Aktualności, Strefa Inspiracji

Atrakcje dla dzieci i młodzieży szkolnej

czwartek, 26 sierpnia, 2021

Robotyczny asystent ERC
Robotyczny asystent ERC

Dostępny 24/7, wirtualny autor licznych publikacji na roverchallenge.eu.

Odwiedzają nas widzowie w niemal każdym wieku zainteresowani astronomią, nowymi technologiami i nauką, ale są też tacy, którzy pojawili się na ERC z ciekawości lub zupełnie przypadkiem i towarzyszą nam teraz przy każdej, nowej edycji. Sporą grupę odwiedzających Strefę Inspiracji stanowią rodziny z dziećmi, dlatego dbamy o to, aby nie zabrakło w niej także atrakcji dla najmłodszych. Poniżej przygotowaliśmy zestawienie prelekcji, filmów, warsztatów i pokazów, które mogą zainteresować dzieci i młodzież szkolną.

QUIZ ONLINE IGLUNA:
https://space-innovation.ch/igluna/quiz/

 

Atrakcje podczas transmisji

 

PIĄTEK / 10 WRZEŚNIA

 

10.00

Domowy łazik marsjański

Klub Astronomiczny ALMUKANTARAT przygotował krótką prelekcję oraz warsztaty online, podczas których młodzi odkrywcy wraz z rodzicami będą mogli skonstruować łazik napędzany gumką recepturką. Zapraszamy również na dłuższą wersję warsztatów organizowanych online przez ALMUKANTARAT w sobotę o godz. 10:00. Zapisy: LINK 
10.10

Okiem geologa: co możemy odczytać z marsjańskich zdjęć

Prelekcja: Natalia Zalewska, CBK PAN. Sondy marsjańskie, krążące na orbicie Marsa, lądowniki oraz łaziki dostarczały i dostarczają wielu danych z urządzeń zainstalowanych na ich pokładach. Są to kamery, radary, spektrometry, analizatory, lasery, dzięki, którym dowiadujemy się jak zbudowany jest Mars. Geolodzy wybierając dane dotyczące bezpośrednio powierzchni i wnętrza Marsa muszą odpowiednio je zinterpretować. Na tej prelekcji dowiemy się na czym polega interpretacja takich danych i co możemy wyczytać z Marsa.
10.50

Geologia Marsa

Prelekcja: Michał Poros, Geonatura Kielce. Warto posłuchać tej prelekcji jeśli chcecie dowiedzieć się m.in. dlaczego Mars jest czerwony, jaką ma rzeźbę terenu oraz  jak nazywa się największy wulkan znajdujący się na nim. Poznacie również mnóstwo ciekawostek na temat Marsa.
11.10

Pierwsza baza na Marsie – Aleksandra, Geralt i Paweł

Prezentacja przygotowana przez licealistów, Laureatów II edycji programu edukacyjnego Cosmic Challenge organizowanego przez Fundację SpaceShip.

 

 

SOBOTA / 11 WRZEŚNIA

 

10.00

Łaziki marsjańskie i księżycowe cz.1

Laureaci konkursu na najlepszą uczniowską pracę badawczą o kosmosie OMSA zaprezentują swoje projekty.
10.20

Jak powstały kratery na Księżycu?

Klub Astronomiczny ALMUKANTARAT za pomocą prostej demonstracji wyjaśni w jaki sposób powstają kratery na Księżycu. Młodzi odkrywcy będą mogli powtórzyć ten eksperyment samodzielnie.
10.24

Łaziki marsjańskie i księżycowe cz. 2

Laureaci konkursu na najlepszą uczniowską pracę badawczą o kosmosie OMSA zaprezentują swoje projekty.
10.44

Historia obserwacji astronomicznych Księżyca

Geonatura Kielce przygotowała dla Was film:  Księżycowe fazy ciasteczkowe. Ludzie od zawsze z zaciekawieniem spoglądali na rozgwieżdżone niebo, próbując odkrywać jego tajemnice. Z filmów dowiecie się m.in. jak przez stulecia zmieniały się sposoby obserwacji Księżyca i gwiazd, i jak rozwijała się astronomia oraz poznacie fazy Księżyca.
10.50

Interaktywny Quiz dla dzieci: Eksploracja Księżyca i IGLUNA

Prowadzenie: Tatiana Benavides, IGLUNA. Zapraszamy wszystkie dzieci do udziału w interaktywny quizie online. Dowiecie się dużo ciekawych rzeczy na temat wypraw na Księżyc, a na tych, którzy odpowiedzą prawidłowo na 10 konkursowych pytań czekają upominki od ERC i IGLUNA.

 

 

NIEDZIELA / 12 WRZEŚNIA

 

10.00

Po co nam bagna i mokradła – zarządzanie zasobami wodnymi a zmiany klimatu

Powierzchnia bagien w zastraszającym tempie zmniejsza się na Ziemi. Człowiek zajmuje te tereny pod rolnictwo, przemysł i budownictwo, nie zdając sobie sprawy, że odwadnianie torfowisk niesie za sobą niepowetowane straty dla klimatu i przyrody. Prowadzący: Małgorzata Stanek i Dariusz Ochrymiuk, Fundacja dla Biebrzy
10.14

Bioróżnorodność

Eko Edukacja: W filmie zaprezentowano niektóre gatunki roślin i zwierząt, jakie występują na biebrzańskich bagnach lub są od nich zależne. Przygotowanie: Fundacja dla Biebrzy.
10.18

Bateria – mała rzecz, ale duże zagrożenie

Fundacja Odzyskaj Środowisko, przygotowała w ramach naszego cyklu Eko edukacja film na temat tego co robić ze zużytymi bateriami.
10.20

Instalacja do przetwarzania lodówek

Zosia ze Szkolnego Centrum Recyklingu zabierze nas na krótką wycieczkę do przetwórni elektro-śmieci.

 

Atrakcje na miejscu

Kampus Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach
Strefa Inspiracji otwarta jest dla publiczności w godzinach 10.00–17.00 w dniach 10–12.09 (pt.–nd.)

Wszyscy Wystawcy ERC 2021 przygotowali atrakcje oraz interaktywne pokazy i eksperymenty, które zainteresują zarówno dzieci, jak i dorosłych, dlatego warto zajrzeć do każdego namiotu. Szczególnie jednak polecamy Waszej uwadze:

Stanowisko Rzeszowskiej Grupy IT, na którym będzie można zobaczyć konstrukcje elektroniczne m.in. roboty typu line follower i roboty sumo a także jedyny w swoim rodzaju Łazik Curiosity zbudowany w skali 1:4 z klocków LEGO oraz specjalną strefę druku 3D.

Na stanowisku Koła Naukowego Integra AGH obejrzycie projekty realizowane przez jego członków m.in. edukacyjną makietę autonomicznego miasta DuckieTown oraz autonomiczny bolid turniejowy F1/10.

Wyłącznie w piątek na stanowisku MAC S.A. będzie można poznać oferowane przez firmę rozwiązania STEAM, roboty oraz oprogramowanie Mozabook będące świetnym narzędziem również w połączeniu z podręcznikami do klas 4-8.

Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza” została powołana z myślą o stworzeniu dla dzieci i młodzieży nowych możliwości rozwoju, dlatego na stanowisku Fundacji wejdziecie w świat nowoczesnych technologii, wirtualnej rzeczywistość i lotnictwa.

SkriLab zaprezentuje Wam natomiast roboty edukacyjne, zestawy konstrukcyjne i druk 3D.

Odwiedzając stanowisko Europejskiej Fundacji Kosmicznej będzie można dowiedzieć się skąd czerpiemy informacje o zmianach klimatu i jakie instrumenty nam w tym pomagają. Przy pomocy wielu własnoręcznie wykonanych eksperymentów, w przystępny sposób pokażemy Wam jak działają satelity, co dzięki nim możemy się dowiedzieć i jak te dane wykorzystać dla dobra Ziemi i nas samych. Uczestnicy pokazów i warsztatów będą mogli samodzielnie odczytać informacje widoczne na zdjęciach satelitarnych i przekonać się, jak wygląda m.in. poziom wód na świecie, zasięg obszarów zalesionych czy pustynnych. Dzięki zdjęciom robionym za pomocą kamery termowizyjnej będziecie mogli spojrzeć na świat nieco inaczej, a potem pokazać te fotografie swoim bliski i rówieśnikom lub udostępnić na swoich profilach w mediach społecznościowych. 

Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka przeprowadzi na swoim stanowisku bezpieczne eksperymenty z ciekłym azotem oraz pokazy pt. „Jak to działa”, dzięki którym będzie można poszerzyć swoją wiedzę z zakresu fizyki, optyki, elektryczności oraz pobudzić kreatywność i wyobraźnię. Będzie też można spróbować specjalne lody…

UWAGA: Pokazy na stanowisku Europejskiego Centrum Bajki im. Koziołka Matołka odbędą się tylko w niedzielę.

Na stanowisku New Tech 7570 zobaczycie roboty, które zostały w całości wymyślone, skonstruowane i zaprogramowane przez tę młodzieżową drużynę robotyczną. Po krótkim przeszkoleniu każdy chętny będzie mógł nimi samodzielnie pokierować.

Fundacja Odzyskaj Środowisko zaprezentuje Wam natomiast łaziki zbudowane z wykorzystaniem elektrośmieci, dowiecie się jak powstają pasieki z recyklingu i co to jest trash art. Będzie też okazja do zobaczenia po raz pierwszy wystawy kolekcji dzieł sztuki powstałych z recyclingu.

Na stoisku Centrum Dialogu będzie można podejrzeć i dołączyć się do tworzenia mini projektów STEAM-owych i robotycznych związanych w poszczególnych dniach z Marsem, Księżycem i Ziemią. Wszystkich odwiedzających Stowarzyszenie zaprosi do zabawy i pokaże jak w prosty sposób z łatwo dostępnych elementów wykonać różne maszyny (np. rakietę). W ten sposób będzie można poznać mechanikę działania różnych urządzeń i zjawisk zachodzących w otaczającym nas świecie.

PEŁNA LISTA WYSTAWCÓW  |  MAPA WYDARZENIA

Zawody robotyczne

Każdego roku do European Rover Challenge przystępują dziesiątki zespołów z innowacyjnymi projektami łazików.

Wystawcy i Strefa Inspiracji

Odkryj rozległy i ekscytujący świat nauki, dzięki interaktywnym wystawom, warsztatom edukacyjnym i wnikliwym dyskusjom.

Konferencja i Transmisja

Podczas ERC czołowi eksperci sektora kosmicznego, astronauci i naukowcy rozmawiają o kosmosie i jego wpływie na naszą przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.

Dołącz do społeczności ERC!

Zapisz się do naszego newslettera! Zrobimy co w naszej mocy, abyście byli na bieżąco z ciekawymi artykułami, filmami i innymi działaniami związanymi z marką ERC. Obiecujemy, że będzie warto!