biuro prasowe

edycja 2019

Pierwszy w Polsce Marsobus wyjechał na ulice Kielc

Dlaczego marsjańska ziemia ma charakterystyczny rdzawy kolor? Jak długo trwa rok na Czerwonej Planecie i jakie polskie urządzenia biorą udział w misjach marsjańskich? Aby znaleźć odpowiedzi na te pytania wystarczy wsiąść do pierwszego w Polsce marsjańskiego autobusu edukacyjnego, który we wtorek 20 sierpnia wyruszył na ulice Kielc.

Pierwszymi pasażerami Marsobusu byli przedstawiciele mediów i pozostali uczestnicy konferencji prasowej inaugurującej trasę kosmicznego pojazdu. Autobus wyjechał już na miasto i został włączony do regularnego taboru MPK, co oznacza, że od tej chwili będzie kursował na wielu różnych liniach. Marsobus będzie można spotkać na ulicach Kielc aż do 13 września, a więc do rozpoczęcia finału międzynarodowych zawodów robotów marsjańskich European Rover Challenge (ERC), który odbędzie się na terenie Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach.

„Zawody, jak i towarzysząca im Strefa Pokazów Naukowo-Technologicznych to wydarzenie otwarte, gdzie każdy może z bliska obserwować zmagania łazików na specjalnie przygotowanym torze marsjańskim.”– mówi Łukasz Wilczyński, CEO Planet Partners, pomysłodawcy oraz wykonawcy projektu edukacyjnego autobusu i dodaje: „Marsobus ma za zadanie popularyzować wiedzę o kosmosie i zaszczepiać pasję do nauki u osób w każdym wieku. We wnętrzu pojazdu umieściliśmy mnóstwo ciekawostek o Marsie, które z pewnością zainteresują najmłodszych, ale także informacje o rodzimych firmach mających wkład w eksplorację kosmosu, co pozwoli nam budować świadomość o polskim sektorze kosmicznym wśród dorosłych.”

Autobus zarówno w środku, jak i na zewnątrz zdominowały charakterystyczne dla Czerwonej Planety kolory. Dzięki temu, pasażerowie będą mogli nie tylko lepiej poznać Marsa i dowiedzieć się m.in., jakie polskie instrumenty są już obecne w marsjańskich misjach, ale również poczuć jego wyjątkowy klimat. Podróż Marsobusem to także sposób na przybliżenie mieszkańcom Kielc szerszego tła wydarzenia ERC, którego będą gospodarzami.

W dniach 13-15 września do stolicy Województwa Świętokrzyskiego przyjedzie niemal 400 młodych konstruktorów z 5 kontynentów, którzy na oczach publiczności powalczą o zwycięstwo. Na odwiedzających czekać będzie również pełna atrakcji Strefa Pokazów Naukowo-Technologicznych i towarzyszące jej warsztaty oraz prelekcje dla młodszych i starszych pasjonatów nauki. W roli komentatora wystąpi Karol Wójcicki, twórca „Z głową z gwiazdach”, a wśród gości znajdą się m.in. Tomasz Rożek – znany dziennikarz i popularyzator nauki, autor fanpage „Nauka.To lubię” czy Piotr Kosek – prowadzący największy w Polsce astronomiczny program internetowy „Astrofaza”. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Autobus edukacyjny jest efektem współpracy firmy komunikacyjnej Planet Partners, członka Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego, z organizatorami ERC oraz Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacji w Kielcach.

Współorganizatorami European Rover Challenge 2019 są Europejska Fundacja Kosmiczna i Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice” S.A. oraz Mars Society Polska, Województwo Świętokrzyskie, Politechnika Świętokrzyska przy współpracy z Miastem Kielce oraz Akademią Leona Koźmińskiego – współorganizatorem konferencji mentoringowo-biznesowej.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Komisji Europejskiej, Europejskiej Agencji Kosmicznej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Polskiej Agencji Kosmicznej oraz Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego. Więcej na temat wydarzenia można czytać na bieżąco na stronie www.roverchallenge.eu.

Materiały do pobrania

Treść informacji prasowej
Ilustracje

Podobne wpisy