EUROPEAN ROVER CHALLENGE

STREFA ZAWODNIKA

Czy zdarza Ci się rozmyślać o przyszłości? Fascynuje Cię technologia lub podbój kosmosu? Jeśli tak, a przy okazji jesteś studentem lub członkiem akademickiej społeczności, to mamy dla Ciebie niesamowitą okazję! Weź udział w European Rover Challenge – międzynarodowych zawodach robotyki planetarnej. Przetestuj swoje umiejętności, podejmij wyzwanie pracy nad złożonym grupowym projektem i daj sobie szansę na postawienie pierwszych kroków w sektorze kosmicznym.

Rejestracja jest otwarta! Zgłoś się do 31 marca.

Jakie jest wyzwanie?

Wyzwanie o którym mowa nie należy do najprostszych. Po pierwsze – zbierzcie zespół składający się w większości ze studentów wyższej uczelni (lub kilku uczelni) i zarejestrujcie go do zawodów. Głównym zadaniem w ERC jest zaproponowanie takiego projektu łazika marsjańskiego, który z największą precyzją wykona konkurencje zawodów, które bazowane są na prawdziwych misjach kosmicznych NASA i ESA. Pokażcie swoje techniczne zdolności i umiejętność pracy w grupie. To od Was zależy kto wejdzie w skład zespołu – choć zaplecze inżynieryjne jest istotne, to Wasz zespół bez wątpliwości zyska na osobach z umiejętnościami miękkimi, humanistycznymi i analitycznymi. Jeśli projekt Waszego łazika zostanie zakwalifikowany do finału, dostaniecie szansę na zaprezentowanie jego możliwości razem z ~25 innymi drużynami na specjalnym marsjańskim torze (tzw. Marsyard).

Zaprojektuj i skonstruuj funkcjonalnego łazika

Stwórz robota, który spełni wszystkie techniczne wymagania wylistowane w regulaminie, zdolnego do poradzenia sobie ze wszystkimi konkurencjami. Autonomiczne sterowanie daje wyższy wynik!

Zdobądź doświadczenie przy pracy nad projektem

Doświadczenie, które zdobędziecie podczas ERC jest nieocenione w przyszłym zawodowym życiu. Pracujcie razem, a przekonacie się jak daleko zajdziecie.

Podbij Marsyard i pokaż na co Cię stać

Obudźcie swoją duszę rywalizacji! Pokażcie postępy jakich dokonał Wasz zespół podczas pracy nad łazikiem. Podczas finału będziecie mieli okazję do udowodnienia na co Was stać!

Zdobądź branżowy certyfikat

Każdy zakwalifikowany i uczestniczący w finałach zespół przechodzi przez oficjalną certyfikację ERC. Członkowie zespołu mogą liczyć na cyfrowy, weryfikowalny dokument podpisany przez skład sędziowski, potwierdzający ich umiejętności.

Co nowego?

Misja 2024: M.E.R.M.A.I.D.

MARTIAN ENVIRONMENT RECONNAISSANCE MISSION – AUTONOMOUS INTERIOR DATABASE

Jest rok 2050. Udana realizacja programu ARTEMIS udowodniła, że ludzie są w stanie budować bazy na Księżycu. Następnym krokiem jest wykonanie tych samych czynności na Marsie. Zadanie to jest znacznie bardziej wymagające, zwłaszcza ze względu na odległość dzielącą Ziemię i Marsa. Powoduje to brak możliwości wysyłania szybkich misji ratunkowych i odzyskiwania. Z tego powodu musimy być pewni, że zrobiono wszystko, aby zapewnić najwyższy możliwy poziom bezpieczeństwa pierwszym astronautom, którzy dotrą na Czerwoną Planetę.

 

Pierwsi ludzie wylądują na Czerwonej Planecie w ciągu najbliższych 5 lat. Niemniej jednak, aby zminimalizować pozostałe ryzyko, misja łazika została pomyślnie uruchomiona i wylądowała na powierzchni Marsa, w pobliżu miejsca, które zostało wybrane do pierwszego lądowania astronauty. Łazik zszedł z lądownika za pomocą niestandardowego systemu opuszczania i jest gotowy do pracy.

marcin-wygachiewicz-erc
MARCIN WYGACHIEWICZ
ERC Head of Jury

Naszym głównym celem jest stworzenie interesujących i wymagających zadań dla zespołów i zapewnienie, aby ich realizacja odbywała się zgodnie ze standardowymi procesami zaczerpniętymi z branż R&D. Jesteśmy pewni, że tylko dzięki takiemu podejściu uczestnicy ERC będą gotowi do podjęcia wyzwań zawodowych w branży kosmicznej od razu po skończeniu studiów.

Dołącz do społeczności ERC!

Zapisz się do naszego newslettera! Zrobimy co w naszej mocy, abyście byli na bieżąco z ciekawymi artykułami, filmami i innymi działaniami związanymi z marką ERC. Obiecujemy, że będzie warto!

Skład sędziowski

Członkowie jury stoją u podstawy tego co najważniejsze w ERC – wymiana wiedzy i doświadczeń. Skład sędziowski ERC składa się z profesjonalistów z branży kosmicznej z takich organizacji jak m.in.: Stowarzyszenie Polskich Profesjonalistów Sektora Kosmicznego, Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego, Polska Akademia Nauk, Mars Society Polska, oraz międzynarodowych podmiotów komercyjnych.
Dr Anna Łosiak
ERC Chief Science Officer
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
robert-lubanski-erc
Robert Lubański
ERC Marsyard Coordinator
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
marcin-wygachiewicz-erc
Marcin Wygachiewicz
ERC Head of Jury
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

ERC Stories

Co może być lepszym potwierdzeniem tego jak wspaniałą przygodą jest uczestnictwo w ERC, niż inspirujące historie zespołów, które same były jego częścią? Dowiedz się więcej o doświadczeniach każdego z zespołów dzięki poniższym wideo-wywiadom!

Macie pytania?

Pomożemy! Z wszelkimi pytaniami dotyczącymi uczestnictwa w zawodach piszcie bezpośrednio do Koordynatora Drużyn.

KONRAD LIPPERT
ERC Teams Coordinator

Tak! Rejestracja i udział w zawodach są bezpłatne i nie wymagają żadnych opłat.

ERC to zawody drużyn uniwersyteckich, dlatego minimum 75% zespołu muszą stanowić studenci, doktoranci lub niedawni absolwenci. Współpraca ze specjalistami z różnych dziedzin i profesorami uniwersyteckimi jest do pewnego stopnia dozwolona (szczegóły w regulaminie zawodów). Z tej samej uczelni może zgłosić się nieograniczona liczba zespołów. Co więcej, można stworzyć zespół złożony z wielu wydziałów i uczelni!

A więc chcesz się zarejestrować do kolejnej edycji ERC? Świetnie!!! Zapoznaj się z regulaminem zawodów, który znajdziesz na tej stronie (powyżej). Jeśli Twój zespół spełnia wymagania, pobierz i wypełnij dokładnie wszystkie załączniki, a następnie wyślij je do Konrada (Koordynatora Drużyn ERC) na adres [email protected]. Pamiętaj, że aby dokonać rejestracji musisz wysłać wszystkie załączone dokumenty.

Pewnie! Przede wszystkim weźcie pod uwagę etap przygotowania dokumentacji. Wiele zespołów traktuje go jako wstęp do dalszych działań, jednak jest to niezbędny element zawodów:

1) Umiejętność przygotowania dokumentacji jest niezbędna w pracy większości inżynierów.
2) Liczba zespołów, które wezmą udział w finałach jest ograniczona, a o tym czy znajdziecie się w tym gronie zadecyduje jury na podstawie dokumentacji.
3) Wiemy, że czasem może to być przytłaczające, ale nie poddawajcie się! Porażki i lekcje, które z nich wyciągniecie czynią z Was dobrych inżynierów!

Przeczytajcie artykuł naszego Koordynatora Drużyn pt. “10 tips for a better start in the ERC!”

Niestety, nie zapewniamy takiego wsparcia. Poszukiwanie sponsorów na własną rękę jest kluczowym krokiem w rozwoju każdego projektu. Warto od początku zastanowić się, czy i jak można skomercjalizować swoją pracę, aby udowodnić potencjalnym sponsorom, że warto w Was zainwestować. Sprawdźcie również, czy istnieją dodatkowe możliwości finansowania na Waszym uniwersytecie i w instytucjach publicznych w Waszym kraju.

To Wy decydujecie, kto najlepiej pasuje do Waszego zespołu! ERC jest doświadczeniem interdyscyplinarnym – Wasz zespół może składać się ze studentów z różnych środowisk i kierunków. Chociaż inżynieria jest kluczowym elementem zawodów, Wasz zespół bardzo skorzysta z osób zajmujących się zarządzaniem, finansami, elektrotechniką, rozwojem oprogramowania i PR.

W związku ze zmianą lokalizacji wydarzenia, 10. jubileuszowa edycja European Rover Challenge położy największy nacisk na tworzeniu łazików w formule stacjonarnej – nie będzie zawierała osobnej “zdalnej” formuły zawodów. Więcej informacji można znaleźć w oficjalnym regulaminie zawodów na rok 2024.

Archiwum zespołów ERC

Dowiedz się więcej o zespołach, które co roku biorą udział w zawodach i śledź ich poczynania, aż do zwycięstwa!

Biblioteka materiałów STEM

Przez lata zgromadziliśmy wiele nagrań wideo, artykułów, wywiadów, debat i prezentacji dotyczących sektora kosmicznego. Zapoznaj się z biblioteką materiałów edukacyjnych STEM ERC.

Certyfikacja branżowa

Każdy finalista zawodów robotycznych ERC przechodzi certyfikację branżową potwierdzającą jego wysoki poziom umiejętności i wiedzy, pod czujnym okiem składu sędziowskiego.