European Rover Challenge to największe w Europie międzynarodowe zawody robotyczno-kosmiczne. Zespoły uniwersyteckie z całego świata konstruują własne roboty marsjańskie, a następnie rywalizują w konkurencjach analogicznych do zadań wykonywanych przez łaziki na powierzchniach Marsa i Księżyca.

Udział w zawodach ERC to dla każdego zawodnika niepowtarzalna szansa na podniesienie własnych kompetencji oraz zaprezentowanie swoich umiejętności przed przedstawicielami świata nauki i biznesu, sektora new-tech oraz szerokiej publiczności. Nowa, hybrydowa formuła ERC umożliwia start w zawodach wszystkim chętnym zespołom, niezależnie od tego, w którym miejscu kuli ziemskiej znajdują się podczas rozgrywki. Zdalne sterowanie robotami w formule remote nie tylko wyrównuje szanse wszystkich uczestników, ale także jeszcze bardziej przybliża przebieg konkurencji do realnych warunków pracy zespołów NASA czy ESA. Od 2021 roku, drużyny mierzą się ze sobą zarówno w formule ON-SITE (stacjonarnej), jak i REMOTE (zdalnej).

Aktualności

Harmonogram

Poniższa tabela pokazuje wstępny harmonogram zawodów. Obowiązujący i szczegółowy harmonogram znajduje się w regulaminie.

15.04

Qualification A (REMOTE)

18–30.04 (TBC)

1st Test Drive: Science and Navigation Task (REMOTE)

18–30.04 (TBC)

1st Test Drive: Maintenance Task (REMOTE)

30.05

Preliminary Report Delivery (ON-SITE)

1–19.06 (TBC)

2nd Test Drive: Science and Maintenance Task (REMOTE)

1–19.06 (TBC)

2nd Test Drive: Maintenance Task (REMOTE)

26.06

Rules update (if needed) (REMOTE)

27.06

Qualification (ON-SITE)

1–17.07 (TBC)

3rd Test Drive: Science and Navigation Task (REMOTE)

1–17.07 (TBC)

3rd Test Drive: Maintenance Task (REMOTE)

22.07

Update of Rules #2 / Update Report #2 (ON-SITE)

24.07

Video Material Delivery (REMOTE)

31.07

Video Delivery, Final Report Delivery (ON-SITE)

8.08

Qualification B (REMOTE)

15.08

RF Form Delivery (ON-SITE)

połowa sierpnia (TBC)

Update Report #3 (ON-SITE)

28.08

Environment Update, Final Report Delivery (REMOTE)

28.08

Science Planning Report (ON-SITE)

9–11.09

Finały #ERC2022

REPOZYTORIUM

Wszystkie pytania związane z zawodami ERC2022, kierować należy na adres: teams@roverchallenge.eu

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Kto może zgłosić się do uczestnictwa w zawodach?

ERC to zawody drużyn uniwersyteckich, dlatego minimum 75% zespołu muszą stanowić studenci, doktoranci lub niedawni absolwenci uczelni wyższych. Dopuszczalna jest współpraca ze specjalistami z różnych dziedzin, jednak dokumentacja wymagana w konkursie powinna być przygotowana wyłącznie przez członków zespołu. W ramach tego samego uniwersytetu startować może więcej niż jedna drużyna. Więcej informacji na ten temat znajduje się w regulaminie, który możesz pobrać z naszej stronie internetowej.

Kiedy i jak możemy zgłosić swoją drużynę do kolejnej edycji ERC?

Aktualny harmonogram rejestracji znajduje się na naszej stronie internetowej, w zakładce Strefa Zawodnika (dopiero po publikacji „Zasad” tegorocznej edycji). Jeśli chcesz zgłosić swoją drużynę, zacznij od zapoznania się z regulaminem, w którym znajdziesz wszystkie niezbędne informacje. Terminarz każdej edycji pojawia się pod koniec każdego roku kalendarzowego. Rejestracja startuje pod koniec stycznia. Jeśli Twoja drużyna spełnia wymagania pobierz zawarte w regulaminie załączniki, wypełnij je i prześlij do nas na adres teams@roverchallenge.eu. Pamiętaj, że konieczne jest przesłanie WSZYSTKICH danych wymienionych w regulaminie oraz formularza zgody. Aktualne informacje dotyczące rejestracji (przypomnienia o terminach itd. znajdziesz w naszych mediach społecznościowych).

Na co powinna zwrócić uwagę drużyna, która zgłasza się do udziału w zawodach po raz pierwszy?

Przede wszystkim nie bagatelizujcie etapu przygotowywania dokumentacji. Wiele drużyn traktuje go jako wstęp do dalszych działań, tymczasem to bardzo ważny element zawodów. Po pierwsze, umiejętność jej sporządzania jest niezbędna w pracy większości inżynierów. Po drugie, liczba zespołów, które wezmą udział w rywalizacji jest ograniczona i to właśnie na podstawie dokumentacji jury oceni, czy znajdziecie się w tym gronie.

Czy organizatorzy ERC pomogą nam w pozyskaniu sponsorów?

Nie. Nie jesteśmy w stanie zapewnić takiego wsparcia w równym stopniu dla wszystkich drużyn, a pomaganie wybranym nie byłoby sprawiedliwe. Staramy się odciążać Was, rezygnując z wpisowego. Poza tym, samodzielne poszukiwanie sponsorów jest bardzo ważne i będzie dla Was cenną nauką na przyszłość. Warto już od samego początku myśleć o tym, czy i w jaki sposób możecie skomercjalizować swoją pracę, aby udowadniać potencjalnym sponsorom, że warto w Was inwestować.

Czy udział w zawodach jest płatny?

Rejestracja i uczestnictwo w zawodach nie wymaga żadnych opłat na rzecz organizatora.

Czy hybrydowa forma zawodów oznacza, że nie możemy być podczas ich trwania w miejscu, gdzie znajduje się tor marsjański?

Zawodnicy zmierzą się w dwóch formułach – REMOTE (zdalnej) i ON-SITE (stacjonarnej). W związku z tym zdalne sterowanie robotami ma wyrównywać szanse wszystkich uczestników i umożliwiać start zespołom, znajdującym się w dowolnym miejscu na świecie. Nie ma więc przeciwskazań, abyście znajdowali się wtedy w pobliżu toru, musicie jednak pamiętać, że także wtedy obowiązują Was takie same reguły, jak pozostałych uczestników. Nawet będąc blisko robota, musicie sterować nim wyłącznie za pomocą przygotowanej w tym celu platformy. Dodatkowo jedną z reguł związaną z hybrydową formułą zawodów jest tzw. „zakaz podglądania”. Każda próba podpowiadania może być ukarana dyskwalifikacją.

Czy nowe drużyny mogą liczyć na wskazówki dot. udziału w zawodach?

Oczywiście! Przeczytajcie artykuł naszego koordynatora drużyn pt. „10 sposobów na lepszy start w ERC!”

JURY '22

Marcin Wygachiewicz

Szef składu sędziowskiego

Marcin na co dzień pełni obowiązki Project Managera w SENER Polska. Wcześniej pracował jako Design Engineer dla jednego z wiodących producentów komponentów turbin dla przemysłu gazowo-paliwowego oraz Mechanism Engineer (YGT) w Europejskiej Agencji Kosmicznej w ESTEC w Holandii. W SENER Polska jest odpowiedzialny m.in. za rozwój mechanizmów zwalniających (ATHENA, PROBA-3, SAOCOM) oraz zaciskowych (e.Deorbit). To już czwarta edycja European Rover Challenge, podczas której zasiada w gronie składu sędziowskiego konkursu oceniając prezentacje i dokumentacje dostarczone przez zespoły.

Szymon Dzwończyk

Szef składu sędziowskiego (REMOTE)

Szymon jest współtwórcą i współwłaścicielem łazika LEO, robota używanego przez drużyny w formule REMOTE. Swoją drogę z ERC rozpoczął od koordynowania zespołu Project Scorpio (Politechnika Wrocławska), który wygrał pierwszą edycję wydarzenia. W kolejnych latach dał się poznać jako sędzią i komentatorem zawodów, po to, żeby teraz współorganizować najnowszą edycję jako szef składu sędziowskiego REMOTE. Zapytaliśmy Szymona jakie to uczucie z zawodnika stać się współtwórcą ERC. Odpowiedział krótko: „Świetnie, jest być tu z powrotem”.

Anna Łosiak

Sędzia Główna konkurencji SCIENCE

Ania jest geologiem planetarnym pracującym w Polskiej Akademii Nauk. Jej codzienna praca skupia się wokół badań kraterów uderzeniowych i procesów powierzchniowych na Marsie. Jest również zaangażowana w szereg innych działań, między innymi misje analogowe na Marsa. Studiowała geomorfologię i sedymentologię na Uniwersytecie Warszawskim, geologię i meteorologię na Michigan State University (stypendium w ramach Fulbright Graduate Student Award), a następnie obroniła doktorat na Uniwersytecie Wiedeńskim. Aktywnie popularyzuje nauki planetarne w Polsce – w telewizji, radiu, internecie i podczas wielu wydarzeń (np. poznański Pyrkon). Od 2019 roku w ERC Ania pełni rolę głównej Sędzi Naukowej i dumnej projektantki Mars Yardu.

Krzysztof Walas

Sędzia Główny konkurencji MAINTENANCE (REMOTE)

Adiunkt w Instytucie Robotyki i Inteligencji Maszynowej (IRIM), Wydział Automatyki, Robotyki i Elektrotechniki. Stopień doktora nauk technicznych uzyskał on w roku 2012 w dyscyplinie Automatyka i Robotyka, specjalność Robotyka. Jego zainteresowania naukowe to roboty kroczące oraz percepcja otoczenia robotów pozwalająca na interakcję z otoczeniem w oparciu o prawa fizyki – rozpoznawanie materiałów oraz modelowanie ich właściwości. Swój staż podoktorski odbywał na University of Birmingham, UK.

Robert Lubański

Koordynator Marsyardu

Od 2016 roku prezes Mars Society Polska, z którym związany jest od 2007 roku. Wspiera rozwój robotyki wśród polskich studentów między innymi poprzez współorganizację ich wyjazdów na zawody University Rover Challenge i koordynację projektu popularyzacji idei budowy robotów marsjańskich na polskich uczelniach technicznych. Od samego początku zaangażowany w organizację zawodów European Rover Challenge w Polsce.