Strefa inspiracji to miejsce, w którym każdy, niezależnie od tego, ile ma lat i czy jest pasjonatem kosmosu – znajdzie coś dla siebie. Na widzów ERC czekają nie tylko niesamowite projekty przygotowane przez uczestników zawodów robotycznych, ale także prelegenci i wynalazki z całego świata oraz nieprzebrana liczba pokazów, atrakcji i eksperymentów naukowych. Na scenie wydarzenia widzowie zobaczą nie tylko inspirujące prezentacje, które zabiorą ich w najdalsze zakątki Kosmosu, ale także debaty, w których eksperci z różnych branż związanych z eksploracją przestrzeni pozaziemskiej opowiedzą widzom o swojej pracy.

Kierując się hasłem „inspirujemy nowe pokolenie” przybliżamy szerokiej publiczności kosmos i rosnącą rolę nowoczesnych technologii w naszym życiu. Pragniemy, aby nasi widzowie opuścili ERC zaopatrzeni nie tylko w wiedzę, ale także zainspirowani do działania.

„Najlepszą rzeczą, jaką może zrobić człowiek, jest pomóc drugiemu człowiekowi dowiedzieć się więcej” – Charlie Munger

W strefie inspiracji spotykają się nie tylko najlepsi konstruktorzy łazików planetarnych z całego świata. Co roku gromadzą się tu światowej klasy specjaliści, liderzy przemysłu i naukowcy. Są wśród nich: astronauci, eksperci największych firm technologicznych, liderzy agencji kosmicznych czy badacze ze światowych uniwersytetów. ERC tworzy platformę wymiany wiedzy dla studentów uczelni wyższych, entuzjastów kosmosu i potencjalnych pracowników sektora kosmicznego.

Dlatego w programie wydarzenia zaplanowano interdyscyplinarne debaty dot. przyszłości ludzkiego osadnictwa na Czerwonej Planecie, przetrwania pierwszych astronautów w zapowiadanych przez NASA czy ESA bazach księżycowych, jak i ważnych tematów związanych z komercjalizacją i wykorzystywaniem technologii kosmicznych na Ziemi.

ERC w poprzednich latach gościł takie osobistości jak Robert Cabana – wiceszef NASA, Steve Jurczyk – były wiceszef NASA, Robert Zubrin – założyciel The Mars Society, Harrison Schmitt – geolog, astronauta NASA i członek ostatniej misji na Księżyc w 1972 roku – Apollo 17, czy Tim Peake – astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej.

MOTYW DNIA

Dzień 1 – MARS

Dzień 2 – KSIĘŻYC

Dzień 3 – ZIEMIA

Chcemy, aby niezwykła wartość jaką daje uczestnikom ERC docierała do jak największej liczby odbiorców. Dlatego wydarzenie transmitowane jest po angielsku, przez Internet, dla widzów z całego świata. Uczestnicy on-line mogą niezależnie od tego, gdzie się znajdują – na bieżąco śledzić prezentacje i debaty z ekspertami rynku kosmicznego i wziąć udział w dedykowanych warsztatach. European Rover Challenge podzielony jest na trzy strefy tematyczne, które dominują w danym dniu wydarzenia:

DZIEŃ 1 – MARS – zagadnienia poruszane przez ekspertów w pierwszym dniu ERC dotyczą przyszłej eksploracji Marsa, wyzwań jakie czekają przyszłych kolonizatorów planety i technologii niezbędnych do wysłania człowieka na Czerwoną Planetę.

DZIEŃ 2 – KSIĘŻYC – specjaliści technologii kosmicznych, w tym, w zakresie powrotu człowieka na Księżyc, eksploracji Srebrnego Globu i jego zasobów oraz wykorzystania naszego naturalnego satelity jako platformy startowej do dalszego badania naszego Układu Słonecznego i deep space.

DZIEŃ 3 – ZIEMIA – ostatni dzień ERC wydarzenia poświęcony jest zawsze badaniu Ziemi, wykorzystaniu technologii kosmicznych do ochrony naszej planety oraz wykorzystania danych satelitarnych do badań w różnych sektorach nauki. Dzień też poświęcony jest technologiom kosmicznym w codziennym życiu.