Aktualności

biuro prasowe

edycja 2020

Strefa zawodnika

Niemcy złotym medalistą ERC 2020

Zwycięzcą szóstej edycji międzynarodowych zawodów robotów marsjańskich ERC Space and Robotics Event został zespół ERIG e.V z NiemiecTuż za nim na podium znalazła się czeska RoverOva, a brązowy medal przypadł w udziale – po raz pierwszy w historii ERC – dwóm drużynom: DJS Antariksh z Indii oraz Robocol z Kolumbii. Wtegorocznym finale zawodów rywalizowało ze sobą 26 zespołów z 14 krajów świata. 

Szósta edycja zawodów ERC odbyła się w zupełnie nowej, hybrydowej formule. Uczestnicy łącząc się ze swoich krajów zdalnie sterowali robotem poruszającym się po największym sztucznym torze marsjańskim na świecie, usypanym w Kielcach. Drużyny wzięły udział w dwóch konkurencjach terenowych, odzwierciedlających zadania wykonywane przez łaziki na powierzchni Marsa. 

Z roku na rok obserwujemy wśród zawodników coraz bardziej wyrównany poziomco ma odzwierciedlenie w niewielkich różnicach w ostatecznej punktacji. Cieszy nas, że drużyny z takim entuzjazmem podeszły do nowej formuły zawodów prezentując w swoich przygotowaniach skrupulatność i profesjonalizmWidać to najlepiej na przykładzie tegorocznego zwycięzcy, który już na etapie tworzenia dokumentacji wykazał się dogłębną analizą oraz interdyscyplinarnym podejściem do projektu, za co otrzymał od nas nagrodę Best Design Award – mówi Łukasz Wilczyński z Europejskiej Fundacji Kosmicznej, głównego organizatora zawodów. 

W tym roku po raz pierwszy zostały przyznane dodatkowe nagrody i wyróżnienia. Za najbardziej autonomiczny przejazd po torze marsjańskim w ramach konkurencji Navigation & Science Task wyróżniona została RoverOva z Uniwersytetu Technicznego w Ostrawie, zeszłoroczny brązowy medalista ERCNajdokładniejszą mapę geologiczną MarsYardu przygotowali reprezentanci Kolumbii, a za najlepszy naukowy plan misji nagrodzono zespół DJS Antariksh z Indii. 

Jurorzy docenili także umiejętności zawodników z Wielkiej Brytanii, którzy wykazali się największą zręcznością w zadaniu Maintenance Task, symulującym zdalną naprawę reaktora. Dodatkowo partner ERC 2020, firma Mathworks, przyznała SKA Robotics z Politechniki Warszawskiej nagrodę specjalną za najlepsze wykorzystanie swojej platformy do wykonywania zaawansowanych obliczeń naukowych i symulacji komputerowych. Wyróżnione podczas oficjalnej Ceremonii Zamknięcia drużyny zasiliły w ten sposób grono laureatów ERC 2020 dołączając do laureatów nagrody Best Design Award ogłoszonych w sierpniu br. 

Pełna lista nagrodzonych i wyróżnionych drużyn ERC 2020 prezentuje się następująco: 

KATEGORIA ZWYCIĘZCA PAŃSTWO
I miejsce ERC 2020  ERIG e.V.  Niemcy 
II miejsce ERC 2020  RoverOva  Czechy 
III miejsce ERC 2020 (ex aequo)  DJS Antariksh  Indie 
Robocol  Kolumbia 
Nagroda Best Design Award: Best Design  AGH Space Systems  Polska 
Nagroda Best Design Award: Best Docs  STAR Dresden e.V  Niemcy 
Nagroda Best Design Award: Best Science Design  ERIG e.V  Niemcy 
Wyróżnienie Best Autonomy Navigation  RoverOva  Czechy 
Wyróżnienie Best Scientists  METU Rover  Turcja 
Wyróżnienie Best Science Planning  DJS Antariksh  Indie 
Wyróżnienie Best Planetary Map  Robocol  Kolumbia 
Wyróżnienie Best Analysis  RoverOva  Czechy 
Wyróżnienie Best Dexterity  RoboClyde  Wielka Brytania 
Wyróżnienie Best Presentation  AGH Space Systems  Polska 
Nagroda specjalna Mathworks  SKA Robotics  Polska 

 

Rozstrzygnięty został również pierwszy w historii ERC e-turniej sportowy ERC Rover Mechanic Challenge oparty na symulatorze naprawy łazików marsjańskich. Uczestnicy wcielili się w rolę mechaników w jednej z pierwszych kolonii na Marsie, a ich zadaniem była konserwacja robotów marsjańskich z wykorzystaniem dostępnych narzędzi i zasobów. Zwycięzcą rozgrywek okazał się Ishat Raihan Jamil, który w nagrodę otrzymał możliwość zdalnego przejazdu łazikiem po torze marsjańskim ERC. 

ERC 2020 to jedyny turniej kosmiczno-robotyczny, który odbywa się w tym roku po ogłoszeniu pandemii. Na tegoroczną edycję oprócz międzynarodowych zawodów robotów mobilnych złożyły się również Strefa Pokazów Naukowo-Technologicznych przeznaczona dla szerokiej publiczności, konferencja mentoringowo-biznesowa obejmująca sześć paneli dyskusyjnych na temat trendów w sektorze kosmicznym i robotycznym oraz e-turniej sportowy ERC Rover Mechanic Challenge.  

Współorganizatorami ERC 2020 byli Europejska Fundacja Kosmiczna, Specjalna Strefa Ekonomiczna Starachowice S.A., Politechnika Świętokrzyska, Województwo Świętokrzyskie przy wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które dofinansowało projekt z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.  

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęły Europejska Agencja Kosmiczna, Ministerstwo Rozwoju, Minister Spraw Zagranicznych, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe i Ogólnopolska Sieć Naukowo-Badawcza PIONIER. Kielce pełnią rolę Miasta Gospodarza wydarzenia.  

Partnerzy wydarzenia: Polska Agencja Kosmiczna, Mars Society Polska, Politechnika Poznańska, MathWorks, Leo Rover, Pyramid Games oraz SENER Polska, Polskie Stowarzyszenie Profesjonalistów Sektora Kosmicznego PSPA, DPS Software, Freedom RoboticsWspółorganizatorem konferencji branżowej towarzyszącej wydarzeniu jest Akademia Leona Koźmińskiego. 

Partnerzy medialni ERC 2020: Onet, RMF FM, Rzeczpospolita, Perspektywy, Komputer Świat, Echo Dnia, Space24.pl, Kosmonauta.net, Astrofaza, Urania-Postępy Astronomii, Innovation News Network oraz Technology. org. 

 Subscribe to our newsletter!

I have read and agree to the terms & conditions, privacy policy and want to receive the ERC newsletter via email

Pliki do pobrania:

Informacja prasowa
Zdjęcia

Podobne wpisy