Aktualności, Warsztaty

Zapisz się na warsztaty #ERC2021 [WOLNE MIEJSCA]

poniedziałek, 23 sierpnia, 2021

Picture of Robotyczny asystent ERC
Robotyczny asystent ERC

Dostępny 24/7, wirtualny autor licznych publikacji na roverchallenge.eu.

W imieniu Prelegentów i Partnerów ERC 2021 zapraszamy serdecznie na warsztaty. Część warsztatów odbędzie się stacjonarnie w Kielcach, część online. Uczestnictwo w warsztatach jest bezpłatne.

 

1) Warsztaty online: Simulink Onramp (PL)

Kiedy? Gdzie? Ilość miejsc Prowadzący Czas trwania Zapisy
11.09.2021 sobota godz. 10:00 online 20 Mateusz Łabęcki, Inżynier Aplikacji w ONT 3 godziny  FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

Poziom zaawansowania: podstawowy
Warsztaty “Simulink Onramp” to 3-godzinne praktyczne wprowadzenie do środowiska Simulink zaznajamiające uczestnika z podstawami pracy Simulinku. W trakcie kursu uczestnicy będą mieli styczność z zagadnieniami związanymi z tworzeniem, modyfikowaniem modelowaniem systemów dynamicznych. Pojawią się również podstawowe zagadnienia związane z analizą sygnałów.

Dla kogo dedykowane są warsztaty? 
Warsztaty przeznaczone są dla nowych oraz początkujących użytkowników środowiska MATLAB i Simulink, którzy chcą rozpocząć pracę z modelowaniem algorytmów i projektowaniem systemów dynamicznych w środowisku Simulink.

Wymagania wstępne:

Podstawowa znajomość programu MATLAB lub wykonanie bezpłatnego kursu wprowadzającego MATLAB Onramp: https://www.mathworks.com/learn/tutorials/matlab-onramp.html dostępnego po zalogowaniu do konta MathWorks.  

Wymagania sprzętowe i programowe na warsztaty:
— Laptop lub komputer stacjonarny typu PC
— Przeglądarka Google Chrome
— Konto MathWorks umożliwiające dostęp do kursu Onramp 

Dodatkowe informacje: 
Zalecane są dwa ekrany: jeden wykorzystany do oglądania prezentacji online, drugi posłuży do rozwiązywania własnych zadań.

Język: 
polski 

Informacja o prowadzącym warsztaty:
Mateusz Łabęcki pracuje jako Inżynier Aplikacji w firmie Oprogramowanie Naukowo-Techniczne. Na co dzień zajmuje się zagadnieniami związanymi z wykorzystaniem narzędzi MathWorks w zakresie analizy i przetwarzania sygnałów oraz współpracą oprogramowania MATLAB i Simulink z zewnętrznymi platformami sprzętowymi. Posiada wiedzę produktową w zakresie narzędzi dedykowanych systemom autonomicznym w pojazdach. Ukończył Automatykę i Robotykę na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

 


 

2) Warsztaty inżynierskie: Dobre praktyki w Assembly, Integration and Testing na przykładzie projektów Astroniki (PL)

Kiedy? Gdzie? Ilość miejsc Prowadzący Czas trwania Zapisy
 10.09.2021 piątek godz. 11:00 Politechnika Świętokrzyska w Kielcach/online 20 + możliwość dołączenia online przez platformę Zoom Michał BogońskiAstronika 40-60 min. FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

Poziom zaawansowania: podstawowy

Dla kogo dedykowane są warsztaty? 
Zawodnicy ERC i wszyscy zainteresowani tą tematyką

Dobre praktyki w Assembly, Integration and Testing na przykładzie projektów Astroniki 

Zakres tematyczny:
Specyficzne przypadki radzenia sobie z problemem technicznym
— Nieintuicyjne rozwiązania
— Symulacja warunków kosmicznych
— Gwarantowanie jakości produktu 

Język: polski 

Informacja o prowadzącym warsztaty:
Michał Bogoński – pasjonat lotnictwa i kosmonautyki od najmłodszych lat. Wychowanek modelarni „Aeromodelklub” w Bemowskim Centrum Kultury, absolwent Technikum Lotniczego numer 9 oraz kierunku Mechanika i Budowa Maszyn Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie, specjalizujący się w mechanice lotniczej. Karierę zawodową rozpoczął w 2017 roku jako mechanik-awionik przy innowacyjnym projekcie wiatrakowców firmy Fusioncopter. W 2018 roku przeskoczył kilka pięter ziemskiej atmosfery, by dołączyć do zespołu firmy Astronika, gdzie obecnie jest odpowiedzialny za konstruowanie, integrację oraz testy urządzeń. Członek grupy MAIT, zespołu odpowiedzialnego za dostarczenie zestawu instrumentów naukowych RPWI (Radio and Plasma Wave Instrument) do misji JUICE (Jupiter Icy Moon Explorer). 

 


3) Warsztaty online: Domowy łazik marsjański – Klub Astronomiczny Almukantarat  (PL)

Kiedy? Gdzie? Ilość miejsc Prowadzący Czas trwania Zapisy
sobota 11.09.2021, godz. 10:00 online – platforma Zoom 16 osób (dwie grupy po 8 osób) Gabriela Mańczuk, Wiktoria Bazan (Klub Astronomiczny Almukantarat)  90 min. FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

Poziom zaawansowania: podstawowy

Dla kogo dedykowane są warsztaty? 
Młodzież szkolna oraz dzieci z rodzicami 

Wymagania sprzętowe i programowe na warsztaty:
— Jeden kwadrat grubej tektury o boku 15 cm na korpus łazika
— Dwa kwadraty grubej tektury o boku 13cm na koła łazika
— Zaostrzony ołówek
— Dwie gumki recepturki
— Dwa okrągłe twarde cukierki z dziurką w środku
— Jedna plastikowa słomka do picia
— Linijka
— Taśma klejąca
— Mocny klej
— Nożyczki 

Język: polski 

Informacja o prowadzącym warsztaty:
Młodzież rozpoczynająca naukę w liceum, uczestniczki obozu naukowego prowadzonego przez Klub Astronomiczny Almukantarat. 

 


4) Warsztaty stacjonarne: Ryzyko w projekcie kosmicznym  (PL)

Kiedy? Gdzie? Ilość miejsc Prowadzący Czas trwania Zapisy
Piątek, 10.09. 2021 godz. 14:00 Politechnika Świętokrzyska w Kielcach + możliwy udział online 20 Katarzyna Malinowska 2 godziny FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

Poziom zaawansowania: podstawowy/średniozaawansowany

Dla kogo dedykowane są warsztaty? 
Warsztaty dedykowane są dla osób stawiających pierwsze kroki w startup’ach kosmicznych, zarządzających projektami kosmicznymi, kadry menadżerskiej oraz prawników pracujących w przedsiębiorstwach sektora kosmicznego.

Wymagane materiały i sprzęt na warsztaty: notatnik i długopis

Dodatkowe informacje:
Warsztat będzie miał formułę interaktywną. Po wprowadzeniu do tematu, uczestnicy będą pracować nad mapą ryzyka w projektach kosmicznych z punktu widzenia ryzyka technicznego, rynkowego, prawnego, finansowego przy wsparciu ekspertów z Centrum Studiów Kosmicznych.  

Język: polski 

Informacja o prowadzącym warsztaty:
Dr hab. Katarzyna Malinowska, Akademia Leona Koźmińskiego oraz członkowie i eksperci Centrum Studiów Kosmicznych. Profesor Akademii Leona Koźmińskiego, ekspert ds. zarządzania ryzykiem, ubezpieczeń i prawa kosmicznego. Autorka co najmniej kilkudziesięciu publikacji z tego zakresu. Obecnie prowadzi badania nad zarządzaniem ryzykiem i ubezpieczeniami przedsięwzięć w zakresie serwisowania na orbicie. Częsty prelegent na polskich i międzynarodowych konferencjach. Dyrektor Centrum Studiów Kosmicznych w Akademii Leona Koźmińskiego oraz kierownik studiów podyplomowych “Przedsiębiorczość w przemyśle kosmicznym”.  

 


5) Warsztaty stacjonarne w Strefie Wystawców: VUCA Space – interaktywna gra  (PL) [NIE WYMAGA REJESTRACJI]

Kiedy? Gdzie? Ilość miejsc Prowadzący
sobota, 11.09. 2021 godz. 11:00 i 15:00; niedziela, 12.09.2021 godz. 12:00 Politechnika Świętokrzyska w Kielcach – Strefa Wystawców stanowisko Centrum Studiów Kosmicznych, Akademia Leona Koźmińskiego nielimitowane Grzegorz Hellich

Poziom zaawansowania: podstawowy/średniozaawansowany

VUCA Space – warsztat obrazujący jak niepewny i dynamicznie zmieniający się sektor kosmiczny może stanowić okazję, ale i trudność dla różnych uczestników oraz aktorów sektora kosmicznego.

Warsztat podzielony jest na dwa moduły: praktyczny oraz dyskusję.

Termin VUCA odnosi się do Volatility (zmienność, ulotność), Uncertainty (niepewność), Complexity (złożoność) i Ambiguity (niejednoznaczność). Każda z wymienionych cech rzeczywistości sektora kosmicznego stanowi wyzwanie i wymaga przemyślanego podejścia. W pierwszej części biorący udział w warsztatach zostaną podzieleni na zespoły reprezentujące różnych uczestników sektora kosmicznego. Każdy z 5 zespołów reprezentować będzie inny rodzaj podmiotu aktywnego w sektorze kosmicznym oraz dążącego do realizacji innych celów. W trakcie warsztatu uczestnicy co rundę (trwającą około 10 minut) mają za zadanie wejść w kooperację z konkretnymi podmiotami, by uzyskać pewne efekty. Po każdej rundzie następuje „game changer” czyli wydarzenie globalne, które wpływa na układ sił. „Game changer” jest losowany z puli zdarzeń, więc nie wiadomo, co i kiedy się wydarzy, ale przed grą uczestnicy dostają „pogłoski” co się może zdarzyć oraz jaki może mieć to wpływ na układ sił pomiędzy interesariuszami.

Po zakończeniu wszystkich rund, uczestnicy sprawdzają, jak blisko są realizacji swojego projektu i podsumowują wyniki, sprawdzają, jak wykorzystali swoje silne strony i jak zmitygowali swoje słabości oraz omawiają czynniki, które wpłynęły na ich decyzje. Poprzez przeanalizowanie różnych ścieżek działania, które mogły być podjęte przez Interesariuszy uczestnicy Warsztatu wspólnie oceniają podjęte oraz optymalne strategie rozwoju.

Dodatkowe informacje:
Warsztat będzie miał formułę interaktywnej gry. Odbędzie się trzykrotnie (według harmonogramu przedstawionego powyżej we wstępie) na stanowisku Centrum Studiów Kosmicznych ALK w Strefie Wystawców na terenie Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach.

Język: polski 

 


6) Warsztaty stacjonarne w Strefie Wystawców: Skąd wiemy, że klimat się zmienia?   (PL) [NIE WYMAGA REJESTRACJI]

Kiedy? Gdzie? Ilość miejsc Prowadzący
piątek, sobota (10-11.09.2021) w godz. 10:00-17:00; niedziela, 12.09.2021 w godz. 10:00-16:30 Politechnika Świętokrzyska w Kielcach – Strefa Wystawców stanowisko Europejskiej Fundacji Kosmicznej nielimitowane zespół naukowy EFK

Poziom zaawansowania: podstawowy/średniozaawansowany

W czasie warsztatów będzie można dowiedzieć się skąd czerpiemy informacje o zmianach klimatu i jakie instrumenty nam w tym pomagają. Przy pomocy wielu własnoręcznie wykonanych eksperymentów, w przystępny sposób pokażemy, jak działają satelity, co dzięki nim możemy się dowiedzieć i jak te dane wykorzystać dla dobra Ziemi i nas samych. Uczestnicy pokazów i warsztatów będą mogli samodzielnie odczytać informacje widoczne na zdjęciach satelitarnych i przekonać się, jak wygląda m.in. poziom wód na świecie, zasięg obszarów zalesionych czy pustynnych. Zaprezentujemy również jak mając te dane możemy zapobiegać zmianom klimatycznym, przewidywać, podejmować skuteczne działania i wykorzystywać je w rolnictwie, zarządzaniu zasobami wodnymi, czy monitorowaniu kataklizmów naturalnych tj. pożary, powodzie, huragany, trzęsienia ziemi. 

Dzięki zdjęciom robionym za pomocą kamery termowizyjnej uczestnicy pokazów i warsztatów będą mogli spojrzeć na świat nieco inaczej, a potem pokazać te fotografie swoim bliski i rówieśnikom lub udostępnić na swoich profilach w mediach społecznościowych. 

Dodatkowe informacje:
Warsztaty i pokazy będą odbywały się na stanowisku Europejskiej Fundacji Kosmicznej w Strefie Wystawców na terenie Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach.

Język: polski 

 


7) Workshops: Quick Tips & Tricks for Project Management! Key elements  (ENG)

When? Where? Number of participants Lecturer Duration Registration
11.09.2021 at 2pm (CEST) Politechnika Świętokrzyska, Kielce 20 Michał Szwajewski  40–50 minutes Registration form

Thematic scope:
— Documentation: What do I have and what I must provide?
— SOW: What do I need to focus on a proposal?
— What do I have to do?
— Who should do the work?
— How to organize a project time frame? 

Language: English

Information about Lecturer:
Michał Szwajewski started working in the space industry over 10 years ago as a heat transfer engineer at the Space Research Centre, Polish Academy of Sciences, where he supported the process of designing the first Polish satellite called Lem or BRITE-PL. He then moved to SENER’s newly established aerospace engineering department as an engineer and later as a project manager for such projects as “the space umbilical cord” for the ExoMars 2020 mission and MSGE for the Biomass mission. Today, at Astronika, he actively supports the business development department and the project office. He also manages the Astro-Modules project. 

 


8) Workshops: Link Budget – Satellite communications  (ENG)

When? Where? Number of participants Lecturer Duration Registration
11.09.2021 at 10:00 am (CEST) Politechnika Świętokrzyska, Kielce 16–20 Mayank  2 to 3 hours  Registration form

About the workshop:
The students will get an introduction to the satellite communication architecture before getting engaged with link budget estimates. There are many tools to start with like spreadsheets and online software. Students would be able to understand concepts like operating frequency, input power, antenna selection, pointing losses, reception, modulation, atmospheric losses as well as the gain and losses in the signal strength due external factors will be explained in detail during link budget calculations. A self-designed link budget tool will be shared with students and they will be able to perform hand calculations for a satellite communication architecture.  

Who can participate in the workshops:
Students with engineering background
 

Prerequisites:
Watching this video before workshops will be very helpful to you: https://youtu.be/wOHPaD198u0  

Hardware and software requirements for workshops: 
Calculator, laptops (spreadsheet tool for hands calculations will be provided be lecturer)  

Language: English

Information about Lecturer:
Mayank is the Founder and Managing Director of the Celestial Space Technologies GmbH and as a Space Engineer, he is responsible for technology and business development. He has more than two years of Industrial experience in Aerospace Domain and previously worked as a communication engineer in TUPEX-7 student satellite project at Technical University Berlin. Mayank has published various technical research papers in multiple engineering fields. He has also delivered guest lectures in ETH Zürich on satellite communication topics. 

Zawody robotyczne

Każdego roku do European Rover Challenge przystępują dziesiątki zespołów z innowacyjnymi projektami łazików.

Wystawcy i Strefa Inspiracji

Odkryj rozległy i ekscytujący świat nauki, dzięki interaktywnym wystawom, warsztatom edukacyjnym i wnikliwym dyskusjom.

Konferencja i Transmisja

Podczas ERC czołowi eksperci sektora kosmicznego, astronauci i naukowcy rozmawiają o kosmosie i jego wpływie na naszą przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.

Dołącz do społeczności ERC!

Zapisz się do naszego newslettera! Zrobimy co w naszej mocy, abyście byli na bieżąco z ciekawymi artykułami, filmami i innymi działaniami związanymi z marką ERC. Obiecujemy, że będzie warto!