Dziękujemy, że byliście z nami na żywo!

TRANSMISJA I PROGRAM

6– 8 września 2024 / w godzinach 10–17.00

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

Program wydarzenia jest dostępny poniżej na tej stronie. Dowiedz się co zobaczysz w transmisji, a co na żywo w Krakowie!

WARSZTATY DLA ODWIEDZAJĄCYCH I SPOTKANIA BIZNESOWE

Zapisz się na darmowe warsztaty przygotowane przez naszych partnerów (dla odwiedzających w różnym wieku) lub porozmawiaj z ekspertami o możliwościach dot. finansowania w branży kosmicznej!

JUBILEUSZ ERC

European Rover Challenge obchodzi swoje 10. urodziny! Dowiedz się więcej o historii ERC.

OGÓLNY HARMONOGRAM WYDARZENIA

PIĄTEK / 6 września 2024

7.30–19.00 – Zawody Robotyczne ERC (na miejscu)

10.00–17.00 – Strefa wystawców STEM (na miejscu)

SOBOTA / 7 września 2024

8.00–19.00 – Zawody Robotyczne ERC (na miejscu)

10.00–17.00 – Strefa wystawców STEM (na miejscu)

NIEDZIELA / 8 września 2024

8.00–12.30 – Zawody Robotyczne ERC (na miejscu)

10.00–15.00 – Strefa wystawców STEM (na miejscu)

PROGRAM WYDARZENIA

Adres: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (wejście od ul. Władysława Reymonta 19, naprzeciwko stadionu WISŁA)

FILTRUJ PO DNIU WYDARZENIA

10:00
6.9.2024 / PIĄTEK
B-8 AULA
DOSTĘPNE W TRANSMISJI

Rozpoczęcie pierwszego dnia ERC

Pierwszy dzień transmisji na żywo z wydarzenia rozpoczniemy od krótkiej rozmowy z jury zawodów #ERC2024. Dowiedzmy się, jak przebiegał tegoroczny proces eliminacji do finałów i co czeka łaziki w kanionie Valles Marineris odtworzonym na Marsyardzie!

10:00
6.9.2024 / PIĄTEK
Sala 108 (I piętro), bud. D-10

Warsztat: Rozpocznij podróż kosmiczną z CASSINI

Warsztaty, dostosowane zarówno do studentów, jak i młodych startupów, pozwolą odkryć nieograniczone możliwości sektora kosmicznego. Przedstawią praktyczne korzyści i ogromne możliwości biznesowe, jakie oferuje, a także podkreślą rzeczywiste zastosowania technologii kosmicznej w różnych branżach. Podkreślą również rolę CASSINI, inicjatywy Komisji Europejskiej na rzecz przedsiębiorczości kosmicznej, w napędzaniu tej transformacji i otwieraniu nowych dróg dla innowacji. Uczestnicy dowiedzą się, w jaki sposób mogą wykorzystać te możliwości, aby rozpocząć karierę w sektorze kosmicznym, przekształcić pomysły w rentowne przedsiębiorstwa lub skalować swoje istniejące przedsięwzięcia w branży kosmicznej.

Dowiedz się więcej o warsztatach.

10:00
6.9.2024 / PIĄTEK
STREFA SPOTKAŃ B-8

SPOTKANIA 1 NA 1: CASSINI Matchmaking

CASSINI Matchmaking koncentruje się na pobudzaniu europejskiej innowacyjności poprzez łączenie ambitnych firm z inwestorami i korporacjami. Wspieranie tych połączeń ma na celu wzmocnienie przyszłych partnerstw, napędzając wzrost i innowacyjność przemysłu kosmicznego UE.

CASSINI Matchmaking jest częścią większej inicjatywy CASSINI, poświęconej wspieraniu przedsiębiorców, start-upów i MŚP z UE działających w sektorze kosmicznym. CASSINI jest otwarte dla wszystkich obszarów Programu Kosmicznego UE i oferuje fundusz zalążkowy i wzrostowy o wartości 1 mld euro, hackathony, mentoring, nagrody, akcelerator biznesowy i możliwości partnerstwa.

Dowiedz się więcej o CASSINI Matchmaking i dołącz do naszych sesji na European Rover Challenge, aby spotkać się z przedstawicielami Komisji Europejskiej i EUSPA.

Strefa spotkań B-8 znajduje się w holu przed aulą. Wydarzenie to odbędzie się w godzinach 10.00-17.00 w piątek 6 września.

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

10:05
6.9.2024 / PIĄTEK
STREFA SPOTKAŃ B-8

ASK ME ANYTHING: Hackathony, akceleracja, spółki technologiczne – jak zacząć i z jakiego wsparcia skorzystać?

Jak wszystko rozpocząć? Z jakiej pomocy można skorzystać? Czy pomysł aplikacji albo sprzętu czy usługi ma sens? Na te pytania nie jest łatwo znaleźć odpowiedzi czy zweryfikować w małym zespole.

Z pomocą przychodzi udział w wydarzeniach takich jak hackathony, programy akceleracyje i różne ogólnoeuropejskie inicjatywy. Zespół Blue Dot Solutions/Space3ac w latach 2016 – 2023 wsparł ponad 150 startupów grantami o łącznej wysokości ponad 10 M PLN  w pierwszych krokach na rynku. W wielu przypadkach były to startupy, które dopiero co powstały.

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

10:05
6.9.2024 / PIĄTEK
STREFA SPOTKAŃ B-8

ASK ME ANYTHING: ESA TECHNOLOGY BROKER

KPT realizuje programy akceleracyjne i inkubacyjne. Firmy mogą liczyć na wsparcie funduszy zalążkowych, zwolnienia podatkowe w ramach programu Polska Strefa Inwestycji i preferencyjne warunki wynajmu powierzchni biurowych.

KPT jest liderem konsorcjum hub4industry, którego celem jest kompleksowe wsparcie firm, chcących wprowadzić rozwiązania przemysłu 4.0.

Krakowski Park Technologiczny otwiera się także na nowe kierunki działania. KPT znalazł się w gronie instytucji tworzących konsorcjum odpowiedzialne za powołanie Małopolskiego Centrum Innowacyjnych Technologii Przechowywania i Transportu Wodoru. Celem powołanej w tym roku spółki jest integracja środowiska biznesowego, naukowego oraz otoczenia biznesu wokół inicjatyw służących wspieraniu i rozwijaniu wodorowych technologii w Małopolsce.

Dowiedz się więcej na temat: Krakowski Park Technologiczny

Strefa spotkań B-8 znajduje się w holu przed aulą. Wydarzenie to odbędzie się w godzinach 10.00-14.00 w piątek 6 września.

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

10:25
6.9.2024 / PIĄTEK
B-8 AULA
DOSTĘPNE W TRANSMISJI

PRELEKCJA: Earth-Space Sustainability: A new frontier for science and policy

Dołącz do Xiao-Shan Yap, specjalistki ds. zrównoważonego rozwoju, podczas prelekcji o tym, jak nauka i polityka mogą zostać wykorzystane na rzecz zrównoważonej przyszłości Ziemi i kosmosu.

10:30
6.9.2024 / PIĄTEK
Sala 123 (I piętro), bud. D-10

WARSZTATY: Zrównoważony mix energetyczny a odporność korozyjna infrastruktury

Uczestnicy warsztatów zostaną zapoznani z wieloaspektowym podejściem do miksu energetycznego oraz analizą jego powiązań z korozyjnością atmosfery. Poszerzą również swoją świadomość na temat wpływu decyzji energetycznych na środowisko oraz trwałość infrastruktury.

Po krótkim wprowadzeniu przedstawiającym podstawowe pojęcia związane z miksem energetycznym (tj. różne źródła energii – węgiel, gaz, energia odnawialna, w tym energia wiatru, słońca i wody)  i jego wpływem na środowisko oraz omówieniem zmian korozyjności atmosfery w wybranych krajach w ciągu ostatnich 20 lat na podstawie danych empirycznych zbieranych przez Łukasiewicz-WIT i danych GUS na temat miksu energetycznego Polski, uczestnicy przejdą do części praktycznej warsztatów.

Uczestnicy zostaną podzieleni na mniejsze grupy i przyjmą różne role: przedstawicieli rządów, ekspertów energetycznych, przemysłu i organizacji pozarządowych. Każda grupa otrzyma zestaw danych dotyczących aktualnego miksu energetycznego, poziomu zanieczyszczenia atmosferycznego i problemów związanych z korozją infrastruktury. Zadaniem grup będzie podjęcie decyzji dotyczącej zmiany w miksie energetycznym, uwzględniając zarówno efektywność energetyczną, jak i minimalizację zanieczyszczeń.

Obowiązują zapisy.

WIĘCEJ O WARSZTATACH

10:50
6.9.2024 / PIĄTEK
B-8 AULA
DOSTĘPNE W TRANSMISJI

PRELEKCJA: AI for Earth, the bridge from natural intelligence to Earth intelligence

Dr Sánchez, pionier w dziedzinie sztucznej inteligencji dla Ziemi, na głównej scenie zaprezentuje w jaki sposób sztuczna inteligencja może uczyć się od natury, aby pomóc nam w rozwiązywaniu wyzwań środowiskowych. Wskaże również, w jaki sposób AI, otwarte dane i innowacyjne myślenie mogą tworzyć zrównoważone rozwiązania dla naszej planety.

11:00
6.9.2024 / PIĄTEK
Sala 404 (IV piętro), bud. B-6

WARSZTATY: Cyfrowe przetwarzanie sygnałów w telekomunikacji. Warsztaty z wykorzystaniem narzędzi MathWorks i technologii NOKII

Warsztaty stanowić będą wprowadzenie do tematyki cyfrowego przetwarzania sygnałów i zastosowania w obszarze telekomunikacji. Podczas zajęć uczestnicy wykorzystają oprogramowanie MATLAB ze szczególnym uwzględnieniem interaktywnych narzędzi i aplikacji. Warsztaty podzielone zostaną na część teoretyczną i praktyczną, co pozwoli w pierwszej kolejności na wyjaśnienie niezbędnych pojęć i zagadnień, a następnie wykorzystanie tej wiedzy w praktyce i rzeczywistych przykładach.

Tematyka warsztatów obejmuje m.in.: obserwację i analizę sygnałów w różnych dziedzinach, filtrację, modulację oraz transmisję sygnałów.

Opisywane warsztaty organizowane są przez pracowników firmy NOKIA oraz Oprogramowanie Naukowo Techniczne, wyłącznego dystrybutora produktów The MathWorks.

WIĘCEJ O WARSZTATACH

ZAPISZ SIĘ NA WARSZTATY

11:00
6.9.2024 / PIĄTEK
STREFA SPOTKAŃ B-8

ASK ME ANYTHING: ESA BIC POLAND

ESA BIC Poland (European Space Agency Business Incubation Centre Poland) to centrum inkubacji biznesowej Europejskiej Agencji Kosmicznej, zarządzane przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. Centrum jest częścią sieci inkubatorów ESA BIC tworzonych w Europie, które mają na celu wspieranie i inspirowanie przedsiębiorców oraz wynalazców na wczesnym etapie rozwoju realizujących przedsięwzięcia wykorzystujące technologie kosmiczne w różnych sektorach gospodarki.

Program ESA BIC Poland koncentruje się na projektach, które wykorzystują technologie kosmiczne w różnych sektorach gospodarki, promując zarówno projekty spin-off (wykorzystanie technologii pochodzących z sektora kosmicznego dla potrzeb innych branż) jak i spin-in (wykorzystanie technologii stosowanej w innych branżach w sektorze kosmicznej).

W ciągu 5 lat ESA BIC Poland wesprze łącznie 35 start-upów. Inkubator działa w dwóch strategicznych lokalizacjach: w Warszawie i w Rzeszowie. Oddział w Warszawie wesprze rocznie 5 startupów, natomiast oddział w Rzeszowie 2 startupy rocznie.

Dowiedz się więcej na temat: ESA BIC Poland

Strefa spotkań B-8 znajduje się w holu przed aulą. Wydarzenie to odbędzie się w godzinach 11.00-15.00 w piątek 6 września.

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

11:00
6.9.2024 / PIĄTEK
Sala 204 (II piętro), bud. D-10

WARSZTATY: ESERO – Jak zaprojektować łazika księżycowego lub marsjańskiego z wykorzystaniem oprogramowania TinkerCad

Wprowadzenie do europejskiego wyzwania Moon Camp. Warsztaty z projektowania 3D w programie TinkerCad.

Obowiązują zapisy.

WIĘCEJ O WARSZTATACH

11:15
6.9.2024 / PIĄTEK
B-8 AULA
DOSTĘPNE W TRANSMISJI

PANEL DYSKUSYJNY: Natural Intelligence ver. Artificial Intelligence – Learning, Unlearning, and Relearning

Goście panelu dyskusyjnego opowiedzą, w jaki sposób ludzka i sztuczna inteligencja mogą współpracować w różnych dziedzinach. Eksperci omówią strategie skutecznego zarządzania sztuczną inteligencją, zrozumienia jej mocnych stron oraz zapewnienia, że zachowamy i wzmocnimy unikalne cechy poznawcze ludzkiej inteligencji.

11:30
6.9.2024 / PIĄTEK
sala 225 (II piętro), bud. D-10

Warsztaty: Skąd wiemy, że klimat się zmienia

Warsztaty pozwolą nie tylko zrozumieć na jakich podstawach opieramy się mówiąc o antropogenicznym ocieplaniu klimatu, ale również zrozumieć w jaki sposób możemy te informacje wykorzystać w naszym życiu.

Zajęcia będą składać się z 30 minutowego wstępu w formie wykładu, po czym uczestnicy podzielą się na dwie grupy ćwiczeniowe po około 40 minut. Pierwsza z nich zajmie się eksperymentowaniem – w tym z kamerami na podczerwień aby zrozumieć na czym polega widzenie w różnych zakresach spektrum oraz jak ta wiedza jest wykorzystywana do badania klimatu. Druga grupa w pracowni komputerowej, zajmie się wykorzystaniem danych satelitarnych Europejskiej Agencji Kosmicznej Sentinel. Po upływie 40 minut nastąpi zmiana grup.

Obowiązują zapisy.

WIĘCEJ O WARSZTATACH

12:00
6.9.2024 / PIĄTEK
STUDIO NA MARSIE
DOSTĘPNE W TRANSMISJI

STUDIO NA MARSIE: Rozmowy z gośćmi, jurorami, zawodnikami i wystawcami

Remco Timmermans przeprowadzi wywiady z gośćmi, jurorami, zawodnikami i wystawcami European Rover Challenge. Poznaj najnowsze osiągnięcia ekspertów kosmicznych, naukowców i innowatorów dzięki tym interesującym rozmowom.

12:00
6.9.2024 / PIĄTEK
Sala 108 I piętro, bud. D-10

WARSZTATY: Radiokomunikacja satelitarna w służbie Ziemi

Opis: Radio w kosmosie? Prelekcja interaktywna o historii oraz współczesnych metodach badań naszej planety z wykorzystaniem fal radiowych.

Obowiązują zapisy.

WIĘCEJ O WARSZTATACH

12:00
6.9.2024 / PIĄTEK
B-8 AULA

PRELEKCJA: ESA Academy – enhancing skills, boosting ambitions

Podczas tego spotkania Joost Vanreusel z Akademii ESA omówi, w jaki sposób Akademia zwiększa umiejętności i ambicje swoich studentów poprzez różne projekty kosmiczne, w tym misje CubeSat i eksperymenty na ISS. Podczas spotkania odbędzie się również sesja pytań i odpowiedzi z publicznością, oferując szansę na interakcję z Joostem i głębsze poznanie roli Akademii w przygotowaniu następnego pokolenia kosmicznych profesjonalistów.

12:30
6.9.2024 / PIĄTEK
STREFA SPOTKAŃ B-8

ASK ME ANYTHING: E2MC VENTURES

E2MC Ventures stawia sobie za cel zapewnienie finansowania niezbędnego do rozwoju gospodarki kosmicznej i umożliwienie ekspansji ludzkości w kosmos, w tym wykorzystanie pozytywnego potencjału oddziaływania tkwiącego w technologii kosmicznej.

Kosmos to wysoce techniczny sektor – często dosłownie „nauka o rakietach”. Wiele startupów jest słusznie prowadzonych przez założycieli z technicznym wykształceniem, którzy są najlepsi w tworzeniu produktu, który rozwijają. Rolą E2MC Ventures jest uzupełnienie tej podstawowej wiedzy technicznej kapitałem i wiedzą biznesową, a celem ostatecznym jest pomoc w urzeczywistnieniu wizji firm i maksymalizacji ich wartości.

Zespół E2MC Ventures składa się z doświadczonych profesjonalistów rynku finansowego, którzy mają również doświadczenie i przeszkolenie w zakresie branży kosmicznej, przyczyniając się w ten sposób do zacieśnienia więzi między społecznością kosmiczną a społecznością inwestorów.

Dowiedz się więcej na temat: E2MC Ventures

Strefa spotkań B-8 znajduje się w holu przed aulą. Wydarzenie to odbędzie się w godzinach 12.30-16.00 w piątek 6 września.

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

13:05
6.9.2024 / PIĄTEK
Sala wykładowa 302 (III piętro), bud. D-10

WARSZTATY: Rola wodoru w transformacji energetycznej Polski i Unii Europejskiej – Czy jesteśmy gotowi na wodorową rewolucję w transporcie?

Opis: Prelekcja na temat roli wodoru w transformacji energetycznej Polski i Unii Europejskiej, z możliwością zadawania pytań przez publiczność. (45 min.)

Warsztaty: Dodatkowo o godz. 15:00 odbędą się interaktywne warsztaty z wykorzystaniem miniaturowego zestawu składającego się z panelu fotowoltaicznego, ogniwa paliwowego, zbiorników na wodór i tlen oraz wiatraka wprawionego w ruch prądem pochodzącym z ogniwa paliwowego.

Liczba uczestników: 25 uczniów szkół ponadpodstawowych

Termin warsztatów6.09.2024 piątek, godz. 15:00, sala 319 III piętro, bud. D-10, Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej

Obowiązują zapisy.

WIĘCEJ O WARSZTATACH

14:00
6.9.2024 / PIĄTEK
B-8 AULA
DOSTĘPNE W TRANSMISJI

PRELEKCJA: From dust to stars – new space entrepreneurship made in Europe

Dołącz do Justyny Redełkiewicz, ekspertki w dziedzinie aplikacji kosmicznych i rozwoju biznesu w UE, podczas prelekcji, w której zagłębimy się w ekscytujący krajobraz przedsiębiorczości kosmicznej w Europie. Dzięki ponad 14-letniemu doświadczeniu w EUSPA i prowadzeniu inicjatywy Cassini o wartości 1 miliarda euro, Justyna pomogła wielu kosmicznym start-upom w rozwoju. Jej wystąpienie poświęcone będzie rozwojowi innowacji kosmicznych w Europie i możliwościom, które napędzają przyszłość tego sektora.

14:00
6.9.2024 / PIĄTEK
Sala wykładowa, Studenckie Centrum Konstrukcyjne

WARSZTATY: Kosmiczne Innowacje: Sensory, Smart Skin i Drukowana Elektronika

Jakie zastosowania ma drukowana elektronika w kosmosie? Jakie korzyści przynoszą nanomateriały na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej? Co można zmierzyć za pomocą nanosensorów?

Warsztaty te wprowadzą uczestników w zaawansowane technologie, które rewolucjonizują eksplorację kosmosu. Skupimy się na drukowanej elektronice, sensorach i inteligentnej skórze (smart skin), odkrywając, jak te innowacje są wykorzystywane w przestrzeni kosmicznej.

Obowiązują zapisy.

WIĘCEJ O WARSZTATACH

14:20
6.9.2024 / PIĄTEK
B-8 AULA
DOSTĘPNE W TRANSMISJI

PANEL DYSKUSYJNY: Space Exploration as a Catalyst for Innovation on Earth

W tym panelu eksperci omówią postępy, jakie zawdzięczamy badaniom kosmicznym oraz ich wpływ na opiekę zdrowotną, telekomunikację i innowacje. Rozmowa będzie również dotyczyła tego, w jaki sposób start-upy CASSINI komercjalizują te innowacje oraz wyzwań związanych z wprowadzaniem technologii kosmicznych na rynek, podkreślając rolę zarówno sektora publicznego, jak i prywatnego.

15:20
6.9.2024 / PIĄTEK
B-8 AULA

PANEL DYSKUSYJNY: How To Get Funds For The Development Of Space Technologies? Multi-Optional Approach For Space Entrepreneurs

Panel dyskusyjny odbędzie się w języku angielskim, poza transmisją na auli B-8

15:20
6.9.2024 / PIĄTEK
STUDIO NA MARSIE
DOSTĘPNE W TRANSMISJI

STUDIO NA MARSIE: Rozmowy z gośćmi, jurorami, zawodnikami i wystawcami

Remco Timmermans przeprowadzi wywiady z gośćmi, jurorami, zawodnikami i wystawcami European Rover Challenge. Poznaj najnowsze osiągnięcia ekspertów kosmicznych, naukowców i innowatorów dzięki tym interesującym rozmowom.

16:30
6.9.2024 / PIĄTEK
B-6 AULA
DOSTĘPNE W TRANSMISJI

PRELEKCJA: Responsible Communications for the Space Sector

Łukasz Wilczyński, doświadczony popularyzator kosmosu i współzałożyciel Europejskiej Fundacji Kosmicznej, podzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat odpowiedzialnej komunikacji w branży kosmicznej. Mając bogate doświadczenie w PR w zakresie technologii i innowacji, omówi rolę dokładnych i skutecznych komunikatów w kształtowaniu publicznego postrzegania sektora kosmicznego. Przygotuj się na zmianę sposobu, w jaki mówimy o kosmosie.

16:50
6.9.2024 / PIĄTEK
B-8 AULA
DOSTĘPNE W TRANSMISJI

PANEL DYSKUSYJNY: The Challenges of the PR and Communications in the Space Sector. Business Perspective

W dzisiejszym szybko rozwijającym się przemyśle kosmicznym skuteczna komunikacja jest ważniejsza niż kiedykolwiek. Ten panel poświęcony będzie wyjątkowym wyzwaniom i możliwościom w zakresie PR i komunikacji w sektorze kosmicznym. Zbadamy strategie skutecznego przekazywania znaczenia inicjatyw kosmicznych decydentom, opinii publicznej i firmom spoza branży kosmicznej. Paneliści podzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat promowania możliwości zatrudnienia i wspierania głębszego zrozumienia wpływu przemysłu kosmicznego na społeczeństwo.

17:30
6.9.2024 / PIĄTEK
B-8 AULA
DOSTĘPNE W TRANSMISJI

Podsumowanie pierwszego dnia ERC

Krótkie podsumowanie pierwszego dnia wydarzenia. Co wydarzyło się na Marsyardzie? Które łaziki zaprezentowały się w pierwszym dniu?

10:00
6.9.2024 / PIĄTEK
B-8 AULA
DOSTĘPNE W TRANSMISJI

Rozpoczęcie drugiego dnia ERC

Drugi dzień transmisji na żywo rozpoczniemy od krótkiej rozmowy z jury zawodów #ERC2024. Co przyniesie kolejny dzień kosmicznej rywalizacji? Które drużyny są na prowadzeniu?

10:30
7.9.2024 / SOBOTA
Sala 108 (I piętro), bud. D-10

WARSZTATY: Hydracture czyli hydrating structure

Warsztat składać się będzie z 30 min wykładu na temat roli w wody w budowaniu dobrostanu przestrzennego w przyszłych bazach kosmicznych.

Zostaną zaprezentowane przykłady i koncepcje struktur zbierających i filtrujących wodę, a następnie uczestnicy podzieleni na mniejsze grupy będą mieli za zadanie wymyślić i zwizualizować swoje struktury na podstawie własnych pomysłów i inspiracji popularnymi działami Sci-Fi.

Obowiązują zapisy.

WIĘCEJ O WARSZTATACH

10:30
7.9.2024 / SOBOTA
B-8 AULA
DOSTĘPNE W TRANSMISJI

PRELEKCJA: Simon Jenner – Axiom Space

Prelekcja odbędzie się w języku angielskim.

11:00
7.9.2024 / SOBOTA
Sala 319 (III piętro), bud. D-10

WARSZTATY: Hodowla roślin w kosmosie. Czy to w ogóle ma sens?

Produkty pochodzenia roślinnego są podstawą naszej diety. Nic dziwnego skoro zawierają w swoim składzie substancje odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Uprawa roślin w warunkach ziemskich nie jest dla nas wyzwaniem, jednakże zmiana warunków na kosmiczne stawia tę sprawę w zupełnie innym świetle. Jak wygląda kosmiczne pole uprawne? Jak wydajna jest uprawa roślin w kosmosie? Czym jest rolnictwo kosmiczne? Z jakimi wyzwaniami się zmaga? Po co w ogóle astrobiolodzy rozwijają koncepcje rozwoju rolnictwa warunków ekstremalnych? W trakcie spotkania odpowiemy na powyższe pytania tak, by nikt nie miał wątpliwości co do koncepcji tego rodzaju rolnictwa.

Obowiązują zapisy.

WIĘCEJ O WARSZTATACH

11:15
7.9.2024 / SOBOTA
B-8 AULA
DOSTĘPNE W TRANSMISJI

PANEL DYSKUSYJNY: Behind the Scenes of Human Space Flights

Dzięki temu panelowi zajrzymy za kulisy przygotowań załogowych lotów kosmicznych i dowiemy się jak ogromną pracę wykonują zespoły specjalistów wspierających każdą misję. Eksperci omówią również przygotowania do kolejnego etapu Misji Artemis i eksploracji kosmosu.

12:00
7.9.2024 / SOBOTA
Sala 225 (II piętro), bud. D-10

WARSZTATY: ESERO – Wszystko o Księżycu

W programie warsztatów: Musujące kamienie księżycowe. Fazy księżyca. Praca plastyczna odwzorowanie powierzchni Księżyca i wizualizacja misji Apollo.

Obowiązują zapisy.

WIĘCEJ O WARSZTATACH

12:00
7.9.2024 / SOBOTA
B-8 AULA

Earth Rescue Challenge – Water Edition / Prezentacje Finałowe

Wydarzenie poza transmisją, podsumowujące konkurs Europejskiej Fundacji Kosmicznej dla uczniów szkół średnich nt. wykorzystania danych satelitarnych w odpowiedzialnym i zrównoważonym zarządzaniu zasobami wodnymi. Przyjdź i posłuchaj prezentacji finałowych Drużyn i dowiedz się, która z nich zostanie laureatem konkursu.

12:00
7.9.2024 / SOBOTA
budynek D-10

PRELEKCJA: Projekt Mobilnego Modułu Medycznego. Resuscytacja krążeniowo-oddechowa w mikrograwitacji

W czasie prelekcji, dr Arkadiusz Trzos omówi nowatorskie podejście do kosmicznego ratownictwa medycznego. Skupiając się na potrzebach związanych z długotrwałymi misjami i turystyką kosmiczną, przedstawi Mobilny Moduł Medyczny (MMM) – platformę stworzoną przez Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, która ma na celu efektywną resuscytację w warunkach mikrograwitacji.

12:00
7.9.2024 / SOBOTA
STUDIO NA MARSIE
DOSTĘPNE W TRANSMISJI

STUDIO NA MARSIE: Wywiady z gośćmi, jurorami, zawodnikami i wystawcami

Remco Timmermans przeprowadzi wywiady z gośćmi, jurorami, zawodnikami i wystawcami European Rover Challenge. Poznaj najnowsze osiągnięcia ekspertów kosmicznych, naukowców i innowatorów dzięki tym interesującym rozmowom.

13:05
7.9.2024 / SOBOTA
sala 302 (III piętro), budynek D-10

PRELEKCJA: Andrzej Selenta „Gdy spełniają się marzenia. Droga Mieczysława G. Bekkera ze Strzyżowa na Księżyc” + podpisywanie książek, Q&A z publicznością

Weź udział w prelekcji z autorem książki „Gdy spełniają się marzenia. Droga Mieczysława G. Bekkera ze Strzyżowa na Księżyc”. Odkryj historię wybitnego polskiego naukowca, Mieczysława G. Bekkera, który zaprojektował układ jezdny dla pojazdów księżycowych LRV używanych w misjach Apollo. Po prelekcji odbędzie się sesja Q&A. Będzie też możliwość nabycia książki na stanowisku Wydawnictwa PWN w Strefie Wystawców oraz zdobycia dedykacji i autografu autora.

14:15
7.9.2024 / SOBOTA
B-8 AULA
DOSTĘPNE W TRANSMISJI

PRELEKCJA: Back to the Moon and on to Mars – How Artemis is Making the Dream Come True

Joe Cassady, dyrektor ds. cywilnych programów kosmicznych w L3Harris Technologies, przedstawi postępy programu Artemis i jego rolę w podróży na Księżyc i Marsa. Bazując na swoim czterdziestoletnim doświadczeniu w dziedzinie napędów i architektury misji, Joe omówi, w jaki sposób program Artemis toruje drogę do przyszłej eksploracji kosmosu i stawia czoła wyzwaniom związanym z mobilnością i logistyką kosmiczną.

14:45
7.9.2024 / SOBOTA
B-8 AULA
DOSTĘPNE W TRANSMISJI

PANEL DYSKUSYJNY: The First Year(s) in a Lunar Base

Panel ten poświęcony będzie złożoności tworzenia i obsługi bazy księżycowej w pierwszych latach jej istnienia. Dyskusje obejmą kluczowe kwestie, takie jak transport, logistyka ładunków, robotyka i druk 3D w budownictwie. Eksperci opowiedzą również o architekturze księżycowej oraz o technologiach produkcji tlenu i wody na Księżycu.

15:30
7.9.2024 / SOBOTA
AULA B-8

PREZENTACJA: Developing a Software Stack for Future Lunar Missions: Advancing Space Robotics Capabilities

Prezentacja ta przedstawia rozwój solidnego stosu oprogramowania zaprojektowanego do obsługi przyszłych misji księżycowych. Skupia się na integracji zaawansowanej robotyki, systemów autonomicznych i sztucznej inteligencji w celu zwiększenia możliwości eksploracji kosmosu. Dyskusja obejmie kluczowe wyzwania, innowacyjne rozwiązania i krytyczną rolę oprogramowania w umożliwieniu robotom wydajnego działania w trudnych warunkach księżycowych.

Prezentacja w języku angielskim.

15:30
7.9.2024 / SOBOTA
STUDIO NA MARSIE
DOSTĘPNE W TRANSMISJI

STUDIO NA MARSIE: Wywiady z gośćmi, jurorami, zawodnikami i wystawcami

Remco Timmermans przeprowadzi wywiady z gośćmi, jurorami, zawodnikami i wystawcami European Rover Challenge. Poznaj najnowsze osiągnięcia ekspertów kosmicznych, naukowców i innowatorów dzięki tym interesującym rozmowom.

16:30
7.9.2024 / SOBOTA
B-8 AULA
DOSTĘPNE W TRANSMISJI

MISSION COLONY 1 – spotkanie z uczestnikami największej misji analogowej na świecie

Spotkanie odbędzie się w języku angielskim.

17:00
7.9.2024 / SOBOTA
B-8 AULA
DOSTĘPNE W TRANSMISJI

Podsumowanie drugiego dnia ERC

Krótkie podsumowanie pierwszego dnia wydarzenia. Co wydarzyło się na Marsyardzie? Które łaziki zaprezentowały się w pierwszym dniu?

10:00
8.9.2024 / NIEDZIELA
Sala 123 (I piętro), bud. D-10

WARSZTATY: Origami i Soft Robotics w przemyśle kosmicznym-potencjał rozwiązań niekonwencjonalnych

Origami i tak zwana robotyka miękka to dwie dyscypliny, które rzadko widujemy w technologii wokół nas, jednak w obecnych badaniach naukowych są one wymieniane jako potencjalna droga do uzyskania mechanizmów i urządzeń, które posiadają zdolność zmiany właściwości reagując na zmiany środowiskowe, co jest szczególnie korzystne dla misji kosmicznych, w których zdolność adaptacji ma kluczowe znaczenie.

Obowiązują zapisy.

WIĘCEJ O WARSZTATACH

10:00
8.9.2024 / NIEDZIELA
B-8 AULA
DOSTĘPNE W TRANSMISJI

Rozpoczęcie trzeciego dnia ERC

Trzeci dzień transmisji na żywo rozpoczynamy od krótkiej rozmowy z jury zawodów #ERC2024. Jak minęła sobotnia rywalizacja? Jakie drużyny zobaczymy dzisiaj na Marsyardzie?

10:30
8.9.2024 / NIEDZIELA
B-8 AULA
DOSTĘPNE W TRANSMISJI

PRELEKCJA: What’s Space Got To Do With It? Reaching for the Stars: Lessons Learned Along the Way

Shelli Brunswick, prezeska i założycielka SB Global LLC, w swoim wystąpieniu poruszy temat przenikania się eksploracji kosmosu i innowacji. Opierając się na swoim bogatym doświadczeniu, od Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych po wiodące globalne inicjatywy kosmiczne, Shelli podzieli się kluczowymi wnioskami wyciągniętymi z jej kariery i tym, jak mogą one inspirować nowe podejście do technologii, różnorodności i współpracy w sektorze kosmicznym.

11:00
8.9.2024 / NIEDZIELA
B-8 AULA
DOSTĘPNE W TRANSMISJI

PANEL DYSKUSYJNY: Fostering the Next Generation – Diversity, Equality, and Cooperation in the Space Industry

Dynamiczna dyskusja podczas 10. edycji European Rover Challenge i Human2Mars Summit Europe Edition, podczas której zbadamy podstawowe kroki potrzebne do stworzenia lepszego świata dzięki przemysłowi kosmicznemu. Dyskusja skupi się na promowaniu różnorodności, równości, szacunku i współpracy, wyciąganiu wniosków i wyobrażaniu sobie zawodów przyszłości. Paneliści omówią bariery i ścieżki rozwoju w przemyśle kosmicznym, dzieląc się spostrzeżeniami na temat tego, jak wspierać kolejne pokolenie profesjonalistów z branży kosmicznej.

11:30
8.9.2024 / NIEDZIELA
budynek D-10

PRELEKCJA: Czarne dziury – jak znaleźć coś czego nie widać? + Q&A z publicznością

Odkryj z naszą ekspertką tajemnice czarnych dziur i dowiedz się jak naukowcy próbują znaleźć i zrozumieć obiekty, które są niewidoczne gołym okiem. W czasie prelekcji poznasz metody i technologie stosowane w badaniach tych fascynujących zjawisk, a także będziesz mieć okazję zadać pytania podczas sesji Q&A z publicznością.

11:50
8.9.2024 / NIEDZIELA
STUDIO NA MARSIE
DOSTĘPNE W TRANSMISJI

STUDIO NA MARSIE: Wywiady z gośćmi, jurorami, zawodnikami i wystawcami

Remco Timmermans przeprowadzi wywiady z gośćmi, jurorami, zawodnikami i wystawcami European Rover Challenge. Poznaj najnowsze osiągnięcia ekspertów kosmicznych, naukowców i innowatorów dzięki tym interesującym rozmowom.

12:00
8.9.2024 / NIEDZIELA
B-8 AULA

PREZENTACJE: DLR’s Advanced Robotic Technology for Future Lunar Missions

Dołącz do nas na te prezentacje, aby dowiedzieć się więcej o projektach DLR: misji analogowej Arches na Etnie i łaziku MMX. Miejscu testowym Moon-Mars i analogowym obiekcie LUNA, który jest obecnie budowany w Kolonii w Niemczech.

Prezentacje w języku angielskim.

13:00
8.9.2024 / NIEDZIELA
Sala 225 (II piętro), bud. D-10

WARSZTATY: ESERO – Rozwiązujemy problem kosmicznych śmieci

W programie warsztatów: krótkie wprowadzenie w problematykę śmieci kosmicznych. Budowa chwytaka na śmieci kosmiczne z różnych materiałów. Wspólne testy, dyskusja jakie właściwości musi mieć urządzenie do zbierania śmieci kosmicznych.

Obowiązują zapisy.

WIĘCEJ O WARSZTATACH

14:00
8.9.2024 / NIEDZIELA
B-8 AULA
DOSTĘPNE W TRANSMISJI

PRELEKCJA: Mars 2020 from Launch to Landing

Dr Swati Mohan, kluczowa postać w NASA JPL, opowie odwiedzającym o misji Mars 2020 w swojej prelekcji. Od roli głównego inżyniera systemów naprowadzania, nawigacji i kontroli dla łazika Perseverance po jej obecną pracę nad Mars Sample Return, dr Mohan przedstawi całą podróż – od startu do lądowania – i opowie o przełomowej technologii, która za nią stoi.

14:30
8.9.2024 / NIEDZIELA
B-8 AULA

Q&A: Dr Swati Mohan (NASA JPL)

Dr Swati Mohan z NASA JPL odpowie na pytania publiczności i zespołów biorących udział w zawodach ERC podczas sesji pytań i odpowiedzi (poza transmisją). Dzięki swojemu doświadczeniu przy projektach Perseverance i Mars Sample Return, dr Mohan da publiczności możliwość zajrzenia za kulisy marsjańskich misji. Nie przegap tej unikalnej szansy, aby porozmawiać osobiście z ekspertką z NASA. Przygotuj swoje pytania!

16:00
8.9.2024 / NIEDZIELA
AULA U-2
DOSTĘPNE W TRANSMISJI

GALA JUBILEUSZOWA I CEREMONIA MEDALOWA ERC 2024

Zaproszenia są wymagane. Transmisja na żywo z wydarzenia będzie dostępna bez ograniczeń.