelitarnych oraz Centrum Aerokosmicznej Transmisji Danych. Projekt uzyskał finansowanie z wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Podczas pokazów zostanie zaprezentowana wizualizacja ośrodka oraz prezentacja jego założeń i przyszłych zastosowań.
Stowarzyszenie Polskie Towarzystwo Rakietowe oddział Kraków Ogólnopolska organizacja zrzeszająca modelarzy rakietowych oraz pasjonatów rakiet eksperymentalnych i technologii kosmicznych. Jako organizacja pożytku publicznego rozwija pasje wśród dzieci i młodzieży poprzez tworzenie i wspieranie placówek zajmujących się modelarstwem rakietowym. Wystawa rakiet eksperymentalnych z wystawcami tłumaczącymi działanie rakiet.
Demonstracja działania silników rakietowych na hamowni.
Rzeszowska Grupa IT Koła Naukowe Elektroniki i Technologii Informacyjnych Rzeszowska Grupa IT Rzeszowska Grupa IT zrzeszająca dwa koła naukowe Politechniki Rzeszowskiej zajmuje się szeroko pojętą robotyką i elektroniką. Studenci rozwijają swoje umiejętności manualne w zakresie projektowania płytek PCB, budowy robotów, sieci komputerowych czy projektowania i programowania systemów RFID. Pokazy robotów, drukarek 3D i samego druku 3D. Na miejscu będzie dostępne stanowisko VRowe oraz strefa rozrywki, gdzie uczestnicy będą mogli zmierzyć się ze sobą w różnych wyzwaniach. Na stoisku Rzeszowskiej Grupy IT będzie prezentowany unikatowy w skali światowej łazik marsjański w skali 1:4 zbudowany z klocków Lego.
Fundacja ” Z robotem za rękę” New Tech 7570 Głównym celem Fundacji „Z robotem za rękę” jest wspieranie, upowszechnianie i rozwój edukacji, kształcenia oraz oświaty w obszarze nowoczesnej techniki i technologii, robotyki, informatyki i nauk przyrodniczych. Swoim Działaniem Fundacja obejmuje młodzież zamieszkującą głównie Polskę wschodnią, z terenu mniejszych miast i wsi, kadrę i organy prowadzące szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, środowisko nauki, szkolnictwa wyższego, biznesu, władz lokalnych i krajowych.
Obszary działalności Fundacji skupiają się przede wszystkim na: promowaniu i rozwoju młodzieżowej robotyki, a zwłaszcza konkursu FIRST Robotics Competition oraz rozwoju edukacji STEM i kompetencji miękkich wśród młodzieży.
Członkowie drużyny zaprezentują robota, który został w całości przez nich wymyślony, skonstruowany i zaprogramowany na międzynarodowe zawody robotyczne FIRST w Stambule oraz Lubelską Ligę Robotyki. Po krótkim przeszkoleniu mogą sterować nim również widzowie chcący spróbować swoich sił w interaktywnych konkursach tj. zbieranie piłek, podnoszenie i transportowanie kostek, tarczy itp.
Centrum Edukido Kielce Edukido to zajęcia pozalekcyjne dla dzieci w oparciu o klocki Lego. Poprzez praktyczne zadania dzieci zdobywają ważne umiejętności wychodzące daleko poza tematykę zajęć szkolnych. Zajęcia wspierają wszechstronne zdobywanie wiedzy i umiejętności przydatne w codziennym życiu. Ich celem jest przede wszystkim rozwój dzieci w sposób holistyczny – zdobywanie wiedzy, kształtowanie osobowości i nauka życia społecznego.  

 

Prelekcje, filmy i pokazy online

PRELEGENT OPIS TEMAT POKAZU
Piotr Nawalkowski, Stowarzyszenie Polaris OPP prelekcja na  online żywo

czas trwania: 30 min

Radioteleskopy i kosmiczne sygnały

Nadmierne zanieczyszczenie nieba sztucznym światłem to coraz większy problem. Nie tylko dla astronomów, ale ogólnie dla ludzi, zwierząt, przyrody, a także budżetów miast i wsi, bowiem niewłaściwie zastosowane oświetlenie może „wyświecić” bezproduktywnie całkiem spore kwoty. Na czym właściwie polega problem i jak można go ograniczyć w prosty sposób? Jakie działania w Polsce są podejmowane? Czy przyszłe pokolenia będą miały szanse zobaczyć gwiazdy na nocnym niebie? Dodatkowy aspektem stają się ostatnio konstelacje satelitów, takie jak Starlink od firmy SpaceX. Czy za kilka lat będą one miały wpływ na rozświetlenie nieba?

Sebastian Soberski, Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu prelekcja na  online żywo

czas trwania: 45 min

Radioteleskopy i kosmiczne sygnały

Prelekcja będzie opowieścią o radioastronomii, radioteleskopach z licznymi przykładami „dźwięków” kosmosu czyli sygnałów radiowych zamienionych na falę akustyczną słyszalną przez ludzkie ucho.
Będzie to opowieść o największych na świecie radioteleskopach oraz sygnałach, które zostały przez nie zarejestrowane. Będzie można posłuchać wielu przykładów intrygujących kosmicznych “dźwięków”. Słowo “dźwięki” celowo zawarte jest w cudzysłowie, bo w kosmicznej próżni fala dźwiękowa nie ma możliwości propagacji. Tytuł jest pewnym skrótem myślowym, bo sygnały z przestrzeni kosmicznej przychodzą w postaci fal elektromagnetycznych lub cząsteczek korpuskularnych. Prowadzi się też badania nad falami grawitacyjnymi ale ich bezpośrednia obserwacja jest niezmiernie trudna. Fale elektromagnetyczne dochodzące do Ziemi mogą być rejestrowane np. przez radioteleskopy a następnie zamieniane na falę akustyczną (dźwięk) tak jak to się dzieje w zwykłym odbiorniku radiowym. Tylko w niektórych szczególnych przypadkach można takiej zamiany dokonać bezpośrednio to znaczy bez zmiany częstotliwości. Na ogół jednak rejestrowane fale elektromagnetyczne leżą poza zakresem 20Hz-20KHz, więc aby po zamianie na falę dźwiękową mogły być słyszalne przez ucho ludzkie trzeba dodatkowo zmienić ich częstotliwość do podanego zakresu.

dr Anna Łosiak, geolożka, PAN, University of Exeter wykład – transmisja nagrania

czas trwania: 30 min

dr Anna Łosiak – Geolożka planetarna, obecnie pracuje na Uniwersytecie w Exeter w UK badając małe kratery uderzeniowe na Ziemi. Związana z Instytutem Nauk Geologicznych PAN gdzie zajmowała się badaniami powierzchni Marsa. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, Michigan State University oraz Uniwersytetu w Wiedniu. Stypendystka Fulbrighta, Marie Sklodowska-Curie Actions Individual Fellowship i grantów NCN oraz Fundacji dla Nauki Polskiej. Zaprojektowała Mars Yard na ERC w 2019 i 2020 roku.

Przeprowadzi wykład popularnonaukowy dotyczący geologii Marsa

dr Tomasz Zajkowski, NASA Ames Research Center wykład – transmisja nagrania

czas trwania: 40 min

dr Tomasz Zajkowski, niezależny pracownik naukowy zatrudniony na Uniwersytecie Warszawskim, wykonujący badania w NASA Ames Research Center. Jego badania związane są z zagadnieniami dotyczącymi roli agregacji białek w początkach życia oraz formowania biofilmów. Biofilmy są stacjonarnymi kulturami bakterii, które osadzają się na różnych powierzchniach tworząc zagrożenie dla trwałości aparatury podtrzymującej życie astronautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ale również dla sprzętu medycznego używanego na Ziemi. Sędzia w konkurencji Science – ERC Remote 2020.

Przeprowadzi wykład popularnonaukowy: Astrobiologia i poszukiwanie życia na Marsie.

MAB Robotics Film – prelekcja

czas trwania: 21 minut

Prezentacja opowiadająca o obecnym stanie techniki robotów kroczących na świecie i możliwościach ich wykorzystywania w inspekcji.
Małgorzata Świtaj
i Witold Wesołowski, GEOPARK Kielce – Centrum Geoedukacji
Film – prelekcja

czas trwana: 23 min

Świat zaklęty w skałach – szlifowanie okazów geologicznych

W trakcie pokazu zostaną zaprezentowane okazy świętokrzyskich skał poddawane procesowi szlifowania i polerowania. Wśród nich znajdą się: wapień dewoński, piaskowiec triasowy i zlepieniec permski. Celem pokazu jest pokazanie różnej odporności skał na procesy niszczenia wynikające m.in. z ich twardości. Przy okazji pokazu jego autorzy nawiążą również do budowy geologicznej Gór Świętokrzyskich, w której dominującą rolę odgrywają skały osadowe.

Emil Janeczek – instruktor Edukido Polska Film

czas trwania: 10 min

Małe konstrukcje: ręka robota

Rozwój wyobraźni przestrzennej i kreatywności u dzieci przez budowę „ręki robota” z klocków Lego® – film-warsztaty

URANIA – POSTĘPY ASTRONOMII Projekcje filmów krótkometrażowych

czas trwania: 5 – 25 min

projekcje filmów krótkometrażowych o tematyce popularnonaukowej, m.in:

Kolonizacja Marsa – R. Zubrin / Mars Colonization – R. Zubrin
Powrót na Księżyc

Polska i angielska wersja rozmowy z Robertem Zubrinem
Astronarium

Piotr Kamedulski, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu Film

czas trwania: 3,5 min

Prezentacja wynalazku 3D róże grafenowe

Przedmiotem wynalazku jest bezolejowa i bezlaserowa metoda otrzymywania róż grafenowych z wykorzystaniem wodnych zawiesin powszechnie dostępnego grafitu.

Marta Gackowska, Uniwersytet Technologiczno -Przyrodniczy w Bydgoszczy Film

czas trwania: 5 min

System komunikacji roju dronów mający na celu unikanie kolizji

Autonomiczność bezzałogowych statków powietrznych w oparciu o autorski patent (nr 431104)

Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne im. Kazimierza Kordylewskiego w Niepołomicach Film

czas trwania: 27 min

Słońce zwyczajna gwiazda

Prezentacja dotycząca powstania, budowy i aktywności naszej dziennej gwiazdy czyli Słońca, z wykorzystaniem najnowszych danych obserwacyjnych satelitów SOHO, STEREO i SDO

Anna Wizerkaniuk, Krystyna Syty, Zuzanna Kawalec i Jolanta Kurczyńska, Klub Astronomiczny Almukantarat Film

czas trwania: 25 min

Ruch w kosmosie

W filmie poruszane są takie zagadnienia jak m.in.: rodzaje orbit, po których poruszają się obiekty w Układzie Słonecznym oraz manewry orbitalne, które są wykorzystywane podczas różnych misji kosmicznych a także zaćmienia, tranzyty, zagadnienia spektroskopii i efektu Dopplera.

dr inż. Jacek Wilk-Jakubowski, Politechnika Świętokrzyska Film

czas trwania: 2 min

Dźwiękiem w płomienie

Innowacyjna gaśnica stłumi pożar falami dźwiękowymi. To, co kilka lat temu mogło się wydawać naukową fantastyką, dziś ma potwierdzenie w twardych faktach.

Politechnika Świętokrzyska Film

czas trwania: 2,5 min

Elektryczne bolidy

Pojazdy o napędzie elektrycznym startują w formule F24+ Greenpower popularnie nazywanej formułą „student”. W zawodach liczy się efektywność bolidu i to, ile okrążeń jest w stanie przejechać w określonym czasie. Trzeba jechać szybko ale i oszczędnie.

Politechnika Świętokrzyska Film

czas trwania: 2,5 min

Dzielą się swoją pasją
Spices Gear 5883 Filmy

czas trwania: 1,5 – 4 min

zbiór filmów z konkursów, w których drużyna Spice Gears 5883 udział w latach 2018-20

 

Pokazy w Auli z udziałem publiczności

PRELEGENT OPIS TEMAT
Adam Dąbrowski, POLSA Warsztaty z publicznością w Auli i uczestnikami na czacie

termin: 12.09.2020 10:00-11:30

uwaga: warsztaty zostaną przeprowadzone w języku angielskim

ESA EDUCATION PROJECTS – GET INVOLVED!

Adam Dąbrowski, specialist in Polish Space Agency, team leader and mentor in ESA Education projects will present opportunities for European student to participate in hands-on space programmes. Schedule:

1. ESA opportunities for European students

2. Which programme matches my idea?

3. How to apply – tips & tricks

4. Project management for students

5. Q&A session, individual consulting

 

dr hab. Grzegorz Brona, dr Sebastian Szymański, Kamil Muzyka, Krzysztof Sokołowski, Bartłomiej Biedrzycki panel dyskusyjny przeprowadzony w formule hybrydowej – połączenie streamingu z dyskusją w Auli Panel dyskusyjny:
LOTY KOSMICZNE WCZORAJ, DZIŚ I JUTRO Panel dyskusyjny dotyczący eksploracji kosmosu w ujęciu bieżącym oraz futurologicznym. Podczas rozmowy zostaną poruszone kwestie dotyczące ryzyka wypraw pozaziemskich, aspektów technologicznych podróży międzyplanetarnych oraz międzygwiezdnych, implikacji socjologicznych wynikających z ich upowszechnienia, a także aspektów etycznych odnoszących się do spekulatywnych wizji obecnych w fantastyce naukowej (sztuczna inteligencja w służbie badania kosmosu, genetyczne i cybernetyczne przysposobienie człowieka do długotrwałego przebywania w kosmosie czy statki pokoleniowe). W panelu wezmą udział: dr hab. Grzegorz Brona, dr Sebastian Szymański, Kamil Muzyka, Krzysztof Sokołowski, Bartłomiej Biedrzycki
Rafał Grabiański Prelekcja w formule hybrydowej – połączenie streamingu z dyskusją w Auli Łaziki Curiosity i Perseverance – czym się różnią?

Amerykański łazik Perseverance choć bardzo podobny do działającego jeszcze na Marsie pojazdu Curiosity ma inne zadania i jest jego płynną kontynuacją. W Kraterze Jezero poszuka potencjalnych śladów dawnego życia na planecie, przygotuje próbki skalne, które przyszła misja zabierze na Ziemię i przetestuje technologie, które zostaną wykorzystane w przyszłej eksploracji załogowej. W prezentacji zostanie omówione, jak przez 8 lat Czerwoną Planetę bada Curiosity i jakie badania będzie przeprowadzał jego następca.

Zawody robotyczne

Każdego roku do European Rover Challenge przystępują dziesiątki zespołów z innowacyjnymi projektami łazików.

Wystawcy i Strefa Inspiracji

Odkryj rozległy i ekscytujący świat nauki, dzięki interaktywnym wystawom, warsztatom edukacyjnym i wnikliwym dyskusjom.

Konferencja i Transmisja

Podczas ERC czołowi eksperci sektora kosmicznego, astronauci i naukowcy rozmawiają o kosmosie i jego wpływie na naszą przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.

Dołącz do społeczności ERC!

Zapisz się do naszego newslettera! Zrobimy co w naszej mocy, abyście byli na bieżąco z ciekawymi artykułami, filmami i innymi działaniami związanymi z marką ERC. Obiecujemy, że będzie warto!