Aktualności

Strefa zawodnika

Podwójny rekord zgłoszeń do European Rover Challenge 2018

Do udziału w czwartej edycji międzynarodowych zawodów łazików marsjańskich ERC zarejestrowało się 65 zespołów z aż 20 krajów świata, co stawia European Rover Challenge na pierwszym miejscu wśród innych tego typu konkursów na świecie. Organizatorzy otrzymali dokumentację konkursową m.in. od zespołów z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Indii, Włoch, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Polski, Norwegii i Meksyku. Finał zawodów odbędzie się w dniach 14-16 września 2018 w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Patronat nad wydarzeniem objęła już m.in. Europejska Agencja Kosmiczna.

Tradycyjnie w zawodach ERC wezmą udział studenci z najlepszych uczelni technicznych na świecie. Wśród nich znalazła się mocna reprezentacja zespołów z Polski, wywodzących się z uczelni wyższych w Białymstoku, Bydgoszczy, Chełmie, Kielcach, Częstochowie, Gliwicach, Krakowie, Łodzi, Opolu, Rzeszowie, Szczecinie, Toruniu, Warszawie i we Wrocławiu.

– European Rover Challenge to dla zawodników tworzących zespoły wyjątkowa szansa na prezentację swoich możliwości i ważny krok w budowaniu ich kariery w branży kosmicznej. Dlatego cieszy nas udział w zawodach reprezentantów aż 20 krajów, prezentujących różne podejście do robotyki kosmicznej. – mówi Łukasz Wilczyński, organizator wydarzenia – Emocje podczas zawodów zapewni także wyraźniejszy niż dotychczas pokaz sił zespołów z Europy, które stanowią blisko połowę wszystkich zarejestrowanych drużyn.

Nowością tegorocznej edycji zawodów ERC jest formuła PRO, w której swoje możliwości mają zaprezentować zespoły profesjonalnie zajmujące się robotyką oraz technologiami kosmicznymi. To dodatkowe wzmocnienie roli ERC jako platformy do prezentacji i oceny możliwości rozwiązań technicznych w zadaniach inspirowanych scenariuszami misji robotycznych NASA i ESA.

European Rover Challenge to jedne z największych na świecie międzynarodowych zawodów robotyczno-kosmicznych. Wydarzenie skupia wokół siebie nie tylko specjalistów z dziedziny robotyki planetarnej i konstruktorów łazików, ale także przedstawicieli świata nauki i biznesu oraz sektora new-tech. ERC przyciąga szeroką publiczność zainteresowaną rozwojem nauki i nowych technologii, dla której przygotowywana jest edukacyjna strefa pokazów naukowo-technologicznych. W poprzednich edycjach wydarzenia udział wzięło ponad 70 tysięcy widzów i ponad 700 konstruktorów z całego świata.

Organizatorem ERC jest Europejska Fundacja Kosmiczna, jego współorganizatorami są Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice” S.A., Powiat Starachowicki, Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach oraz Mars Society Polska. Zawody zostały objęte patronatem honorowym przez Europejską Agencję Kosmiczną, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Cyfryzacji, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Polską Agencję Kosmiczną. Wśród partnerów ERC znaleźli się do tej pory: MathWorks, DPS Software, Sinterit, Polska Sekcja IEEE oraz w charakterze partnerów wspierających: Mars Planet oraz Austriackie Forum Kosmiczne. Opiekę PR nad ERC objęła firma Planet PR.

Pełna lista zakwalifikowanych zespołów

Nazwa zespołu
Pochodzenie
AGH Space Systems
Polska
AIUB Robotic Crew
Bangladesz
Alma-X
Włochy
AMPERE Robotics Team
Egipt
Ancha Space Technologies Team
Turcja
Argo
Polska
ASHVA
Indie
Atlas Team
Bangladesz
AUST Little Step
Bangladesz
BekkerTeam
Polska
BLUEsat
Australia
BRACU Mongol-Tori
Bangladesz
Breakin Point
Egipt
Cocodile Rover Team
Polska
Continuum
Polska
CUET Mongol Ovizatrik ’71
Bangladesz
Eagle X Robotics
Meksyk
Fupla Team
Polska
Gurkha
Nepal
HADES
Indie
Hyperloop UPV
Hiszpania
Impuls
Polska
ITU Rover Team
Turcja
IUB Attendant
Bangladesz
IUT Avijatrik
Bangladesz
IUT Mars Rover
Bangladesz
Kameleon Team
Polska
KCT DHRUVA
Indie
KNR Team
Polska
Legendary Rover Team
Polska
LU_Durbar
Bangladesz
McGill Robotics
Kanada
Meteoria
Egipt
Mind Cloud
Egipt
MISC (Mars Institute Student Chapter)
Norwegia
Mongol Barota
Bangladesz
NSU_Phobos
Bangladesz
Ogrodoot
Bangladesz
OU Rover Team
Wielka Brytania
OzU Rover Team
Turcja
PCZ Rover Team
Polska
Pioneers
Polska
PIONNER
Kolumbia
Project Scorpio
Polska
Rakshaq
Indie
Raptors
Polska
Robocol
Kolumbia
Robotics for Space Exploration
Kanada
RoSToK (Robotics Student Team of Igor Sikorsky Kyiv Polytechnic Institute)
Ukraina
RoverOva
Czechy
SEDS VIT
Indie
Silesian Phoenix
Polska
SKA Robotics
Polska
Space Bok
Szwajcaria
Space Robotics Peru
Peru
Team A.R.E.S.
Indie
Team BEAR
Niemcy
Team D.I.A.N.A.
Włochy
Ten In Black
Egipt
UAA Robotics
USA
UCL Rover
Wielka Brytania
URzRover
Polska
WARR Exploration
Niemcy
WE MARS
Kanada
With the Hammer to Mars
Polska

Podobne wpisy