European Rover Challenge to największe w Europie międzynarodowe zawody robotyczno-kosmiczne. Zespoły uniwersyteckie z całego świata konstruują własne roboty marsjańskie, a następnie rywalizują w konkurencjach analogicznych do zadań wykonywanych przez łaziki na powierzchniach Marsa i Księżyca.

ERC oferuje cenną możliwość dla studentów szukających możliwości rozwoju swojej kariery w branży przemysłu inżynieryjnego i robotyki. Zawody pozwalają studentom podnieść swoje kompetencje i zdobyć realne doświadczenie w swojej dziedzinie. Udział w ERC umożliwia studentom zaprezentowanie swoich umiejętności i wiedzy szerszej publiczności, w tym przedstawicielom środowisk naukowych i biznesowych oraz potencjalnym pracodawcom. Interdyscyplinarny charakter ERC zapewnia holistyczne i kompleksowe podejście do odkrywania wyzwań i możliwości w przemyśle kosmicznym.

Zawody podzielone są na dwie odrębne formuły: stacjonarną & zdalną. Uczestnicy mogą wziąć udział w jednej lub obu formułach. Każda formuła wymaga specjalnego podejścia i stawia przed zespołami różne zadania. Dowiedz się więcej tutaj: Zawody robotyczne ERC.

Regulamin formuły stacjonarnej jest dostępny tutaj: LINK
Regulamin formuły zdalnej jest dostępny tutaj: LINK

[ON-SITE] status zawodów stacjonarnych: Rejestracja zakończona.
[REMOTE] status zawodów zdalnych: Rejestracja zakończona.

Dowiedz się więcej o zespołach startujących w #ERC2023: LINK

Aktualności

REPOZYTORIUM

W razie jakichkolwiek pytań dotyczących zawodów ERC2023 prosimy o kontakt z Konradem – Koordynatorem Drużyn ERC pod adresem teams@roverchallenge.eu. Regulamin ERC2023 jest dostępny poniżej.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Czy udział w ERC jest bezpłatny?

Tak! Rejestracja i udział w zawodach są bezpłatne i nie wymagają żadnych opłat.

Kto może zgłosić się do udziału w zawodach?

ERC to zawody drużyn uniwersyteckich, dlatego minimum 75% zespołu muszą stanowić studenci, doktoranci lub niedawni absolwenci. Współpraca ze specjalistami z różnych dziedzin i profesorami uniwersyteckimi jest do pewnego stopnia dozwolona (szczegóły w regulaminie zawodów). Z tej samej uczelni może zgłosić się nieograniczona liczba zespołów. Co więcej, można stworzyć zespół złożony z wielu wydziałów i uczelni!

Jak można się zgłosić?

A więc chcesz się zarejestrować do kolejnej edycji ERC? Świetnie!!! Zapoznaj się z regulaminem zawodów, który znajdziesz na tej stronie (powyżej). Jeśli Twój zespół spełnia wymagania, pobierz i wypełnij dokładnie wszystkie załączniki, a następnie wyślij je do Konrada (Koordynatora Drużyn ERC) na adres teams@roverchallenge.eu. Pamiętaj, że aby dokonać rejestracji musisz wysłać wszystkie załączone dokumenty.

Czy macie jakieś rady dla niedoświadczonych zespołów?

Pewnie! Przede wszystkim weźcie pod uwagę etap przygotowania dokumentacji. Wiele zespołów traktuje go jako wstęp do dalszych działań, jednak jest to niezbędny element zawodów:

1) Umiejętność przygotowania dokumentacji jest niezbędna w pracy większości inżynierów.
2) Liczba zespołów, które wezmą udział w finałach jest ograniczona, a o tym czy znajdziecie się w tym gronie zadecyduje jury na podstawie dokumentacji.
3) Wiemy, że czasem może to być przytłaczające, ale nie poddawajcie się! Porażki i lekcje, które z nich wyciągniecie czynią z Was dobrych inżynierów!

Przeczytajcie artykuł naszego Koordynatora Drużyn pt. "10 tips for a better start in the ERC!"

Czy pomożecie nam z finansowaniem?

Niestety, nie zapewniamy takiego wsparcia. Poszukiwanie sponsorów na własną rękę jest kluczowym krokiem w rozwoju każdego projektu. Warto od początku zastanowić się, czy i jak można skomercjalizować swoją pracę, aby udowodnić potencjalnym sponsorom, że warto w Was zainwestować. Sprawdźcie również, czy istnieją dodatkowe możliwości finansowania na Waszym uniwersytecie i w instytucjach publicznych w Waszym kraju.

Czy ERC jest przeznaczony tylko dla studentów kierunków inżynierskich?

To Wy decydujecie, kto najlepiej pasuje do Waszego zespołu! ERC jest doświadczeniem interdyscyplinarnym - Wasz zespół może składać się ze studentów z różnych środowisk i kierunków. Chociaż inżynieria jest kluczowym elementem zawodów, Wasz zespół bardzo skorzysta z osób zajmujących się zarządzaniem, finansami, elektrotechniką, rozwojem oprogramowania i PR.

A co jeśli nie jesteśmy w stanie zbudować łazika?

Osoby zainteresowane zawodami, które nie są w stanie zaprojektować i wyprodukować funkcjonalnego łazika, powinny rozważyć zgłoszenie się do osobnej, zdalnej formuły ERC! Zespoły biorące udział w formule zdalnej będą w trakcie zawodów używać standaryzowanego sprzętu (i rozwijać własne oprogramowanie), z którym będą się łączyć zdalnie przez Internet z dowolnego miejsca na Ziemi. Rejestracja do ERC'23 remote jest planowana na ~kwiecień 2023 roku.

Harmonogram

Poniższa tabela przedstawia wstępny harmonogram zawodów (EN). Obowiązujący harmonogram zawodów znajduje się w regulaminie.

March 14th, 2023

[on-site] Registration start

April 1st, 2023 (4PM CET)

[on-site] Q&A session #1

April 5th, 2023

[remote] Registration start

April 14th, 2023

[on-site] Registration deadline

May 5th, 2023

[remote] Registration deadline

May 10th, 2023

[on-site] Update of the Rules (e.g. Scoring) / Update Report #1

May 19th, 2023

[remote] Preliminary Report Delivery

May 20th, 2023 (4pm CEST)

[on-site] Q&A session #2

May 26th, 2023

[on-site] Preliminary Report Delivery

May 29th, 2023

[remote] Qualification A

June 30th, 2023

[on-site] Qualification announcement

June 30th, 2023

[on-site] Update of the Rules #2 / Update Report #2

~July 2023 (TBC)

[remote] 1st Test Drives (Navigation & Maintenance)

July 9th, 2023 (TBC)

[on-site] Q&A session #3

July 17th, 2023

[remote] Update of the Rules

July 30th, 2023

[on-site] Video Delivery

July 30th, 2023

[on-site] Final Report Delivery

July 30th, 2023

[on-site] RF Form Delivery

~August 2023 (TBC)

[remote] 2nd Test Drives (Navigation & Maintenance)

August 6th, 2023

[remote] Video Delivery

August 13th, 2023 (TBC)

[on-site] Q&A session #4

August 21st, 2023

[remote] Qualification B & Environment Update Delivery

August 25th, 2023 (TBC)

[on-site] Update Report #3 (incl. details about Mars yard)

September 3rd, 2023

[remote] Final Report Delivery & Autonomous software delivery

September 8th, 2023 (TBC)

[on-site] Science Planning Report

September 10th, 2023 (TBC)

[on-site] Q&A Session #5 (pre-ERC briefing)

September 13–15, 2023

[remote] Remote finals

September 15–17, 2023

[on-site] On-site finals

September 17th, 2023

[both] Closing ceremony

SĘDZIOWIE

Marcin Wygachiewicz

Szef składu sędziowskiego

Marcin pracuje w SENER Polska od 2015 roku. Wcześniej pracował jako Inżynier Projektowy dla jednego z wiodących producentów komponentów turbinowych dla przemysłu Oil & Gas i lotniczego. Następnie pracował jako YGT w Sekcji Mechanizmów Europejskiej Agencji Kosmicznej w ESTEC w Holandii. W SENER Polska jest odpowiedzialny m.in. za opracowanie mechanizmów rozmieszczania, przytrzymywania i zwalniania (ATHENA, PROBA-3, SAOCOM) oraz mechanizmu mocowania (e.Deorbit). Jeden z założycieli i były Przewodniczący Stowarzyszenia Polskich Profesjonalistów Sektora Kosmicznego – PSPA (2016–2022). Przewodniczący Komisji Rewizyjnej PSPA od 2022 roku.

Krzysztof Walas

Szef składu sędziowskiego remote

Adiunkt w Instytucie Robotyki i Inteligencji Maszynowej (IRIM), Wydział Automatyki, Robotyki i Elektrotechniki. Stopień doktora nauk technicznych uzyskał on w roku 2012 w dyscyplinie Automatyka i Robotyka, specjalność Robotyka. Jego zainteresowania naukowe to roboty kroczące oraz percepcja otoczenia robotów pozwalająca na interakcję z otoczeniem w oparciu o prawa fizyki – rozpoznawanie materiałów oraz modelowanie ich właściwości. Swój staż podoktorski odbywał na University of Birmingham, UK.

Anna Łosiak

Sędzia główna konkurencji naukowej

Ania jest geolożką planetarną pracującą w Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu (obecnie w Lunar and Planetary Institute w Houston, a wcześniej na Uniwersytecie w Exter). Skupia się na badaniu kraterów uderzeniowych i procesów powierzchniowych na Marsie. Jest również zaangażowana w różne działania outreachowe i misje analogowe na Marsa. Studiowała geomorfologię i sedymentologię na Uniwersytecie Warszawskim, geologię i meteorologię na Michigan State University, a ostatecznie uzyskała doktorat na Uniwersytecie Wiedeńskim. Otrzymała wiele różnych grantów, w tym Fulbright Graduate Student Award, a ostatnio Fulbright Senior Award, dwa granty z Narodowego Centrum Nauki, grant Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz stypendium indywidualne Marii Skłodowskiej Curie. Ania aktywnie popularyzuje nauki planetarne w Polsce – w telewizji, radiu, na wielu kanałach YouTube, podczas Pyrkonu i wielu innych wydarzeń. I co najważniejsze, Ania od 2019 roku jest główną sędzią konkurencji naukowej i dumną projektantką Marsyardów na European Rover Challenge.

Robert Lubański

Koordynator Marsyardu

Od 2016 roku prezes Mars Society Polska, z którym związany jest od 2007 roku. Wspiera rozwój robotyki wśród polskich studentów między innymi poprzez współorganizację ich wyjazdów na zawody University Rover Challenge i koordynację projektu popularyzacji idei budowy robotów marsjańskich na polskich uczelniach technicznych. Od samego początku zaangażowany w organizację zawodów European Rover Challenge w Polsce.

Szymon Dzwończyk

Szymon jest współtwórcą i współwłaścicielem łazika LEO. Swoją drogę z ERC rozpoczął od koordynowania zespołu Project Scorpio (Politechnika Wrocławska), który wygrał pierwszą edycję wydarzenia. W kolejnych latach dał się poznać jako sędzia i komentator zawodów. Zapytaliśmy Szymona jakie to uczucie z zawodnika stać się współtwórcą ERC. Odpowiedział krótko: „Świetnie, jest być tu z powrotem”.