Pokazy Naukowo-Technologiczne ERC 2016

 

ERC_2016_mapa-poziom_v18_31.08.16

 

DPS Software

Przy stanowisku DPS Software będzie można przyjrzeć się procesowi projektowania trójwymiarowego oraz druku 3D – od pomysłu do gotowego przedmiotu. Zainteresowani będą mogli spróbować swoich sił w projektowaniu modelu, który zostanie później wydrukowany.

Fundacja Rozwoju Wolontariatu

Pokazane i omówione zostaną konstrukcje zbudowane z zestawów Lego Mindstorm NXT 2.0 i EV3. Uczestnicy będą mogli dowiedzieć się m.in. jak działają czujniki koloru, a także gdzie zastosować czujniki ultradźwiękowe. Zostanie też zaprezentowany model łazika marsjańskiego Curiosity wykonany z klocków Lego Technic w skali 1:4.

Astrokrak – Pracownia Teleskopów Astronomicznych

Obserwacja protuberancji (wybuchów na Słońcu) i pól pochodni słonecznych widocznych na tarczy Słońca za pomocą teleskopu słonecznego Coronado 60 mm – przy bezchmurnym niebie.

Unibot – Uniwersyteckie Towarzystwo Naukowe – Wszechnica Śląska, Uniwersytet Śląski w Katowicach

Uczestnicy mając do dyspozycji proste roboty będą je programować aby osiągnąć sukces w misjach kosmicznych. Zanim przystąpią do działania przetestujemy podstawowe paramety psychofizyczne przyszłych adeptów astronautyki.

HanBright – Akademia Duckie Deck

Kreatywne warsztaty dla dzieci w wieku 4-12 lat. Wśród atrakcji: roboty, programowanie, eksperymenty i gry mobilne, labirynty Sphero, elektryczne konstrukcje littleBits, wirtualna Maszyna Goldberga, muzyczny stół, czy rollercoaster 3D.

Koło Naukowe EUROAVIA Rzeszów

Pokaz statyczny modelu samolotu udźwigowego z SAE Aero Design 2016 i drona na zawody IMAV China 2016. Dla zainteresowanych możliwość kontrolowania powierzchni sterowych samolotu (lotki, stery) wraz z opisem procesu projektowania i kontroli samolotu oraz wyjaśnieniem podstaw aerodynamiki. Opis tworzenia algorytmów do sterowania autonomicznego dronem. Można będzie spróbować swoich sił na symulatorze lotu, wraz z podstawowymi objaśnieniami zasad lotu samolotem.

Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy „ExploRes”

Wielotematyczna wystawa oraz pokazy w formie zintegrowanego obszaru „Strefa Planeta Ziemia” przestawiające naszą planetę jako miejsce rozwoju życia oraz inteligentnej cywilizacji. Pokazy będą koncentrowały się na trzech obszarach: Życie na Ziemi (biologia, przyroda, środowisko naturalne, naturalne procesy w przyrodzie), Człowiek (anatomia, fizjologia, zmysły, inteligencja) i Cywilizacja ziemska (artefakty i osiągnięcia – technika, kultura).

ABM Space

ABM Space zaprezentuje ReMY – Remote Mars Yard , projekt edukacyjny realizowany wspólnie z Biurem edukacji ESA – ESERO, Centrum Nauki Kopernik i fundacją Akademeia. W projekcie tym grupy uczniów realizują scenariusz misji marsjańskiej logując się za swojego miasta przez Internet do robota umieszczonego na makiecie Marsa w siedzibie ABM Space. Pokazana zostanie przykładowa misja przez Internet. Wkrótce projekt będzie otwarty dla użytkowników indywidualnych.

Urania – Postępy Astronomii

Warsztaty dziennikarskie o opisywaniu tajemnic kosmosu poprowadzi redakcja portalu „Urania – Postępy Astronomii”. Dostępne będą gadżety czasopisma i portalu oraz najnowszy numer „Uranii” ze specjalnym artykułem dotyczącym tematyki ERC 2016. Z kolei po rozwiązaniu kosmicznej krzyżówki będzie można wziąć udział w losowaniu i wygrać roczną prenumeratę czasopisma.

Polskie Towarzystwo Astronomiczne

Projekcja odcinków serialu naukowego „Astronarium” o polskim przemyśle kosmicznym i polskich satelitach oraz spotkanie z jednym z twórców programu.

Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO)

Projekcja filmu pokazującego, jak i dlaczego Europa postanowiła sięgnąć gwiazd i zbudowała olbrzymie obserwatoria po drugiej stronie globu – na Atakamie, najsuchszej pustyni świata. Opowieść o historii i najnowszych odkryciach Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Dodatkiem do filmu będzie odcinek „Astronarium”, ukazujący ESO z polskiej perspektywy.

Mission to Mars 2049

„Mission to Mars 2049” to strategiczna gra planszowa w której zadaniem jest zdobywanie zasobów, wypełnianie misji i budowa własnej kolonii na Marsie, by jako pierwszy dotrzeć na biegun północny planety.

Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii Oddział w Krośnie  im. Jana Winiarskiego

W programie zaplanowane są pokazy nieba przez teleskop z filtrem słonecznym, budowa zegarów słonecznych oraz demonstracja modelu komety z suchego lodu. Omówione i zaprezentowane zostaną też różne rodzaje napędów, np. wodny.

Space Garden

Firma Space Garden zaprezentuje bazę M.A.R.S. Jest to pierwsza w Europie testowa baza kosmiczna. Przy stoisku będzie można zobaczyć makietę obiektu, a ekranie komputerowym – jego zdjęcia i wizualizacje. Przedstawiane też będą technologie i rozwiązania powstające w ramach bazy M.A.R.S.

Koło Robotyki przy Zespole Szkół im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym

Pokaz robotów autonomicznych startujących w światowym finale Botball w St. Augustine w USA, wykonujących zadania turniejowe.

Polskie Towarzystwo Rakietowe

W ramach warsztatów uczestnicy zbudują modele rakiet zaprojektowanych do startów z boiska szkolnego, przeznaczone dla osób rozpoczynających przygodę z modelarstwem kosmicznym. Poruszone będą zagadnienia bezpieczeństwa, materiałów i technologii. Ponadto zadamy sobie „trudne” pytania na bazie ciekawostek dotyczących orbity. Do obejrzenia będą duże rakiety amatorskie oraz omówiona zostanie ścieżka rozwojowa jaką PTR wypracowało na przestrzeni lat: od małych rakiet rekreacyjnych i turniejowych po duże, mogące być instrumentami naukowymi prowadzącymi badania w atmosferze. Na ekspozycji do zobaczenia będzie także sprzęt pokładowy, spadochrony czy elektronika.

Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu

Wyświetlone zostaną 2 odcinki programu popularnonaukowego „OBSERWATORIUM”, nakręconego podczas wyprawy astronomicznej do Indonezji w pas całkowitego zaćmienia Słońca, której miało miejsce 9 marca 2016 r. Projekcji będzie towarzyszyć prelekcja jednego z twórców programu.

Projekt Sterowanie24.pl

W ramach pokazu za pośrednictwem strony internetowej będzie można sterować obiektami świetlnymi, dźwiękowymi i innymi umieszczonymi na stoisku.

Fundacja Rozwoju Branży Internetowej „Netcamp”, projekt „Cyfrowi Wynalazcy”

Podczas wydarzenia pokazywana będzie makieta marsjańskiego miasta sterowanego komputerowo. W ramach 45-minutowych warsztatów grupy uczestników zbudują miasto według własnego planu i zaprogramują urządzenia nim sterujące.

Husarion

Zaprezentowane zostaną przykładowe roboty bazujące na technologii Husarion. Będą to konstrukcje naziemne, np. samobalansujący robot do teleobecności, Maaya – osobisty robot do teleobecności, manipulator robotyczny itp. Widzowie będą mogli sterować robotami przez Internet i porozmawiać o nich.

Polski Innowacyjny Klaster Medyczny PIKMED

Zaprezentowane zostaną nowoczesne technologie diagnostyczne oraz rozwiązania dla sektora medycznego, młodych lekarzy i studentów medycyny.

AGH Space Systems

Uczestnicy pokazów będą mieli możliwość zobaczenia i przedyskutowania aktualnych rozwiązań technologicznych wykorzystywanych przez AGH Space Systems oraz zapoznania się z aktualną działalnością. Planowane są też pokazy systemu rakiet z silnikiem hybrydowym, prototypu łazika marsjańskiego, sondy planetarnej CanSat i elementów silnika rakietowego na paliwo ciekłe.

Mathworks

Podczas pokazów i prezentacji oprogramowania firmy Mathworks będzie można odbyć rozmowę z inżynierem aplikacji, który wyjaśni metody wykorzystania programowania MATLAB I Simulink do projektowania m. in. łazików marsjańskich.

Kielecki Park Technologiczny Platforma Startowa Technopark Biznes Hub

Technopark Biznes Hub to platforma, która ma na celu nieodpłatną pomoc młodym ludziom w stworzeniu jak najlepszych warunków do przekształcania ich pomysłów w firmy typu startup. Animatorem Platformy jest Kielecki Park Technologiczny, miejsce nastawione na innowacyjność, otwarte na współpracę z przedsiębiorcami i oferujące pakiet usług „szytych na miarę”.  Partnerami są Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A Centrum – Podkarpacki Park Naukowo Technologiczny „Aeropolis”, Inkubator Technologiczny Sp. z o.o. w Stalowej Woli oraz Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości.

Studeckie Koło Naukowe Robotyki SKaNeR

Pokaz robotów mobilnych: Quadron – autonomiczny quad, Bioloid – robot humanoidalny oraz robot czworonożny, przykłady robotów uczestniczących w zawodach Sumo Challenge, przykłady robotów latających. Dodatkowo przewidziany jest konkurs, w której nagrodami będą gadżety drużyny Raptors, biorącej udział w ERC.

Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza

Zaprezentowana zostanie szeroka gama robotów mobilnych, m. in. roboty typu line follower, roboty sterowane bezprzewodowo, roboty autonomiczne. Zainteresowani poznają proces tworzenia elementów w technologii druku 3D. Planowany jest pokaz projektów i symulacji zrobotyzowanych stanowisk przemysłowych.

„ZORTRAX STORE”

Prezentacja możliwości, zastosowań i obsługi drukarek 3D. Pokazy druku 3D, procesu przygotowania do niego wraz z omówieniem.

Laboratorium Geologii Planetarnej, Instytut Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk

Na stanowisku będzie można zapoznać się z informacjami na temat ciał niebieskich bliskich Ziemi. Zaplanowane są pokazy „Fazy Księżyca” – prezentacja połączona z krótkimi warsztatami i „Mapy Marsa” – na stanowisku wystawione będą beomorficzne mapy Marsa z rejonu Valles Marineris. Na stanowisku będzie można sobie zrobić zdjęcie kamerą termowizyjną.

Space Garden – jednodniowe sympozjum „Astronaut preparation for long duration space flight”

Sympozjum z udziałem analogowych astronautów dotyczące rozwoju symulacji misji planetarnych. Sześciu astronautów zaprezentuje wyniki pierwszej polskiej misji testowej i odpowie na pytania publiczności. Zespół kontroli misji podzieli się spostrzeżeniami dotyczącymi znaczenia przeprowadzania symulacji misji planetarnych, a ponadto zaprezentowany zostanie atlas meteorytów sporządzony przez astronautów w czasie misji.