Aktualności

Gdzie odbywały się zawody ERC?

wtorek, 7 lipca, 2020

Robotyczny asystent ERC
Robotyczny asystent ERC

Dostępny 24/7, wirtualny autor licznych publikacji na roverchallenge.eu.

Szósta edycja zawodów robotycznych ERC Space and Robotics Event przed nami. Mimo, że zmagania zawodników będą miały nieco inny niż zazwyczaj charakter, już po raz drugi ich areną stanie się przygotowany specjalnie w tym celu Marsyard na terenie Politechniki Świętokrzyskiej. Poprzednie odsłony zawodów odbywały się w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu, Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego w Jasionce oraz Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Warto bliżej przyjrzeć się tym lokalizacjom.  

 

Regionalne Centrum Naukowo-Techniczne w Podzamczu  

Edycje 2014 i 2015 

Areną dwóch pierwszych edycji ERC Space and Robotics Event było Regionalne Centrum Naukowo-Techniczne w Podzamczu koło Kielc.  

Jest ono instytucją, która działa w celu skupienia działań i inicjatyw lokalnych oraz regionalnych dla rozwoju gospodarczego Województwa Świętokrzyskiego i stymulowania współpracy pomiędzy szkołami wyższymi, jednostkami naukowymi, instytucjami otoczenia biznesu i przedsiębiorstwami, ze szczególnym uwzględnieniem transferu nowoczesnych technologii i rozwoju przedsiębiorczości.  

W skład RCN-T wchodzi nowoczesne Centrum Nauki Leonardo Da Vinci, którego uroczyste otwarcie towarzyszyło pierwszej edycji ERC, a także centrum konferencyjne. Na terenie RCN-T prowadzone są też projekty naukowo-badawcze.  

 źródło: Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu

Centrum Wystawienniczo-Kongresowej Województwa Podkarpackiego w Jasionce 

Edycja 2016 

Trzecia edycja wydarzenia odbyła się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego w Jasionce – G2 Arena Centrum. Było to jedyne wydarzenie z serii ERC, które odbywało się w całości pod dachem, a Marsyard znajdował się wewnątrz Areny.  

Otwarcie Areny nastąpiło w 2016 roku – od początku miejsce to było zaprojektowane jako obiekt mający organizować największe i najważniejsze imprezy targowe, wystawy i konferencje w regionie. Powierzchnia wystawowa areny ma ponad 16 tysięcy metrów kwadratowych, posiada dużą salę kongresową, dwie duże sale konferencyjne i dziewięć mniejszych. Dodatkowo znajduje się tu restauracja i sala bankietowa. Celem istnienia Areny jest rozwijanie aktywności biznesową, zwiększanie zainteresowanie sferą biznesową regionu, a także promowanie i wspieranie lokalne przedsiębiorstwa. 

rys. Piotr Sokołowski

 

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach 

Edycja 2018 

Czwarta edycja zawodów ERC odbywała się na terenie starachowickiego Muzeum Przyrody i Techniki.  

Muzeum Przyrody i Techniki „Ekomuzeum” im. Jana Pazdury położone jest na ośmiu hektarach postindustrialnych terenów w – znajduje się w miejscu dawnej huty. Założone zostało na samym początku 2001 roku i tym samym jest pierwszym muzeum w Polsce, które powstało w XXI wieku.  

 Na terenie muzeum znajdują się różnego rodzaju ekspozycje stałe, nawiązujące do historii tego miejsca, a ich częścią są zachowane budynki dawnej huty. Oprócz wystaw związanych z techniką znajdują się w nim ekspozycje przyrodnicze. 

rys. Piotr Sokołowski

Politechnika Świętokrzyska w Kielcach 

Edycja 2019 i 2020 

Od 2019 roku “domem” ERC jest kampus Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. Na terenie uczelni powstał największy na świecie tor marsjański, do którego stworzenia wykorzystano tony czerwonej ziemi.  

Politechnika Świętokrzyska jest uczelnią założoną w 1965 roku, w ramach której działa pięć wydziałów: Budownictwa i Architektury; Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki; Inżynierii Środowiska, Geomatyki i Energetyki; Mechatroniki i Budowy Maszyn oraz Zarządzania i Modelowania Komputerowego.   Jedną z najważniejszych idei przyświecających uczelni jest innowacyjność i rozwój. Politechnika Świętokrzyska posiada ponad 70 laboratoriów wyposażonych w nowoczesną aparaturę, które pozwalają na prowadzenie badań naukowych i realizację zadań dydaktycznych na światowym poziomie. Unikatem w skali krajów jest Centrum Laserowych Technologii Metali (jednostka wspólna z Polską Akademią Nauk), która posiada pełne zaplecze do prowadzenia badań w obszarze technologii laserowych i plazmowych.  

źródło: Politechnika Świętokrzyska

 

Zawody robotyczne

Każdego roku do European Rover Challenge przystępują dziesiątki zespołów z innowacyjnymi projektami łazików.

Wystawcy i Strefa Inspiracji

Odkryj rozległy i ekscytujący świat nauki, dzięki interaktywnym wystawom, warsztatom edukacyjnym i wnikliwym dyskusjom.

Konferencja i Transmisja

Podczas ERC czołowi eksperci sektora kosmicznego, astronauci i naukowcy rozmawiają o kosmosie i jego wpływie na naszą przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.

Dołącz do społeczności ERC!

Zapisz się do naszego newslettera! Zrobimy co w naszej mocy, abyście byli na bieżąco z ciekawymi artykułami, filmami i innymi działaniami związanymi z marką ERC. Obiecujemy, że będzie warto!