Pokazy, eksperymenty, prelekcje, debaty – #ERC2021

Ważną częścią European Rover Challenge, wyróżniającą ten projekt na tle innych tego typu wydarzeń organizowanych na świecie, jest włączenie do jego programu Strefy Inspiracji dostępnej dla szerokiej publiczności.

Odwiedzają nas widzowie w niemal każdym wieku. Większość z nich to osoby zainteresowane astronomią, nowymi technologiami i nauką, ale są też tacy, którzy pojawili się na ERC zupełnie przypadkiem a teraz towarzyszą nam przy każdej, nowej edycji. Sporą grupę odwiedzających Strefę Inspiracji stanowią rodziny z dziećmi, dlatego dbamy o to, aby nie zabrakło w niej także atrakcji dla najmłodszych. Kierując się hasłem „inspirujemy nowe pokolenie” już od siedmiu lat przybliżamy szerokiej publiczności kosmos i rosnącą rolę nowoczesnych technologii w naszym życiu. Nieodłączną częścią tego procesu są pokazy, warsztaty i prezentacje przygotowywane przez naszych wystawców oraz prelekcje, rozmowy i debaty z udziałem gości z całego świata.

Poniżej, zapoznacie się z naszymi Wystawcami obecnymi stacjonarnie w Kielcach (10–12.09.2021), znajdziecie odpowiedzi na nurtujące Was pytania dotyczące organizacji ERC 2021 oraz poznacie naszych Prelegentów, którzy podzielą się z Wami swoją wiedzą, pasją i doświadczeniem w czasie prezentacji, rozmów i debat.

Strefa Inspiracji (zarówno stacjonarna, jak i online) będzie dostępna dla publiczności każdego dnia w godz. 10:00–17:00. Szczegółowy program podamy Wam już niedługo, a na razie zapraszamy do zapoznania się ze współtworzącymi z nami tegoroczną edycję ERC Wystawcami i Prelegentami.

Chcesz otrzymać przypomnienie o wydarzeniu? Zapisz je w swoim kalendarzu!
Kalendarz Google | iCalendar (plik kalendarza .ics)

WYSTAWCY ERC2021

Koło naukowe elektroniki i technologii informacyjnych, Rzeszowska grupa IT

STOISKO STACJONARNE

Rzeszowska Grupa IT w swej strukturze zrzesza Koło Naukowe Elektrotechniki i Technologii Informacyjnych oraz Koło Naukowe Automatyków i Robotyków „ROBO” działające przy Politechnice Rzeszowskiej. Działalność RzIT skupia się przede wszystkim na konstruowaniu robotów oraz projektowaniu własnych płytek drukowanych ze szczególnym wykorzystaniem RFID. Roboty stworzone przez członków Rzeszowskiej Grupy IT zajmują wysokie miejsca w zawodach rangi międzynarodowej. RzIT zajmuje się także organizacją pokazów i wystaw związanych tematycznie ze swoją działalnością. Na stanowisku Rzeszowskiej Grupy IT będzie można zobaczyć konstrukcje elektroniczne m.in. roboty typu line follower i roboty sumo a także jedyny w swoim rodzaju Łazik Curiosity zbudowany w skali 1:4 z klocków LEGO oraz specjalną strefę druku 3D.

Oprogramowanie Naukowo-Techniczne sp. z o.o. sp. k. – Dystrybutor oprogramowania firmy The MathWorks, Inc. w Polsce

STOISKO STACJONARNE I POKAZY ONLINE

Oprogramowanie Naukowo-Techniczne Sp. z o.o. Sp.K. jest wyłącznym polskim dystrybutorem produktów firmy MathWorks – dostawcy oprogramowania MATLAB i Simulink, wykorzystywanego przez inżynierów na całym świecie.

MATLAB to środowisko programistyczne przeznaczone do rozwijania algorytmów, wizualizacji i analizy danych. Program pozwala również na prowadzenie obliczeń numerycznych. Dzięki MATLAB problemy można rozwiązywać szybciej niż przy wykorzystaniu języków programowania jak C, C++ czy Fortran. Co więcej, oprogramowanie może mieć wiele zastosowań i będzie je można poznać na stanowisku firmy w Strefie Wystawców. Eksperci ONT przygotowali również wiele interaktywnych atrakcji i warsztaty online.

HUGO GREEN SOLUTIONS

STOISKO STACJONARNE

Hugo Green Solutions to startup działający w obszarze Rolnictwa 4.0. Jego celem jest poprawa jakości żywności oraz zdrowia ludzi, dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii polegającej na biostymulacji roślin oraz użyciu danych satelitarnych do szczegółowej analizy upraw. Wykorzystanie technologii do biostymulacji roślin pozwala zwiększyć plon o 300%. Daje to równocześnie możliwości zastosowania jej w różnych uprawach roślin (w tym ziół) oraz pomaga rozwiązywać problemy związane z uprawą w niekorzystnych warunkach.

Na stanowisku firmy będzie można poznać działanie robota rolniczego Hugo oraz przykłady wykorzystania danych satelitarnych do analiz potrzeb różnych terenów uprawnych.

SPACIVE

STOISKO STACJONARNE

Spacive Sp. z o.o. jest firmą działającą w sektorze kosmicznym, świadczącą usługi badawczo-rozwojowe dla podmiotów krajowych i zagranicznych. Specjalizuje się w systemach kontroli termicznej, przeprowadza testy w komorze termiczno-próżniowej (symulatorze przestrzeni kosmicznej). Inżynierowie firmy projektują mechanizmy oraz wykonują analizy strukturalne i termiczne satelity bądź jej komponentów. Spacive prowadzi własne prace badawcze w obszarze termiki i mechaniki oraz realizuje projekty dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Na stoisku Spacive odbędą się interaktywne pokazy związane z zagadnieniami termicznymi, próżniowymi i mechanicznymi.

Koło naukowe INTEGRA Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica

STOISKO STACJONARNE I POKAZY ONLINE

Koło Naukowe Integra od ponad 10 lat działa przy Katedrze Automatyki i Robotyki na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej na AGH. Jego główną działalnością jest tworzenie oraz ciągłe udoskonalanie robotów mobilnych i autonomicznych. Koło zrzesza studentów z całej uczelni, którzy dzięki aktywnej pracy przy różnych projektach mogą rozwijać swoje umiejętności i zainteresowania. Integra nie zajmuje się, jednakże tylko działalnością naukową i co roku organizuje również Festiwal Robotyki Robocomp oraz aktywnie uczestniczy w akcjach charytatywnych, takich jak Szlachetna Paczka czy Przyłbica dla Medyka – AGH.

Na stanowisku Koła Naukowego Integra będzie można obejrzeć projekty realizowane przez jego członków m.in. edukacyjną makietę autonomicznego miasta DuckieTown oraz autonomiczny bolid turniejowy F1/10.

Integra zaprezentuje również film na temat działalność i najważniejszych projektów Koła w Strefie Inspiracji online.

Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza

STOISKO STACJONARNE

Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza” została powołana z myślą o stworzeniu dla dzieci i młodzieży nowych możliwości rozwoju poprzez organizowanie specjalnie przygotowywanych, interaktywnych zajęć oraz pokazów naukowych. Jej głównym celem jest udowodnienie młodym ludziom, że nauka nie musi być nudna i może dawać wiele satysfakcji. Misją Fundacji jest rozwijanie ich zainteresowań i zachęcanie do poznawania świata, tak aby „przygoda” z nauką, przyniosła korzyści w przyszłym życiu zawodowym. Swoje cele Fundacja realizuje poprzez projekty obejmujące bezpłatne zajęcia dla dzieci i młodzieży, a także wydarzenia popularnonaukowe. Na stanowisku Fundacji będzie można wejść w świat nowoczesnych technologii, wirtualnej rzeczywistość i lotnictwa.

SKRIWARE

STOISKO STACJONARNE

Skriware Sp. z o.o. to polski producent kompleksowego laboratorium edukacyjnego SkriLab, bazującego na druku 3D, programowaniu i robotyce. W skład laboratorium wchodzą m.in. drukarka 3D, roboty edukacyjne, klocki konstrukcyjne, narzędzia online do modelowania 3D oraz platforma dla nauczycieli Skriware Academy. Laboratorium dedykowane jest szkołom podstawowym i może być wykorzystywane na lekcjach: techniki, informatyki, chemii, biologii, fizyki, matematyki, geografii, a także w nauczaniu wczesnoszkolnym.

Zespół Skriware tworzą pasjonaci druku 3D, którzy wykorzystują go w kształceniu młodych ludzi na całym świecie. Ich celem jest wzbudzenie zainteresowania nauką i rozpalenie pasji w dziedzinach STEAM. Ich ekosystem edukacyjny koncentruje się na uczeniu twórczego rozwiązywania problemów i krytycznego myślenia. Ze SkriLab: robotami edukacyjnymi, zestawami konstrukcyjnymi, projektowaniem własnych modeli za pomocą nowoczesnych narzędzi programistycznych i drukiem 3D będzie można interaktywnie zapoznać się na stanowisku firmy.

Urząd Patentowy Rzeczypospolitej

STOISKO STACJONARNE

Urząd Patentowy RP jako jedyna instytucja w Polsce zapewnia ochronę własności przemysłowej poprzez udzielanie patentów na wynalazki oraz przyznawanie praw ochronnych na wzory użytkowe, wzory przemysłowe, znaki towarowe, topografie układów scalonych i oznaczenia geograficzne na wyroby przemysłowe. Prowadzi także działania edukacyjne i promocyjne w zakresie zagadnień ochrony własności przemysłowej. Z procedur przed UPRP powinni korzystać wszyscy twórcy wynalazków i innowacji, by chronić swoje rozwiązania i dzięki temu uzyskać przewagę konkurencyjną na rynku oraz wdrażać swoje rozwiązania co służy poszanowaniu i ograniczeniu naruszeń cudzych praw wyłącznych.

Na stanowisku UPRP będzie można m.in. przetestować urządzenie do ćwiczenia koordynacji ruchowo-wzrokowej, poznać zasady lewitacji magnetycznej oraz sprawdzić swoją zręczność sterując robotem mBot.

Politechnika Świętokrzyska

STOISKO STACJONARNE

Politechnika Świętokrzyska to nowoczesna uczelnia oferująca kształcenie na 21 kierunkach i ponad 60 specjalnościach. Studenci i kadra naukowo-dydaktyczna ma do swojej dyspozycji m.in. ponad 130 doskonale wyposażonych laboratoriów, unikalne w skali kraju Centrum Laserowych Technologii Metali do prowadzenia badań w obszarze technologii laserowych i plazmowych, Centrum Naukowo-Wdrożeniowe CENWIS, bibliotekę, nową halę dydaktyczno-sportową, wielofunkcyjny stadion lekkoatletyczny oraz sześć akademików. Od wielu lat Politechnika stawia na współpracę z przemysłem i instytucjami otoczenia gospodarczego. Dobre kontakty ze środowiskiem biznesowym sprawiają, że absolwenci uczelni są chętnie zatrudniani przez pracodawców.

Na swoim stanowisku Politechnika Świętokrzyska zaprezentuje projekty i inicjatywy tworzone na jej różnych wydziałach, w inspirujący sposób przybliżając publiczności nauki ścisłe.

MAB Robotics sp. z o.o.

STOISKO STACJONARNE

MAB Robotics to firma lubiąca stawiać przed sobą wyzwania i rozwiązywać problemy zwłaszcza przy pomocy futurystycznych, wydajnych i całkiem fajnych maszyn. Portfolio zespołu zawiera złożone urządzenia mechaniczne, niestandardową elektronikę, a także zaawansowane oprogramowanie dla wszelkiego rodzaju komputerów i mikroprocesorów. Głównym obszarem zainteresowań MAB Robotics są roboty kroczące. Celem firmy jest zepchnięcie najnowocześniejszych robotów kroczących pod powierzchnię ziemi, gdzie będą mogły pokazać światu swój prawdziwy potencjał.

Na stanowisku MAB Robotics będzie można zobaczyć roboty kroczące, manipulatory, roboty współpracujące oraz dowiedzieć się więcej na temat napędów, elektroniki i robotyki.

Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka

STOISKO STACJONARNE

Centrum Bajki łączy edukację kulturalną z rozrywką i zabawą. Na dzieci czeka Bajkowy Świat – magiczna kraina, która jest połączeniem niezwykłego muzeum z interaktywną wystawą. Po bajkowej podróży swe podwoje otwiera Mały Teatr, w którym widzowie biorą udział w lalkowych spektaklach. Na zakończenie każdego z nich poznają historię teatru i szczegóły techniki gry lalkami. Kraina Soria Moria to gra interaktywna oparta na literaturze norweskiej, skandynawskiej. Centrum Bajki prowadzi również warsztaty edukacyjne dla dzieci, mogą być magiczne, naukowe, artystyczne… Ale nie mogą być nudne!

Na swoim stanowisku Centrum Bajki przeprowadzi bezpieczne eksperymenty z ciepłym azotem oraz pokazy pt. „Jak to działa”, dzięki którym będzie można poszerzyć swoją wiedzę z zakresu fizyki, optyki, elektryczności oraz pobudzić kreatywność i wyobraźnię.

Stowarzyszenie Astronomki Marii Kunic

STOISKO STACJONARNE

Celem Stowarzyszenia Astronomki Marii Kunc jest edukacja i popularyzacji astronomii i astronautyki wśród dzieci, młodzieży i dorosłych, szerzenie wiedzy o kosmosie, badaniach i osiągnięciach w jego podboju oraz popularyzacja dorobku naukowego i postaci jednej z największych astronomek świata Marii Kunic. Stowarzyszenie prowadzi Centrum Edukacji Astronomiczno-Astronautycznej im. Marii Kunic w Cieszęcinie w oparciu o radioteleskop RT13, a swoje dane obserwacyjne udostępniania przez Internet by dzielić się wiedzą ze wszystkimi zainteresowanymi.

Na stanowisku Stowarzyszenia będzie można dowiedzieć się więcej na temat Centrum Edukacji Astronomiczno-Astronautycznej oraz poznać niezwykłe odkrycia naukowe dokonane przez Marię Kunic, jej dzieło „Urania propitia” a także miejsca związane z jej życiem i działalnością. Zostanie również zaprezentowany radioteleskop RT13.

Młodzieżowa drużyna robotyczna NEW TECH 7570. Technikum New Technology

STOISKO STACJONARNE

Drużyna New Tech 7570 oraz Technikum New Technology od dwóch lat z wielkim powodzeniem bierze udział w zawodach ERC. Jest najmłodszą ekipą turnieju i jedyną reprezentującą szkołę średnią.

Działalność New Tech 7570 skupia się na dwóch priorytetach: promocji i rozwoju młodzieżowej robotyki, a zwłaszcza międzynarodowego konkursu FIRST Robotics Competition wśród dzieci i młodzieży szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz rozwoju edukacji STEAM i kompetencji miękkich wśród młodzieży poprzez zachęcanie dyrekcji i organów prowadzących szkoły do wprowadzania innowacji edukacyjnej w obszarze robotyki, technologii, informatyki.

Na stanowisku New Tech 7570 będzie można zobaczyć roboty, które zostały w całości wymyślone, skonstruowane i zaprogramowane przez tę młodzieżową drużynę robotyczną. Po krótkim przeszkoleniu każdy chętny będzie mógł nimi samodzielnie pokierować.

EPFL Xplore

STOISKO STACJONARNE

EPFL Xplore to stowarzyszenie studenckie ze Szwajcarii zajmujące się konstrukcją łazików marsjańskich i uczestniczące w European Rover Challenge. Ponad 50 studentów z różnych wydziałów spotyka się razem i wzbogaca swoje doświadczenie, wykorzystując w praktyce zdobytą podczas zajęć wiedzę teoretyczną.

Na swoim stanowisku członkowie drużyny EPFL Xplore zaprezentują łazik, który skonstruowali na tegoroczną edycję zawodów ERC i odpowiedzą na pytania publiczności.

Fundacja Odzyskaj Środowisko

STOISKO STACJONARNE I POKAZY ONLINE

Fundacja Odzyskaj Środowisko od 2011 roku działa na rzecz promowania ekologii, popularyzowania idei recyklingu oraz podnoszenia świadomości społecznej w zakresie prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Prowadzone w ramach ogólnopolskiego projektu Elektryczne Śmieci akcje edukacyjne obejmują zarówno warsztaty, webinary i konferencje, ale także bardziej niestandardowe działania w postaci zakładania miejskich pasiek z recyklingu oraz wyjątkowej sztuki trash art.

Na stanowisku Fundacji odbędzie się pokaz łazików zbudowanych z wykorzystaniem elektrośmieci, dowiemy się jak powstają pasieki z recyklingu i co to jest trash art. Będzie też okazja do zobaczenia po raz pierwszy wystawy kolekcji dzieł sztuki powstałych z recyclingu. Natomiast w Strefie Inspiracji online Fundacja zaprezentuje krótki film edukacyjny.

Wydawnictwo Naukowe PWN

STOISKO STACJONARNE I POKAZY ONLINE

PWN od początku swojego istnienia jest źródłem wiarygodnej, rzetelnej wiedzy. Ceniąc tradycję, na której wychowały się pokolenia Polaków, Grupa PWN jednocześnie od lat konsekwentnie się doskonali wierząc, że dzięki ciągłemu rozwojowi i zdobywaniu nowych kompetencji może lepiej odpowiadać na potrzeby swoich Klientów. Wnikliwie obserwując zmiany zachodzące w świecie nauki, edukacji i biznesu Grupa PWN działa w trzech kluczowych obszarach – wydawniczym, dystrybucyjnym oraz e‑commerce. Nakładem wydawnictw Grupy ukazuje się ponad 500 tytułów rocznie są to zarówno publikacje książkowe, e-booki, jak i produkty multimedialne. Wydawnictwa specjalizują się w dostarczaniu wiedzy z wielu różnych dziedzin m.in. nauk ścisłych, ekonomii, zarządzania, informatyki, psychologii i medycyny.

Odwiedzając stoisko WN PWN będzie można zdobyć moc wiedzy i nabyć polskie wydanie światowego bestsellera „The Case for Space” (Czas Kosmosu) autorstwa Roberta Zubrina – inżyniera astronautyki, założyciela i prezesa The Mars Society, prezesa Pioneer Astronautics. W Strefie Inspiracji online odbędzie się również spotkanie autorskie z Robertem Zubrinem.

Cyfrowy Dialog

STOISKO STACJONARNE

Cyfrowy Dialog jest stowarzyszeniem działającym w obszarze edukacji: cyfrowej (nauka programowania, robotyka, bezpieczeństwo), STEAM – związanej z innowacyjnym podejściem projektowym i kompetencjami przyszłości. Wspiera szkoły, nauczycielki/i, rodziców, edukatorki/ów oraz dzieci. Cyfrowy Dialog realizuje ogólnopolskie projekty związane z podnoszeniem poziomu kompetencji cyfrowych (Zaprogramuj Przyszłość, Centrum Mistrzostwa Informatycznego, Kindloteka STEM), prowadzi szkolenia i webinaria oraz tworzy materiały edukacyjne.

Na stoisku Centrum Dialogu będzie można podejrzeć i dołączyć się do tworzenia mini projektów STEAM-owych i robotycznych związanych w poszczególnych dniach z Marsem, Księżycem i Ziemią. Wszystkich odwiedzających Stowarzyszenie zaprosi do zabawy i pokaże jak w prosty sposób z łatwo dostępnych elementów wykonać różne maszyny (np. rakietę). W ten sposób będzie można poznać mechanikę działania różnych urządzeń i zjawisk zachodzących w otaczającym nas świecie.

Politechnika Poznańska

STOISKO STACJONARNE

Politechnika Poznańska jest jedną z czołowych uczelni technicznych w Polsce. Aktualnie prężnie rozwija się w zakresie badań jak i kształcenia w tematyce technologii kosmicznych. W ramach rozwoju prowadzone są inwestycje infrastrukturalno-aparaturowe na lotnisku w Kąkolewie, gdzie powstają laboratoria związane z obserwacją nieba, transmisją satelitarną i robotyką kosmiczną. Na swoim stanowisku Politechnika Poznańska prezentować będzie dokonania w zakresie napędów rakietowych, zrobotyzowanych teleskopów, elektrycznych napędów stosowanych w kosmosie, transmisji satelitarnej oraz robotyki. Pokazy będą się odbywać z wykorzystaniem platform sprzętowych jak i w oparciu o materiały multimedialne. 

Na swoim stanowisku Politechnika Poznańska zaprezentuje dokonania w zakresie napędów rakietowych, zrobotyzowanych teleskopów, elektrycznych napędów stosowanych w kosmosie, transmisji satelitarnej oraz robotyki. Pokazy będą się odbywać z wykorzystaniem platform sprzętowych, jak i w oparciu o materiały multimedialne. 

WARTO WIEDZIEĆ

Czy wydarzenie odbędzie się stacjonarnie?

Tak! Zapraszamy do odwiedzenia tegorocznej edycji ERC na Kampusie Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. Już 10–12 września 2021 czekać na Was będzie pełno atrakcji! Zobaczcie na żywo łaziki marsjańskie z różnych stron świata! Oprócz tego, na miejscu w Strefie Inspiracji, spotkacie wielu wystawców, którzy rozpalą w Was zainteresowanie kosmosem, nauką i nowymi technologiami. Będziecie mogli posłuchać wystąpień i prelekcji, wziąć udział w warsztatach i zobaczyć naukowe pokazy. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie!

Czy Strefa Inspiracji będzie dostępna tylko na miejscu w Kielcach?

Strefa Inspiracji ERC 2021 odbędzie się w dwóch formułach: stacjonarnej i online. Na terenie kampusu Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach zostaną rozmieszczone stanowiska naszych tegorocznych Wystawców, a w Auli Głównej będą odbywać się prelekcje, pokazy, rozmowy i debaty. Aula Główna będzie również miejscem łączącym Strefę Inspiracji stacjonarną i online. To tu, będziemy łączyć się z naszymi Gośćmi i Prelegentami z różnych stron świata oraz prowadzić rozmowy i debaty z ekspertami z różnych dziedzin, a publiczność obecna zarówno na miejscu jak i oglądająca online będzie mogła się temu przysłuchiwać i zadawać pytania na żywo lub na czacie.

Czym różni się program Stefy Inspiracji stacjonarnej i online?

W Strefie Inspiracji stacjonarnej będziecie mogli zobaczyć przygotowane przez naszych Wystawców eksperymenty, interaktywne pokazy i prezentacje, czy też wziąć udział w mini warsztatach.

Strefę Inspiracji online podzieliliśmy w tym roku natomiast na trzy bloki tematyczne realizowane kolejno w poszczególne dni wydarzenia:

10.09 (piątek) skupimy się na tematach związanych z Marsem – tegorocznych misjach, planach związanych z jego odkrywaniem, zasiedleniem i prowadzeniem badań itp.

11.09 (sobota) porozmawiamy o projektach i technologiach związanych z lotem na Księżyc, jego eksploracją, planowanymi misjami i rekrutacji astronautów.

12.09 (niedziela) będzie dniem dedykowanym Ziemi, opowiemy o wykorzystaniu najnowszych technologii projektowanych dla misji kosmicznych (i nie tylko) w naszym życiu codziennym, medycynie, rolnictwie, budownictwie, czy sztuce, a także o wyzwaniach i zadaniach czekających ludzkość w związku ze zmianami klimatu.

Całość będzie transmitowana z naszego studia w Auli Głównej Politechniki Świętokrzyskiej, do którego publiczność obecna w Kielcach będzie mogła zajrzeć osobiście, a widzowie online przez naszą stronę internetową w zakładce „Strefa Widza”.

Każdego dnia rozpoczniemy transmisję od pasma edukacyjnego, następnie przejdziemy do bloku pełnego inspiracji w duchu STEAM – od nauk przyrodniczych i ścisłych, nowych technologii, specjalistycznej inżynierii, aż po sztukę, a na zakończenie zaprosimy naszą publiczność do wysłuchania debat ekspertów lub rozmów dotyczących przyszłości i wyzwań jakie stoją przed nami.

Czy wstęp na wydarzenie jest bezpłatny?

Tak! Udział we wszystkich atrakcjach, pokazach, prelekcjach, warsztatach, czy debatach ERC 2021 jest bezpłatny. Gotówka może Wam się jedynie przydać na zakup gadżetów, plakatów lub książek na stoiskach Wystawców stacjonarnych.

Czy wydarzenie organizowane jest w reżimie sanitarnym?

Podobnie jak w ubiegłym roku będziemy przestrzegać zasad bezpieczeństwa i zaleceń Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego, obowiązujących we wrześniu w czasie trwania wydarzenia, dotyczących: zasłaniania ust i nosa, dezynfekcji rąk, pomiaru temperatury, zachowania dystansu oraz limitu osób mogących przebywać w przestrzeniach zamkniętych. Szczegółowe informacje na ten temat podamy tuż przed wydarzeniem.

Gdzie znajdę więcej informacji o programie wydarzenia?

Na bieżąco aktualizowane, szczegółowe informacje dotyczące programu wydarzenia – Strefy Inspiracji, Zawodów, czy Warsztatów będzie można znaleźć na stronie ERC w zakładce: „Strefa Inspiracji” i „Strefa Widza”. Zapraszamy również do śledzenia profili ERC na mediach społecznościowych.

PRELEGENCI ERC2021

Robert Zubrin

Pioneer Astronautics i Mars Society

Dr Robert Zubrin, pracował wcześniej jako inżynier w firmie Lockheed Martin Astronautics w Denver, a obecnie jest prezesem własnej firmy Pioneer Astronautics, w której zrealizował ponad 70 udanych programów badawczo-rozwojowych dla NASA, armii Stanów Zjednoczonych i przemysłu prywatnego. Posiada tytuły magistra w dziedzinie aeronautyki i astronautyki oraz doktorat z inżynierii jądrowej na Uniwersytecie Waszyngtońskim. Ma ponad 20 amerykańskich patentów i jest autorem ponad 200 opublikowanych artykułów technicznych i nietechnicznych z dziedziny technologii kosmicznej i energetycznej oraz 12 książek, w tym The Case for Mars: The Plan to Settle the Red Planet and Why We Must (Simon and Schuster 1996, 2011, 2021) oraz The Case for Space: How the Revolution in Spaceflight Opens a Future of Limitless Possibility (Prometheus Books 2019). Członek Brytyjskiego Towarzystwa Międzyplanetarnego i były przewodniczący komitetu wykonawczego National Space Society. Założyciel i prezes Mars Society – międzynarodowej organizacji zajmującej się wspieraniem eksploracji i zasiedlania Marsa zarówno środkami publicznymi, jak i prywatnymi. W tym charakterze osobiście kierował budową i eksploatacją stacji szkoleniowej eksploracji Marsa na Devon, niezamieszkanej wyspie w kanadyjskiej części Arktyki, 1500 km od bieguna północnego. Przed podjęciem pracy w astronautyce dr Zubrin zajmował się badaniami nad syntezą termojądrową, inżynierią jądrową i ochroną przed promieniowaniem. Pracował także jako nauczyciel przedmiotów ścisłych w szkole średniej.

The Case for Space: How the Revolution in Spaceflight Opens a Future of Limitless Possibility – rozmowa z autorem na temat książki

Annalisa Donati

EURISY

Annalisa Donati pełni obecnie funkcję Sekretarza Generalnego Eurisy, europejskiego stowarzyszenia agencji kosmicznych dążącego do zlikwidowania przepaści między kosmosem a społeczeństwem. Jako pracownik naukowy w Europejskim Instytucie Polityki Kosmicznej (ESPI) była odpowiedzialna za badania nad gospodarką kosmiczną, finansami i innowacjami. Przed dołączeniem do ESPI była stażystką w Dziale Polityki Przemysłowej Małych i Średnich Przedsiębiorstw Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) oraz pracownikiem w Biurze ONZ ds. Przestrzeni Kosmicznej (UNOOSA). Annalisa posiada tytuł magistra z zakresu polityki kosmicznej oraz studiów dyplomatycznych w SIOI, a także w dziedzinie bezpieczeństwa wielostronnego na Uniwersytecie w Perugii.

Eurisy to stowarzyszenie non-profit założone w 1989 roku przez Huberta Curiena, ówczesnego Ministra Edukacji Francji. Unikalna struktura członkowska Eurisy obejmuje większość agencji kosmicznych lub urzędów rządowych odpowiedzialnych za sprawy kosmiczne w Europie oraz organizacje międzynarodowe zajmujące się kwestiami dotyczącymi kosmosu. Misją Eurisy jest łączenie przestrzeni kosmicznej i społeczeństwa. Aby wypełnić swoją misję, Eurisy stymuluje i wspiera dialog oraz współpracę między instytucjami publicznymi na każdym poziomie, MŚP, przemysłem i środowiskiem akademickim z sektora kosmicznego i poza kosmicznego. Celem Eurisy jest budowanie trwałych relacji ze społecznościami, podmiotami nowymi w sektorze kosmicznym, zachęcanie rozpoczynających działalność do dzielenia się doświadczeniami, tworząc wspólną płaszczyznę dla profesjonalistów z różnych środowisk.

Technologie kosmiczne dla Ziemi – przyszłość i trendy – prelekcja

Grzegorz Wrochna

Polska Agencja Kosmiczna

Grzegorz Wrochna pełni funkcję Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej. Jest profesorem nauk fizycznych. Pracował na Wydziale Fizyki UW, prowadząc badania z ośrodkami naukowymi DESY w Hamburg i CERN w Genewie. Przez siedem lat w CERN uczestniczył w projektowaniu i budowie eksperymentu CMS przy Wielkim Zderzaczu Hadronów LHC, w szczególności w projektowaniu i testowaniu elektroniki odpornej na promieniowanie.

W czasie swojej kariery zawodowej pełnił funkcję dyrektora Instytutu Problemów Jądrowych i kierownika Laboratorium Aparatury Astrofizycznej. Był inicjatorem utworzenia Narodowego Centrum Badań Jądrowych i jego dyrektorem. Był współtwórcą i przewodniczącym Polskiej Sieci Astrofizyki Cząstek.

W międzyczasie wraz z prof. Makiewiczem z CFT PAN prowadził eksperyment „Pi of the Sky” śledzący optycznie błyski promieniowania gamma wykrywane przez sieć satelitów. Obserwacja najjaśniejszego z nich zaowocowała wspólną z zespołem satelity NASA SWIFT publikacją w „Nature”. Przy tej okazji szeroko popularyzował astronomię opracowując metody obserwacji tanimi kamerami CCD.

Reprezentował Polskę w komitetach programowych EURATOM, Nuclear Energy Agency OECD, Radzie Nadzorczej unijnego Joint Research Centre. Był przewodniczącym Komitetu Polityki Naukowej i podsekretarzem stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, gdzie nadzorował m.in. współpracę z Komisją Europejską i ESA.

Debata

Chiara Chiesa

INTERSTELLARS

Chiara Chiesa jest doradczynią ds. międzynarodowego PR-u oraz komercjalizacji i transferu technologii kosmicznych. Pomaga we wprowadzaniu technologii kosmicznych do sektora komercyjnego, łącząc ludzi, start-upy, firmy i instytucje w branży lotniczej i New Space. 

Chiara jest ekspertką ds. public relations. Jej wykształcenie obejmuje literaturoznawstwo, komunikację, marketing i biznes. Prezeska i współzałożycielka INTERSTELLARS (stowarzyszenia non-profit zajmującego się upowszechnianiem transferu technologii kosmicznych). Lubi nowe technologie. Jest doradcą handlowym Graphene-XT oraz wielu innych start-upów. Od 2018 roku liderka i organizatorka NASA Space Apps Challenge Brescia. 

Chiara Chiesa jest mentorką i wzorem do naśladowania w ramach inicjatywy Space4Women Network, programu UNOOSA (Biura Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Przestrzeni Kosmicznej), która ma inspirować dziewczęta i kobiety do kontynuowania kariery naukowej i rozwoju w branży kosmicznej. Chiara jest jedną z 1000 „niepowstrzymanych kobiet”, które zmieniają Włochy poprzez innowacje (StartupItalia). Prelegentka TEDx, wymieniona na liście „Million STEM”. Znana jako osoba zmieniająca zasady gry na swojej drodze, stawiająca czoło nowym wyzwaniom poprzez przewidywanie rozwiązań złożonych problemów: kwantów energii napędzających każdą możliwą przyszłość. 

Kosmos dla Ziemi: Transfer technologii kosmicznych – wyzwania i możliwości

Billy Almon

Billy Almon jest astrobiofuturystą, badającym inspirowane przyrodą rozwiązania mające na celu poprawę kondycji ludzi na Ziemi oraz podróżujących do gwiazd. Prowadzi wykłady dla przedstawicieli różnych pokoleń wynalazców, projektantów, naukowców i inżynierów o projektowaniu przyszłości, o której marzą. Wcześniej Billy był dyrektorem kreatywnym w Walt Disney Imagineering, kierując działaniami na rzecz tworzenia immersyjnych doświadczeń i środowisk na całym świecie. Wynalazca, magister biomimikry Uniwersytetu Stanowego Arizony. Zdobył także licencjat w dziedzinie architektury na Uniwersytecie Howarda.  

Billy zasiada w zarządzie Instytutu Biomimikry, wiodącego światowego autorytetu w zakresie naturalnych rozwiązań dla wyzwań projektowych. Wykłada projektowanie w oparciu o biomimikrę w Minneapolis College of Art and Design. 

Natura kosmosu – dlaczego w podróż międzygwiezdną trzeba zabrać fragmenty Ziemi – prezentacja

Tatiana Benavides

IGLUNA

Tatiana Benavides jest kierownikiem projektu IGLUNA. Ukończyła studia licencjackie na wydziale fizyki, studia magisterskie na wydziale biotechnologii i bioinżynierii oraz studia doktoranckie na wydziale biologii kosmicznej na Politechnice Federalnej w Zurychu. Odbyła także staż podoktorski w Australii. W 2018 roku dołączyła do Space Innovation w Szwajcarii, pracując jako Hub Manager na Politechnice Federalnej w Zurychu. Do jej głównych zadań należy promocja nowych działań badawczo-rozwojowych prowadzonych przez szwajcarskich naukowców we współpracy z przedstawicielami przemysłu oraz wsparcie szwajcarskiej społeczności kosmicznej w realizacji projektów. 

IGLUNA to interdyscyplinarna platforma, na której studenci z uniwersytetów z całego świata projektują i współpracują przy innowacyjnych projektach z myślą o przyszłości eksploracji kosmosu i poprawy życia na Ziemi. Każda edycja projektu IGLUNA trwa jeden rok akademicki i jest koordynowana przez Space Innovation w Szwajcarii w ramach ESA_Lab@ zainicjowanej przez ESA. 

ESA_Lab@CH IGLUNA – prezentacja
Quiz dla dzieci: eksploracja Księżyca i IGLUNA

Cesar Urrutia

SPACE AG

Cesar Urrutia jest współzałożycielem SPACE AG. Posiada ponad 20-letnie doświadczenie w dziedzinie teledetekcji, czyli interpretacji obrazów lotniczych i satelitarnych, prowadząc projekty na całym świecie, między innymi we Włoszech, Chinach, Bośni, Libii, Australii, Meksyku, Peru, Chile, Kostaryce, Kolumbii, Dominikanie i Boliwii. Ukończył studia na wydziale biologii MIU w Stanach Zjednoczonych. Później uzyskał tytuł magistra teledetekcji i systemów informacji geograficznej we Włoszech.

W obszarze naukowym prowadził badania w ważnych ośrodkach międzynarodowych, takich jak Australijska Narodowa Agencja Badawcza CSIRO, Europejska Agencja Kosmiczna czy Włoska Agencja Kosmiczna. Był nauczycielem akademickim na Uniwersytecie w Bari we Włoszech i prowadził kursy na Pontificia Universidad Católica del Perú PUCP oraz Universidad Agraria UNALM.

Był doradcą peruwiańskiego rządu, realizował projekty we współpracy z Ministerstwem Środowiska, Ministerstwem Rolnictwa oraz władzami regionalnymi. Na poziomie międzynarodowym był członkiem komitetu Europejskiego Stowarzyszenia Firm Teledetekcyjnych EARSC z siedzibą w Belgii, a obecnie jest członkiem założycielem Peruwiańskiego Stowarzyszenia Bezzałogowych Statków Powietrznych.

Jak nakarmić świat za pomocą dronów, satelitów i sztucznej inteligencji – prezentacja

André Radloff

PTS

André Radloff jest prezesem firmy PTS, z którą związany jest od początku 2019 roku. Zajmuje się rozwojem biznesu, organizacją oraz finansami. Zanim dołączył do PTS był prezesem różnych międzynarodowych spółek zależnych w niemieckiej grupie bankowej ProCredit Holding. Po raz pierwszy André uczestniczył w ERC w 2018 roku, zajmując się łazikami księżycowymi i kontaktami z uniwersytetami. Ekonomista z wykształcenia, przechodzi obecnie przyspieszony kurs inżynierii i elektroniki na potrzeby rozwoju kosmosu. 

PTS to prywatna europejska firma kosmiczna z siedzibą i laboratoriami w Berlinie. Jej zespół koncentruje się na opracowywaniu rozwiązań w zakresie elektroniki lotniczej i statków kosmicznych, aby kosmos był dla wszystkich łatwiej dostępny.

Planetarne systemy transportowe – Internet Rzeczy w logistyce – prezentacja

Sahba El-Shawa

Jordan Space Research Initiative

Sahba El-Shawa jest jordańsko-kanadyjską specjalistką w dziedzinie kosmosu pochodzącą z Palestyny. Posiada licencjat w dziedzinie inżynierii mechanicznej Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej oraz tytuł magistra studiów kosmicznych, który zdobyła na Międzynarodowym Uniwersytecie Kosmicznym. Sahba pasjonuje się prawami człowieka i kwestiami społecznymi, a także zrównoważonym rozwojem przestrzeni kosmicznej, dostępnością, zasięgiem i edukacją. Jest założycielką Jordan Space Research Initiative (JSRI), której celem jest połączenie badań i rozwoju przestrzeni kosmicznej ze zrównoważonym rozwojem oraz utworzenie w Jordanii ośrodka badań analogowych. Jest również aktywną wolontariuszką pełniącą kilka funkcji w Space Generation Advisory Council i Moon Village Association. Jest także zaangażowana w tworzenie możliwości w kosmosie dla niedocenianych społeczności, promowanie świadomości na temat korzyści płynących z eksploracji kosmosu i pomaganie w kierowaniu branżą w kierunku bardziej sprawiedliwej i etycznej przyszłości.

Jordan Space Research Initiative: Zrównoważony rozwój i księżycowa wioska – prezentacja

Mayank

Celestial Space Technologies

Mayank jest założycielem i dyrektorem zarządzającym Celestial Space Technologies GmbH oraz inżynierem kosmicznym. Odpowiada za rozwój technologii i biznesu. Ma ponad dwuletnie doświadczenie w branży lotniczej. Wcześniej pracował jako inżynier komunikacji w studenckim projekcie satelity TUPEX-7 na Politechnice w Berlinie. Mayank publikuje techniczne artykuły badawcze z wielu dziedzin inżynierii. Prowadził także gościnne wykłady na tematy związane z komunikacją satelitarną na Politechnice Federalnej w Zurychu.

Celestial Space Technologies GmbH to niemiecka firma zajmująca się nową przestrzenią kosmiczną, której celem jest obniżenie progu misji kosmicznych i zapewnienie wszystkim równego dostępu do przestrzeni kosmicznej. Firma jest zaangażowana w przełamywanie barier w badaniach kosmicznych poprzez opracowywanie niezawodnych i przystępnych cenowo systemów zwiększających możliwości małych satelitów. CST ma również na celu przesuwanie granic eksploracji, promowanie nowych talentów w przemyśle kosmicznym i opracowywanie rozwiązań, które sprawdzają się w przypadku wielu różnych klientów – od agencji kosmicznych i przemysłu po instytucje akademickie.

Celestial w nowej gospodarce kosmicznej – prezentacja

Nienke Brinkman

Instytut Geofizyki ETH Zurich

Nienke Brinkman jest doktorantką w Instytucie Geofizyki ETH Zurich. Pracuje nad scharakteryzowaniem struktury przypowierzchniowej i właściwości mechanicznych Marsa za pomocą instrumentu HP3 i SEIS. Dodatkowo określa mechanizmy ogniskowe trzęsień, które są wykrywane i lokalizowane przez Marsquake Service.

Wraz ze swoim zespołem badawczym podzieli się z nami wynikami oportunistycznego aktywnego eksperymentu sejsmicznego przeprowadzonego na innej planecie (Marsie), pierwszego tego typu. Ich praca wykorzystuje dwa instrumenty z misji InSight NASA, wykraczając jednocześnie poza ich pierwotne funkcje.

Lądownik InSight został wyposażony w sejsmometr (SEIS), próbnik ciepła Heat-Flow and Physical Properties (HP3) oraz eksperyment geodezyjny (RISE). Nadrzędnymi celami tej misji jest zbadanie wczesnych procesów formowania się planety poprzez monitorowanie sejsmiczności Marsa i określenie jego bilansu cieplnego.

Pierwszy aktywny eksperyment sejsmiczny na Marsie badający właściwości mechaniczne płytkiej podpowierzchni – prezentacja

German Sarmiento

Mars Society Colombia

German Sarmiento jest profesorem, naukowcem i dyrektorem oddziału Mars Society Colombia. Jego badania koncentrują się na projektach badawczych w obszarze inżynierii i robotyki kosmicznej z wykorzystaniem różnorodnych technik i procedur, które przyczyniają się do rozwoju projektów kosmicznych. Bierze udział w najważniejszych międzynarodowych zawodach w zakresie rozwoju łazików na potrzeby misji kosmicznych takich jak NASA i European Rover Challenge. Wspiera projekty edukacyjne dla szkół, uniwersytetów i ośrodków badawczych oparte na STEM w generowaniu żywności i nowych instrumentów technologicznych dla przyszłości ludzkości oraz nowych eksploracji planetarnych.

Technologia i instrumenty stosowane w łazikach do badania misji kosmicznych – prezentacja

Andrew Chaikin

Andrew Chaikin, historyk kosmosu najbardziej znany jest jako autor książki “A Man on the Moon: The Voyages of the Apollo Astronauts” (polska wersja, Wydawnictwo Astra 2021: „Człowiek na Księżycu. Program Apollo”), która opowiada historię misji Apollo oczami astronautów. Na podstawie książki powstał 12-odcinkowy mini serial wyprodukowany przez Toma Hanksa dla HBO „Z Ziemi na Księżyc”, nagrodzony Emmy. Jako absolwent geologii na Brown University, Chaikin wniósł swoją wiedzę z zakresu planetologii do swojej twórczości i nauczania. Pracując jako instruktor w NASA wykładał historię misji kosmicznych z udziałem ludzi i robotów, prowadził również zajęcia dotyczące aspektów ludzkiego zachowania w przypadku sukcesu i porażki w projektach lotów kosmicznych.

Człowiek na Księżycu. Program Apollo – wywiad

Gabriela Ligęza

University of Basel, ExoMars

Gabriela Ligęza jest doktorantką na Uniwersytecie w Bazylei, gdzie pracuje nad misją ExoMars 2022. Jej badania naukowe opierają się na testowaniu analogu kamery CLUPI, która będzie zainstalowana na łaziku marsjańskim. W swojej pracy skupia się nad sprawdzaniem idealnych warunków do robienia wysokiej rozdzielczości zdjęć, żeby móc badać geologie powierzchni Marsa, jak i również wybrać próbki skał, które mają największy potencjał do zachowania śladów życia.

Gabriela posiada również wykształcenie z dziedziny Nauk o Ziemi i Środowisku oraz doświadczenie w pracy nad misjami kosmicznymi. Po zakończeniu studiów magisterskich na Politechnice Federalnej w Zurychu, odbyła staż w Europejskiej Agencji Kosmicznej, gdzie pracowała nad tworzeniem katalogu z opisem minerałów dla przyszłych załogowych i robotycznych misji kosmicznych. Gabriela pracowała również w Space Innovation w Szwajcarii, gdzie zajmowała się projektem IGLUNA mającym na celu zaangażowanie międzynarodowych drużyn studenckich w tworzenie technologii kosmicznych.

Życie na Marsie z perspektywy geologicznej – warsztaty

Rasmus Pedersen

Danish Student Association for Rocketry

Rasmus Pedersen mgr inż. mechanik, kierownik projektu wystrzelenia pierwszej w Europie rakiety dwucieczowej opracowanej przez studentów z Duńskiego Stowarzyszenia Studentów Technik Rakietowych. Jako szef i główny inżynier mechanik w tym projekcie pracował głównie nad rozwojem silników do rakiet na ciecz i łączeniem różnych zespołów technicznych projektu ze sobą. Obecnie współpracuje z Copenhagen Suborbitals – jedynym na świecie załogowym programem amatorskich lotów kosmicznych.

Debata

Vadym Melnyk

Dronehub Group

Vadym Melnyk jest założycielem i prezesem Dronehub Group, kształcił się w Polsce i USA. Łączy wiedzę techniczną z doświadczeniem w sprzedaży. Finalista konkursów programistycznych i robotyki w Imagine Cup, InfoShare, Dragons' Den, Nescafe Creators Academy i First Robotics Competition. Laureat prestiżowego rankingu Forbesa „25 under 25”. Vadym jest inicjatorem wielu projektów z robotyki związanych z UAV. W latach 2015-2020 kierował firmą Cervi Robotics, która w 2020 r. zmieniła nazwę na Dronehub i od tej pory koncentruje się wyłącznie na rozwijaniu projektów dronowych.

Dronehub to europejski lider kompleksowych rozwiązań typu drone-in-a-box, na które składają się drony, infrastruktura dronowa oraz oprogramowanie oparte na AI. Jest jedynym na świecie producentem, który ma w ofercie jednocześnie systemy do monitoringu, inspekcji i pomiarów, transportu cargo oraz mobilną infrastrukturę naziemną. To też pierwszy na świecie i jedyny w Europie producent stacji dokującej z automatyczną wymianą baterii w dronie. Dzięki temu, drony mogą bez udziału człowieka wykonywać misje w trybie 24/7. Rozwiązania Dronehub są przeznaczone do monitoringu, inspekcji i pomiarów.
Dronehub jest oficjalnym partnerem IBM jako jedyna firma z branży dronowej w Europie. Firma współpracuje również z Europejską Agencją Kosmiczną i Europejską Agencją Obrony.

Dronehub – kompleksowe rozwiązania typu drone-in-a-box, rozwijane przy współpracy z ESA i IBM – prelekcja

Natalia Zalewska

Centrum Badań Kosmicznych PAN

Natalia Zalewska jest geologiem i pracuje w Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Jest specjalistką w zakresie badań geologicznych Marsa, prowadzonych na podstawie danych, pozyskiwanych z satelitów marsjańskich. Ostatnie badania skupiają się także na genezie i historii wulkanizmu marsjańskiego. W 2005 roku brała udział w misji, zorganizowanej przez Mars Society w bazie marsjańskiej MDRS na pustyni w Utah, a w 2017 roku była dowódcą polskiej załogi EXO17 w identycznej misji także w MDRS. Skończyła geologię na Uniwersytecie Warszawskim, po czym podjęła studia doktoranckie w Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie, gdzie obroniła pracę z geologii Marsa i zagadnień występowania wody na tej planecie. Jest bardzo zaangażowaną popularyzatorką kosmosu i Marsa. Natalia ma ukończoną także Szkołę Muzyczną II stopnia ze specjalnością skrzypce i 3-letnią Szkołę Teatralną im. J. i H. Machulskich.

Centrum Badań Kosmicznych jako interdyscyplinarny instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk został utworzony w 1976 roku. Prowadzi prace naukowe i techniczne oparte na eksperymentach kosmicznych w zakresie fizyki przestrzeni kosmicznej oraz fizycznych i geodynamicznych badań planet i Ziemi, łączy twórczość badawczą z kreatywnością konstrukcyjną, promuje zaangażowanie Polski w międzynarodowych misjach kosmicznych, tworzy związki badań kosmicznych z ich praktycznymi zastosowaniami w Polsce. CBK PAN w swoich działaniach inspirowane jest potrzebami nauki i krajowego rynku w zakresie technik kosmicznych.

Geologiczni detektywi – prelekcja

Anna Krzyżanowska

Duński Instytut Technologiczny

Anna Krzyżanowska jest specjalistą w Duńskim Instytucie Technologicznym, gdzie zajmuje się badaniami nad nanotechnologią, rozwijaniem nowoczesnych rozwiązań opartych na systemach IoT i sieci 5G. Jest inżynierem elektronikiem z dodatkowym dyplomem z energetyki. Pracuje przy projektach Unii Europejskiej.

Anna projektuje inteligentne czujniki, które znajdują zastosowanie w medycynie i sektorze kosmicznym. Jest twórcą nowoczesnych systemów opartych na sztucznej inteligencji. Entuzjastka kosmosu, doradza wielu firmom z sektora kosmicznego, posiada szeroką wiedzę techniczną w zakresie technologii kosmicznych. Innowacja to jej drugie imię. W każdym swoim działaniu stara się optymalizować wyniki, aby uzyskać najlepsze rozwiązania.

Duński Instytut Technologiczny to wiodąca firma badawczo-technologiczna dostarczająca zaawansowane technologicznie rozwiązania będące odpowiedzią na aktualne wymagania rynku i przedsiębiorców. Zespół DTI tworzą eksperci w obszarze produkcji, materiałów, technologii środowiska, biznesu, energetyki, chemii, nanotechnologii, agrotechnologii, badań mięsa i wielu innych.

Nowa era elektroniki z wykorzystaniem systemów IoT – prelekcja

Gordon Wasilewski

Astronika

Gordon Wasilewski jest inżynierem spółki Astronika specjalizującej się w systemach technologii kosmicznych. W firmie pracuje w dziale Rozwoju Biznesu, gdzie pozyskiwane i rozwijane są nowe projekty. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej. Prowadzi badania naukowe związane z górnictwem pokładów lodu na Księżycu i doktoryzuje się w Centrum Badań Kosmicznych PAN we współpracy z Colorado School of Mines.

Debata

Michał Szwajewski

Astronika

Michał Szwajewski pracę w przemyśle kosmicznym rozpoczął ponad 10 lat temu jako inżynier ds. wymiany ciepła w Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, gdzie wspierał proces projektowania pierwszego polskiego satelity Brite-PL „LEM”. Następnie przeniósł się do nowoutworzonego departamentu inżynierii kosmicznej firmy SENER jako inżynier, a później jako kierownik projektów, takich jak „kosmiczna pępowina” dla misji ExoMars 2020 czy MSGE dla misji Biomass. Dziś w firmie Astronika aktywnie wspiera dział rozwoju biznesu i biuro projektów i zarządza projektem Astro-Moduły.

Astronika to polska firma inżynieryjna działająca w sektorze kosmicznym. Jej specjalnością są mechanizmy i instrumenty kosmiczne – w szczególności penetratory geologiczne, mechanizmy trzymająco-zwalniające i systemy antenowe – konstrukcje ultralekkie, analiza wytrzymałościowa oraz badania trybologiczne. Astronika została założona w 2013 roku i od tamtej pory realizuje projekty na zlecenie ESA i czołowych integratorów satelitów. Jej instrumenty biorą udział w największych misjach krajowych i międzynarodowych agencji kosmicznych, w tym NASA – InSight (penetrator HP3) oraz ESA: JUICE (wysięgniki LP-PWI i anteny RWI), Luna-27 (system zwalniania wiertła księżycowego), HERA (anteny radaru satelity Juventas), RadCube (system wysięgników magnetometru).

Quick Tips & Tricks for Project Management! Key elements – warsztaty

Maciej Prokopczyk

GMV Innovating Solutions

Maciej Prokopczyk jest kierownikiem projektów i inżynierem oprogramowania w GMV Innovating Solutions. Absolwent Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej, od 8 lat związany z przemysłem kosmicznym. Zajmuje się rozwojem, dostosowywaniem do konkretnych misji, utrzymywaniem i testowaniem systemów infrastruktury naziemnej, z naciskiem na system kontroli misji (MCS).

GMV Innovating Solutions Sp. z o.o. to największa w Polsce firma IT specjalizująca się w sektorze kosmicznym. Organizacja jest częścią międzynarodowej grupy technologicznej GMV – siódmego największego pracodawcy w europejskim sektorze space.

Systemy kontroli misji w Europejskiej Agencji Kosmicznej, a planetarne misje robotyczne – prelekcja

Michał Poros

Geonatura Kielce

Michał Poros jest długoletnim przewodnikiem i szkoleniowcem specjalizującym się w tematyce świętokrzyskiej geologii i geoturystyki. Jego przygoda z geologią trwa już 25 lat a zaczęła się od Technikum Geologicznego w Kielcach. Specjalizacja w dziedzinie nauk o Ziemi towarzyszyła mu również podczas studiów w Instytucie Geografii Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach. Z geologią związał także swoją karierę zawodową. Od 2008 roku pracuje w Geoparku Kielce (obecnie Geonaturze Kielce) a od 2012 roku pełni funkcję kierownika Centrum Geoedukacji działającego w ramach tej instytucji. Pełni także funkcję wiceprezesa Świętokrzyskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk Geologicznych oraz przewodniczy zarządowi Geoparku Świętokrzyskiego – Światowego Geoparku UNESCO.

Geologia Marsa – warsztaty
Historia obserwacji astronomicznych Księżyca – warsztaty

Michał Bogoński

Astronika

Michał Bogoński od najmłodszych lat pasjonuje się lotnictwem i kosmonautyką. Wychowanek modelarni „Aeromodelklub” w Bemowskim Centrum Kultury, absolwent Technikum Lotniczego numer 9 oraz kierunku Mechanika i Budowa Maszyn Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie, specjalizujący się w mechanice lotniczej. Karierę zawodową rozpoczął w 2017 roku jako mechanik-awionik przy innowacyjnym projekcie wiatrakowców firmy Fusioncopter. W 2018 roku przeskoczył kilka pięter ziemskiej atmosfery, by dołączyć do zespołu firmy Astronika, gdzie obecnie jest odpowiedzialny za konstruowanie, integrację oraz testy urządzeń. Członek grupy MAIT, zespołu odpowiedzialnego za dostarczenie zestawu instrumentów naukowych RPWI (Radio and Plasma Wave Instrument) do misji JUICE (Jupiter Icy Moon Explorer).

Astronika to polska firma inżynieryjna działająca w sektorze kosmicznym. Jej specjalnością są mechanizmy i instrumenty kosmiczne – w szczególności penetratory geologiczne, mechanizmy trzymająco-zwalniające i systemy antenowe – konstrukcje ultralekkie, analiza wytrzymałościowa oraz badania trybologiczne. Astronika została założona w 2013 roku i od tamtej pory realizuje projekty na zlecenie ESA i czołowych integratorów satelitów. Jej instrumenty biorą udział w największych misjach krajowych i międzynarodowych agencji kosmicznych, w tym NASA – InSight (penetrator HP3) oraz ESA: JUICE (wysięgniki LP-PWI i anteny RWI), Luna-27 (system zwalniania wiertła księżycowego), HERA (anteny radaru satelity Juventas), RadCube (system wysięgników magnetometru).

Dobre praktyki w Assembly, Integtation and Testing na przykładzie projektów Astroniki – warsztaty

Marcin Malicki

Activtek Polska

Marcin Malicki jest Prezesem Zarządu Activtek Polska. W 2008 roku sprowadził technologie ActivePure® RCI do Polski. Od tego momentu rozwija i udoskonala urządzenia oparte na technologii zastosowanej w stacjach kosmicznych NASA. Sprowadzenie tej technologii zaczęło się od zdiagnozowania alergii u jego 2-miesięcznego syna. Dzięki technologii ActivePure® RCI zmniejszyły się objawi alergii u dziecka i pojawił się pomysł na biznes. Przez wiele lat uświadamiał ludziom jakie zagrożenia mikrobiologiczne niesie wentylacja mechaniczna w budynkach oraz jak można poprawić jakość powietrza w każdym zamkniętym pomieszczeniu.

Activtek Polska od kilkunastu lat jest producentem i jedynym certyfikowanym w Polsce dystrybutorem systemów oczyszczających powietrze, działających w oparciu o aktywną, zaawansowaną technologię ActivePure® RCI – Promieniową Jonizację Katalityczną. Na polskim rynku systemy firmy Activtek pojawiły się w 2010 roku. Od tego czasu liczba wykonanych realizacji oraz użytkowników systemów stale rośnie.

Jak rozwinąć kosmiczny biznes w mieście poniżej 200 tys. mieszkańców – prezentacja

Dominik Pierzak

Activtek Medica

Dominik Pierzak jest Prezesem Zarządu Activtek Medica. Wieloletni manager zarządzający projektami medycznymi w szpitalach. Za główny cel stawia sobie poprawę bezpieczeństwa epidemiologicznego i zmniejszenie ilości zakażeń w polskich szpitalach. W codziennej pracy stara się budować świadomość jaką niosą za sobą zakażenia i wynikające z nich koszty społeczne i ekonomiczne.

Activtek Medica jest wyłącznym dystrybutorem na ryku medycznym w Polsce systemów eliminacji zagrożeń mikrobiologicznych z powietrza i powierzchni ActivePure® RCI. Activtek Medica zapewnia najwyższy standard bezpieczeństwa epidemiologicznego pacjentów i personelu w placówkach medycznych poprzez zmniejszenie ilości zakażeń szpitalnych.

Jak rozwinąć kosmiczny biznes w mieście poniżej 200 tys. mieszkańców – prezentacja

Jacek Strzelczyk

SATIM

Jacek Strzelczyk jest z wykształcenia informatykiem, a doktorat obronił w dziedzinie geodezji i satelitarnych pomiarów przemieszczeń gruntów. Od 2012 r. prowadzi firmę SATIM Monitoring Satelitarny. Współpracuje z Europejską Agencją Kosmiczną. W 2020 r., razem z Żoną założyli oddział spółki w Dolinie Krzemowej i pozyskali pierwszych inwestorów.

SATIM tworzy oprogramowanie i bazujące na nim usługi do automatyzacji analizowania satelitarnych zdjęć radarowych (SAR). Obecnie oferowane usługi dotyczą badania osiadania gruntów oraz detekcji statków na morzach i oceanach.

Z góry widać więcej! Jak satelity pomagają ludziom na morzach, pustyniach, pod ziemią i na jej powierzchni – prelekcja

Rafał Grabiański

Urania

Rafał Grabiański jest redaktorem portalu Urania – Postępy Astronomii, w którym od 5 lat zajmuje się tematyką astronautyki oraz opisuje wyzwania polskiej i światowej branży kosmicznej. Do jego szczególnych zainteresowań należy bezzałogowa eksploracja kosmosu, w szczególności misje marsjańskie oraz technologie rakietowe. Z zaciekawieniem śledzi powstający wyścig na Księżyc między Stanami Zjednoczonymi i Chinami. Z wykształcenia informatyk, absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Pracuje jako programista.

Chiński program kosmiczny – prelekcja

Michał Ostaszewski

Astrofotograf, marzący o locie w kosmos. Były reprezentant kraju w łyżwiarstwie szybkim, dziecięcą ciekawość do nocnego nieba przerodził w pracę w której podąża za spektakularnymi obrazami nocnego nieba. Dzięki swoim pracom chciałby zachęcać ludzi do interesowania się kosmosem i jego eksploracją, co według niego jest jednym z największych celów do którego dążyć może ludzkość. W swoje twórczości stara się wykorzystywać swoją sprawność fizyczną i wyszukiwać kadry pokazujące ikoniczne, trudno dostępne miejsca, tak by pokazywać je w połączeniu ze wszechświatem. Dzięki temu łączy wiedzę o kosmosie, naukowe podejście do fotografii i aspekt artystyczny. W swoim portfolio mam wiele kadrów z Polskich gór, wielokrotne wyjazdy do Arktyki w poszukiwaniu Zorzy polarnej, Całkowite Zaćmienie Słońca z 2 lipca 2019 obserwowane w chilijskich Andach oraz Drogę Mleczną nad Namibijską pustynią.

Droga do największej astrofotografii Drogi Mlecznej na świecie – prelekcja

Urania

Urania to polskie czasopismo i portal internetowy o kosmosie. Astronomia i kosmos to pasja jego autorów, spotkasz wśród nich zarówno profesjonalistów z tej dziedziny, jak i osoby interesujące się tematem. Opisują oni tajemnice Wszechświata, pokazują odkrycia naukowe, osiągnięcia w lotach kosmicznych, a także rozwój polskiego przemysłu kosmicznego. Na YouTube prowadzą także swój kanał Urania TV.

Nieważkość – jak sobie z nią radzą astronauci? – film

Sebastian Soberski i #RoboticTeamGrudziądz

Sebastian Soberski (prowadzący) – astronom, kierownik Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu. Współautor programu telewizyjnego o kosmosie pt. „Obserwatorium” oraz projektu astronomiczno-muzycznego „Voices Of The Cosmos”. Organizator konkursu na najlepszą uczniowską pracę badawczą o kosmosie OMSA (Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczno-Astronautyczne).

Marcin Jabłoński (gość programu) – nauczyciel przedmiotów mechatronicznych, elektrycznych i elektronicznych w Zespole Szkół Technicznych w Grudziądzu. Uczestnik projektów European Schoolnet (Europeana i NBS-pilot teacher) oraz szkoleń w ESA. Opiekun Koła Mechatroniczno-Robotycznego #RoboticTeamGrudziądz

Uczniowie z #RoboticTeamGrudziądz / #RoboticTeamGrudziądz to Koło Naukowe działające w Zespole Szkół Technicznych w Grudziądzu, które skupia uczniów miłośników robotyki i mechatroniki.

Młodzi konstruktorzy – projekty kosmicznych urządzeń

Aleksandra, Geralt i Paweł

Laureaci Cosmic Challenge – SpaceShip

Laureaci II edycji programu edukacyjnego Cosmic Challenge organizowanego przez Fundację SpaceShip.

Aleksandra Walczybok właśnie ukończyła drugą klasę o profilu mat-fiz w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu. Od kilku lat interesuje się kosmosem i chciałaby związać z tym swoją przyszłość. Jest członkinią Klubu Astronomicznego Almukantarat oraz prowadzi z dwoma koleżankami profil na Instagramie o nazwie way2space, gdzie można znaleźć ciekawe fakty astronomiczne. Najbardziej ciekawi ją Mars, a w szczególności jego kolonizacja. Jednym z jej marzeń (oprócz kolonizacji Marsa) jest zobaczenie zorzy polarnej w Islandii.

Geralt Wawrzynkiewicz-Raźny jest uczniem I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka w Sieradzu. Interesuje się fizyką, a w szczególności astrofizyką i innymi działami związanymi ze zjawiskami oraz obiektami, które obserwujemy czy odkrywamy w skali makro. Przeprowadza obserwacje rozmaitych gwiazd zmiennych, a także pracuje nad tematem wysokoenergetycznych promieni kosmicznych, używając ogólnodostępnych danych z obserwatorium Pierre’a Auger. W przyszłości planuje pogłębić swe pasje, studiując fizyczny kierunek i pracując w profesjonalny sposób nad aktualnymi oraz nowymi pomysłami.

Paweł Rok jest uczniem 2 klasy liceum w I SLO „Raszyńska” z Maturą Międzynarodową. Interesuje się fizyką, przede wszystkim cząstek elementarnych, eksploracją Marsa, nauką języków obcych i polityką. Planuje studiować astronautykę lub fizykę w Holandii albo Stanach Zjednoczonych. Ma nadzieję w przyszłości pracować w sektorze kosmicznym. Jest członkiem zespołu elektronicznego pracującego przy tworzeniu uczniowskiego CubeSata Mr Fahrenheit.

Pierwsza baza na Marsie – prelekcja

Laureaci OMSA

Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu

Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu (PiOA) popularyzuje kosmos nieprzerwanie od 1972 roku. Powstało jako drugie planetarium w Polsce. Od początku działalności flagowym działaniem PiOA jest organizacja Ogólnopolskiego Młodzieżowego Seminarium Astronomiczno-Astronautycznego im. prof. Roberta Głębockiego (OMSA). OMSA to unikatowy w skali kraju konkurs dla młodzieży na prezentację własnej pracy badawczej z zakresu astronomii i astronautyki. Najlepsi młodzi badacze wyłonieni w etapach wojewódzkich przyjeżdżają do Grudziądza, aby zaprezentować w Finale OMSA swoje opracowania i projekty.

Publiczność ERC będzie miała okazję zapoznać się z wybranymi projektami łazików księżycowych i marsjańskich zaprezentowanych przez młodych konstruktorów podczas OMSA.

Łaziki marsjańskie i księżycowe cz. 1
Łaziki marsjańskie i księżycowe cz. 2

Centrum Technologii Kosmicznych AGH

Centrum Technologii Kosmicznych jest jednostką AGH w Krakowie powołaną do realizacji dydaktyki oraz prowadzenia badań w zakresie szeroko rozumianej tematyki kosmicznej. Centrum odpowiada za wdrożenie w AGH Europejskiego Uniwersytetu Kosmicznego dla Ziemi i Ludzkości (UNIVERSEH).

UNIVERSEH – Europejski Uniwersytet Kosmiczny dla Ziemi i ludzkości – prelekcja

Akademia Leona Koźmińskiego

Akademia Leona Koźmińskiego jest uczelnią biznesową szerokiego profilu, o statusie akademii, uznawaną według międzynarodowego rankingu „Financial Times” za najlepszą uczelnię biznesową w Europie Środkowo-Wschodniej. Szczyci się też uzyskaniem trzech prestiżowych akredytacji międzynarodowych: AACSB, EQUIS i AMBA, które zdobyło zaledwie 100 szkół biznesu na świecie.

Debata

Klub Astronomiczny ALMUKANTARAT

Klub Astronomiczny Almukantarat to przede wszystkim społeczność ludzi zaangażowanych w popularyzację astronomii. Działający od ponad 35 lat Klub daje młodym pasjonatom przedmiotów ścisłych możliwość zdobywania wiedzy, wymiany pomysłów i realizacji samych siebie. Swoje założenia Klub spełnia poprzez regularne organizowanie obozów naukowych przeznaczonych dla młodzieży, prowadzenie portalu astronomicznego AstroNET oraz udział w takich wydarzeniach jak pikniki naukowe.

Domowy łazik marsjański – warsztaty online
Jak powstały kratery na Księżycu? – prelekcja

Fundacja Dla Biebrzy

Fundacja Dla Biebrzy powstała by promować i chronić środowisko przyrodnicze oraz dziedzictwo naturalne Biebrzańskiego Parku Narodowego i jego okolic.

Torfowiska doliny Biebrzy są największym, prawie nie zmienionym kompleksem torfowisk dolinowych w Europie Środkowej i Zachodniej a koryto rzeki Biebrzy z licznymi meandrami i starorzeczami stanowi siedlisko dla około 170 gatunków ptaków. Dolina Biebrzy to również bogactwo ssaków, płazów i owadów oraz jeden z nielicznych obszarów w Polsce nie zanieczyszczonych światłem. To tam najczęściej w naszym kraju można obserwować zorzę polarną.

Fundacji dla Biebrzy działa również na rzecz zachowania bioróżnorodności oraz zapewnienia dobrej jakości życia ludzi, budzenia wrażliwości, kształtowania świadomości społecznej, popularyzacji wiedzy w sprawach dotyczących środowiska przyrodniczego. Współpracuje także z jednostkami samorządu terytorialnego, instytucjami i organami administracji państwowej w zakresie planowania przestrzennego, zrównoważonego rozwoju oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego.

Bioróżnorodność – film
Po co nam bagna i mokradła? – zarządzanie zasobami wodnymi a zmiany klimatu