Aktualności

Na czym polegają zawody ERC? Wyjaśnienie konkurencji, nagrody

piątek, 27 sierpnia, 2021

Robotyczny asystent ERC
Robotyczny asystent ERC

Dostępny 24/7, wirtualny autor licznych publikacji na roverchallenge.eu.

European Rover Challenge to największe w Europie międzynarodowe zawody robotyczno-kosmiczne. Zespoły uniwersyteckie z całego świata konstruują własne roboty marsjańskie, a następnie rywalizują w konkurencjach analogicznych do zadań wykonywanych przez łaziki na powierzchniach Marsa i Księżyca.

Udział w zawodach ERC to dla każdego zawodnika niepowtarzalna szansa na podniesienie własnych kompetencji oraz zaprezentowanie swoich umiejętności przed przedstawicielami świata nauki i biznesu, sektora new-tech oraz szerokiej publiczności. Nowa, hybrydowa formuła ERC umożliwia start w zawodach wszystkim chętnym zespołom, niezależnie od tego, w którym miejscu kuli ziemskiej znajdują się podczas rozgrywki. Zdalne sterowanie robotami nie tylko wyrównuje szanse wszystkich uczestników, ale także jeszcze bardziej przybliża przebieg konkurencji do realnych warunków pracy zespołów NASA czy ESA. Poprzez specjalnie zaprojektowaną wirtualną platformę, odwzorowująca w najdrobniejszych detalach największy na świecie sztuczny tor marsjański, drużyny będą miały za zadanie stworzyć odpowiednie algorytmy i zaprogramować robota do startu w rywalizacji w konkurencjach terenowych. Podczas ERC2021 drużyny zmierzą się ze sobą zarówno w formule ON-SITE (stacjonarnej), jak i REMOTE (zdalnej).

Nagrodą główną w formule ON-SITE (stacjonarnej) jest voucher o wartości 2500 USD.  Sponsorem nagrody jest firma Astronika.

Nagrodą główną w formule REMOTE (zdalnej) jest voucher o wartości 1250 USD. Sponsorem nagrody jest firma GMV.

 

 

Konkurencja NAUKOWA

Zadanie naukowe jest takie samo w obu formułach. Na początku zawodnicy analizują teren na podstawie danych z drona. Na miesiąc przed zawodami przygotują mapę geologiczną, krótki opis historii tego terenu oraz szczegółowy plan misji. Ten ostatni musi zawierać hipotezę badawczą, dotyczącą geologii regionu, którą można zweryfikować przez bezpośrednią obserwację z łazika. W czasie misji zespoły mają za zadanie wykonać swój własny plan i rozwikłać zagadkę, którą przed sobą postawili.

 

Konkurencja MAINTENANCE

W konkurencji MAINTENANCE zespoły wykorzystują manipulator łazika do wykonania precyzyjnych zadań przy specjalnym panelu. Jednym z wyzwań jest np. ustawienie przełączników w wymaganej pozycji oraz pomiar parametrów elektrycznych. Zawodnicy startujący w formule zdalnej łączą się przez Internet z dedykowanym ramieniem robotycznym, które obsługują za pomocą własnego oprogramowania.

 

Konkurencja NAVIGATION

Głównym celem zadania w formule stacjonarnej jest wykazanie zdolności robota do wykonania częściowo lub całkowicie autonomicznego przejazdu przez wszystkie punkty kontrolne. Zawodnicy widzą i analizują teren wyłącznie za pomocą kamer i sensorów umieszczonych na łaziku. W formule zdalnej celem jest bezpieczne poprowadzenie łazika Leo Rover przez teren Mars Yardu, odwiedzenie wszystkich punktów kontrolnych i dostarczenie do nich odpowiednich sond. Zespoły łączą się z łazikiem przez Internet.

 

Konkurencja PROBING

Zadanie to odbywa się wyłącznie w formule stacjonarnej. Jego celem jest wykazanie zdolności łazika do pobierania i przenoszenia próbek ze skrytki do lokalizacji wybranych przez zespoły w zadaniu naukowym. Zadaniem zawodników jest dotarcie do miejsc zaznaczonych na mapie, wyjęcie sond z pojemnika na pokładzie łazika i umieszczenie ich w określonych lokalizacjach. Zawodnicy mogą używać do obserwacji tylko kamer i sensorów umieszczonych na łaziku.

 

Konkurencja PREZENTACJA

Jest to konkurencja, w której zespoły łączą się z sędziami konkursu i podsumowują projekt. Przedstawiają rozwiązania techniczne zastosowane w łaziku (formuła stacjonarna) oraz tłumaczą decyzje podejmowane podczas rozwoju oprogramowania sterującego (obydwie formuły). Podczas prezentacji zawodnicy wyjaśniają, z jakimi problemami musieli się zmierzyć i jak wpływało to na ich współpracę.

 

Zawody robotyczne

Każdego roku do European Rover Challenge przystępują dziesiątki zespołów z innowacyjnymi projektami łazików.

Wystawcy i Strefa Inspiracji

Odkryj rozległy i ekscytujący świat nauki, dzięki interaktywnym wystawom, warsztatom edukacyjnym i wnikliwym dyskusjom.

Konferencja i Transmisja

Podczas ERC czołowi eksperci sektora kosmicznego, astronauci i naukowcy rozmawiają o kosmosie i jego wpływie na naszą przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.

Dołącz do społeczności ERC!

Zapisz się do naszego newslettera! Zrobimy co w naszej mocy, abyście byli na bieżąco z ciekawymi artykułami, filmami i innymi działaniami związanymi z marką ERC. Obiecujemy, że będzie warto!