biuro prasowe

edycja 2015

Łaziki promują świętokrzyskie!

Co najmniej 300 młodych konstruktorów robotów marsjańskich z całego świata zjedzie we wrześniu do województwa świętokrzyskiego, aby wystartować w drugiej edycji European Rover Challenge – największej imprezie robotyczno-kosmicznej w Europie. Ich zmagania będą oceniane m.in. przez ekspertów z Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz NASA.

Europejskie Zawody Łazików Marsjańskich (w skrócie ERC) to plenerowe, bezpłatne, otwarte dla wszystkich wydarzenie łączące zawody robotów, skonstruowanych przez studentów, z innowacyjnymi pokazami naukowo-technologicznymi i spotkaniami z gośćmi specjalnymi. Oprócz konstrukcji studenckich na dodatkowym torze swoje zastosowanie zaprezentują profesjonalne roboty, wykorzystywane m.in. przez wojsko czy policję.

Pomiędzy poszczególnymi konkurencjami odbywać się będą wykłady i spotkania związane z tematyką kosmiczną. Gościem specjalnym wydarzenie będzie Harrison Schmitt,  członek załogi Apollo 17, dwunasty i ostatni człowiek na Księżycu.

Amerykanie mówią, że szansa na spotkanie człowieka, który był na Księżycu jest jak jeden do 55 milionów. 30 lat temu do Polski przyjechał Buzz Aldrin – pierwszy człowiek, który odbył spacer po srebrnym globie. Wówczas była to wizyta półprywatna. Tym razem Harrison Schmitt spotka się z szeroką publicznością i to tylko w województwie świętokrzyskim – mówi Łukasz Wilczyński, z agencji Planet PR, producent wydarzenia.

W Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym będzie można spotkać się również z Gianfranco Visentinem, szefem działu robotyki Europejskiej Agencji Kosmicznej, prof. Giancarlo Genta, znanym specjalistą ds. robotyki z Politechniki Turyńskiej oraz Robertem Zubrinem, założyciel stowarzyszenia  The Mars Society.

Fani literatury i kina będą mogli porozmawiać z Andy Weirem, autorem bestsellerowej powieści Marsjanin, na podstawie której powstaje film w reżyserii Ridleya Scotta, z Mattem Damonem w roli głównej.

W strefie pokazów naukowo-technologicznych zaplanowano m.in.  m.in. start rakiety, warsztaty robotyczne oraz prezentacje dla najmłodszych. Zobaczymy tam także humanoida NAO – robota, który chodzi, rozmawia i reaguje na otoczenie.

ERC to duża impreza popularyzująca najnowsze dokonania i osiągnięcia z dziedziny nauki i techniki. Skierowana jest do bardzo szerokiej grupy odbiorców – od inżynierów, profesjonalistów po rodziny z dziećmi. Ubiegłoroczna edycja okazała się ogromnym sukcesem frekwencyjnym. Udział w niej wzięło 25 tys. odwiedzających oraz 10 drużyn z 4 kontynentów. Dzięki temu zaledwie w ciągu jednego roku ERC zyskało miano prestiżowego wydarzenia na mapie europejskich imprez. W tym roku swój przyjazd zgłosiło już ponad 300 konstruktorów z uczelni z całego świata – mówi Łukasz Wilczyński.

Z badań Instytutu Monitorowania Mediów wynika, że informacja o wydarzeniu dotarła do 30 000 000 odbiorców, dzięki ponad 2 000 publikacji w 14 językach. O ERC mówiono w najważniejszych wydaniach informacyjnych w kraju. Informacje o imprezie pojawiły się również w znanych tytułach na świecie m.in. Arab Today, NBC News, The Washington Post, Reuters, AFP, Corriere Della Serra, El Heraldo i wielu innych.

Zaangażowanie zarówno województwa świętokrzyskiego, jak i Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego gwarantuje tym podmiotom odpowiednie pozycjonowanie na tle prestiżowej imprezy o ugruntowanej renomie, cieszącej się dużą popularnością wśród środowisk zainteresowanych innowacyjną technologią – dodaje Wilczyński.

Zawody łazików marsjańskich stały się również odpowiednim tłem do otwarcia Centrum Nauki Leonardo da Vinci – drugiego co do wielkości w Polsce, po CN Kopernik, obiekcie popularyzującym nowoczesną naukę.

Organizacja w regionie tak dużego wydarzenia przekłada się również na zwiększenie zainteresowania turystów ofertą gastronomiczną czy noclegową. Na wzmożonym ruchu korzystają także firmy logistyczne i transportowe.



Subscribe to our newsletter!

I have read and agree to the terms & conditions, privacy policy and want to receive the ERC newsletter via email

Podobne wpisy