ERC Space and Robotics Event to największe w Europie międzynarodowe zawody robotyczno-kosmiczne. Zespoły uniwersyteckie z całego świata konstruują własne roboty marsjańskie, a następnie rywalizują w konkurencjach analogicznych do zadań wykonywanych przez łaziki na powierzchniach Marsa i Księżyca.

Udział w zawodach ERC to dla każdego zawodnika niepowtarzalna szansa na podniesienie własnych kompetencji oraz zaprezentowanie swoich umiejętności przed przedstawicielami świata nauki i biznesu, sektora new-tech oraz szerokiej publiczności. Nowa, hybrydowa formuła ERC umożliwia start w zawodach wszystkim chętnym zespołom, niezależnie od tego, w którym miejscu kuli ziemskiej znajdują się podczas rozgrywki. Zdalne sterowanie robotami nie tylko wyrównuje szanse wszystkich uczestników, ale także jeszcze bardziej przybliża przebieg konkurencji do realnych warunków pracy zespołów NASA czy ESA. Poprzez specjalnie zaprojektowaną wirtualną platformę, odwzorowująca w najdrobniejszych detalach największy na świecie sztuczny tor marsjański, drużyny będą miały za zadanie stworzyć odpowiednie algorytmy i zaprogramować robota do startu w rywalizacji w dwóch konkurencjach terenowych.

Aktualności

Harmonogram ERC 2021

— do 28 lutego 2021

Rejestracja zespołów na ERC 2021

Jak się zarejestrować?

Aby zarejestrować zespół do udziału w zawodach, należy wypełnić umieszczony poniżej formularz zgłoszeniowy i przesłać go wraz z wyliczonymi w regulaminie zawodów załącznikami na adres: teams@roverchallenge.eu

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Kto może zgłosić się do uczestnictwa w zawodach?

ERC to zawody drużyn uniwersyteckich, dlatego minimum 75% zespołu muszą stanowić studenci, doktoranci lub niedawni absolwenci uczelni wyższych. Dopuszczalna jest współpraca ze specjalistami z różnych dziedzin, jednak dokumentacja wymagana w konkursie powinna być przygotowana wyłącznie przez członków zespołu. Więcej informacji na ten temat znajduje się w regulaminie, który możesz pobrać z naszej stronie internetowej.

Kiedy i jak możemy zgłosić swoją drużynę do kolejnej edycji ERC?

Aktualny harmonogram rejestracji znajduje się na naszej stronie internetowej, w zakładce Strefa Zawodnika. Jeśli chcesz zgłosić swoją drużynę, zacznij od zapoznania się z regulaminem, w którym znajdziesz wszystkie niezbędne informacje. Następnie pobierz wyliczone w nim załączniki, wypełnij je i prześlij do nas na adres teams@roverchallenge.eu. Pamiętaj, że konieczne jest przesłanie WSZYSTKICH danych wymienionych w regulaminie oraz formularza zgody.

Na co powinna zwrócić uwagę drużyna, która zgłasza się do udziału w zawodach po raz pierwszy?

Przede wszystkim nie bagatelizujcie etapu przygotowywania dokumentacji. Wiele drużyn traktuje go jako wstęp do dalszych działań, tymczasem to bardzo ważny element zawodów. Po pierwsze, umiejętność jej sporządzania jest niezbędna w pracy większości inżynierów. Po drugie, liczba zespołów, które wezmą udział w rywalizacji jest ograniczona i to właśnie na podstawie dokumentacji jury oceni, czy znajdziecie się w tym gronie.

Czy organizatorzy ERC pomogą nam w pozyskaniu sponsorów?

Nie. Nie jesteśmy w stanie zapewnić takiego wsparcia w równym stopniu dla wszystkich drużyn, a pomaganie wybranym nie byłoby sprawiedliwe. Staramy się odciążać Was, rezygnując z wpisowego. Poza tym, samodzielne poszukiwanie sponsorów jest bardzo ważne i będzie dla Was cenną nauką na przyszłość. Warto już od samego początku myśleć o tym, czy i w jaki sposób możecie skomercjalizować swoją pracę, aby udowadniać potencjalnym sponsorom, że warto w Was inwestować.

Czy udział w zawodach jest płatny?

Rejestracja i uczestnictwo w zawodach nie wymaga żadnych opłat na rzecz organizatora.

Czy hybrydowa forma zawodów oznacza, że nie możemy być podczas ich trwania w miejscu, gdzie znajduje się tor marsjański?

Zdalne sterowanie robotami ma wyrównywać szanse wszystkich uczestników i umożliwiać start zespołom, znajdującym się w dowolnym miejscu. Nie ma więc przeciwskazań, abyście znajdowali się wtedy w pobliżu toru, musicie jednak pamiętać, że także wtedy obowiązują Was takie same reguły, jak pozostałych uczestników. Nawet będąc blisko robota, musicie sterować nim wyłącznie za pomocą przygotowanej w tym celu platformy.

Na jakie nagrody mogą liczyć laureaci konkursu?

Nagrody dla zwycięzców i wyróżnionych drużyn ogłaszane są co roku, przed finałem wydarzenia, a informacje o nich umieszczamy m.in. w zakładce Aktualności.

JURY

Piotr Węclewski

Szef składu sędziowskiego ERC, odpowiedzialny za treść i rozwój programu. Specjalizacja: inżynieria robotyczno-kosmiczna.

Specjalista w dziale R&D Robotyki w AIRBUS z kilkunastoletnim doświadczeniem w pracy badawczej i przemyśle, zajmujący się wieloma tematami dotyczącymi nawigacji, symulacji i sterowania łazikami. Zainteresowany nowymi technologiami i robotyką w zakresie eksploracji i eksploatacji w przestrzeni kosmicznej.

Robert Lubański

Sędzia główny w konkurencji Maintenance. Specjalizacja: edukacja inżynieryjna. Odpowiedzialny za projekt i realizację infrastruktury zawodów.

Od 2016 roku prezes Mars Society Polska, z którym związany jest od 2007 roku. Wspiera rozwój robotyki wśród polskich studentów między innymi poprzez współorganizację ich wyjazdów na zawody University Rover Challenge i koordynację projektu popularyzacji idei budowy robotów marsjańskich na polskich uczelniach technicznych. Od samego początku zaangażowany w organizację zawodów European Rover Challenge w Polsce.

Krzysztof Walas

Wiceszef składu sędziowskiego ERC, odpowiedzialny za koordynację zespołu przygotowującego wirtualne środowisko dla zdalnych zawodów. Specjalizacja: automatyka i robotyka.

Adiunkt w Instytucie Robotyki i Inteligencji Maszynowej (IRIM), Wydział Automatyki, Robotyki i Elektrotechniki. Stopień doktora nauk technicznych uzyskał w roku 2012 w dyscyplinie Automatyka i Robotyka, specjalność Robotyka. Jego zainteresowania naukowe to roboty krocząca oraz percepcja otoczenia robotów pozwalająca na interakcję z otoczeniem w oparciu o prawa fizyki – rozpoznawanie materiałów oraz modelowanie ich właściwości. Swój staż podoktorski odbywał na University of Birmingham, UK.

Pełna lista sędziów

ERC Space and Robotics Event 2020

Sędzia

Piotr Węclewski

Zrzeszenie

Airbus

Specjalizacja

Space Robotics engineering

Sędzia

Krzysztof Walas

Zrzeszenie

Politechnika Poznańska

Specjalizacja

Automation and Robotics

Sędzia

PCSS i Politechnika Poznańska

Sędzia

Robert Lubański

Zrzeszenie

Mars Society Polska

Specjalizacja

Engineer-educator

Sędzia

Wojciech Głażewski

Zrzeszenie

Mars Society Polska

Specjalizacja

Mechanical design, robotics systems, URC competitions

Sędzia

Anna Łosiak

Zrzeszenie

University of Exeter oraz Instytut Nauk Geologicznych PAN

Specjalizacja

Planetary Geology

Sędzia

Marcin Wygachiewicz

Zrzeszenie

SENER/PSPA

Specjalizacja

Space mechanics, management

Sędzia

Kamil Grassmann

Zrzeszenie

Mine Best sp. z o. o.

Specjalizacja

Space projects management, Space mechanics design

Sędzia

Grzegorz Gajoch

Zrzeszenie

Freelancer

Specjalizacja

Embedded systems, RF systems

Sędzia

Maciej Ślęk

Zrzeszenie

Freelancer

Specjalizacja

Software/gameplay development, Martian rover simulators

Sędzia

Krystyna Macioszek

Zrzeszenie

GMV

Specjalizacja

On-board Software Engineer

Sędzia

Tadeusz Kocman

Zrzeszenie

Syderal Polska/ PSPA

Specjalizacja

Space electronics, space business development

Sędzia

Grzegorz Ambroszkiewicz

Zrzeszenie

PIAP Space

Specjalizacja

Space systems and robotics

Sędzia

Robert Marc

Zrzeszenie

Airbus

Specjalizacja

Planetary rovers, simulaitons and modelling

Sędzia

Tomasz Zajkowski

Zrzeszenie

NASA Ames

Specjalizacja

Astrobiology

Sędzia

Krzysztof Gadzik

Zrzeszenie

Mars Society Polska

Sędzia

Katarzyna Gajewska

Zrzeszenie

Mars Society Polska

Specjalizacja

Geology

Sędzia

Magda Baranowska

Zrzeszenie

Mars Society Polska

Specjalizacja

Geology

Sędzia

Tobiasz Janczak

Zrzeszenie

Mars Society Polska

Specjalizacja

Geology