European Rover Challenge to wydarzenie, podczas którego drużyny z całego świata rywalizują na specjalnym marsjańskim torze (tzw. Mars Yard). Zawodnicy startują w dwóch formułach: stacjonarnej (ON-SITE) oraz zdalnej (REMOTE). Drużyny obecne na miejscu w Kielcach, wykorzystują zaprojektowany przez siebie łazik, by zmierzyć się z zadaniami wzorowanymi na prawdziwych misjach marsjańskich. Zawodnicy biorący udział w formule zdalnej, do realizacji wyzwań używają łazika ExoMy, zaprojektowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną.

Drugą częścią wydarzenia jest Strefa Inspiracji, w ramach której na odwiedzających czekają liczne prelekcje i warsztaty. Każdy z trzech dni #ERC2023 ma motyw przewodni, a każdy z nich wypełniony jest prelekcjami w auli głównej (i na transmisji z wydarzenia) oraz w weekend atrakcjami w strefie wystawców.

Na czym polegają zawody łazików marsjańskich?

ERC to nie tylko łaziki! Atrakcje i program wydarzenia

Poznaj drużyny biorące udział w finałach

Dowiedz się więcej o Occupy Mars: The Game

PROGRAM WYDARZENIA

Zawody łazików będą dostępne dla odwiedzających codziennie (15–17 września, od piątku do niedzieli) na kampusie Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. Strefa wystawców i prelekcje na auli będą dostępne głównie w weekend (16–17 września). Poniżej znajduje się szczegółowy program transmisji online oraz spotkań stacjonarnych. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Trzydniowa transmisja z wydarzenia odbędzie się wyłącznie w języku angielskim.

Data

Filtruj

MARSYARD TRANSMISJA (ENG)

European Rover Challenge – Światowe finały zawodów (DZIEŃ 1)

Światowe finały European Rover Challenge 2023. Zespoły studenckie z całego świata rywalizują o tytuł najlepszej konstrukcji łazika. Uczestnicy będą mogli śledzić ich postępy na miejscu 15-17 września w Kielcach.

9.00

NA AULI (PL)

Dzień otwarty Politechniki Świętokrzyskiej

Serdecznie zapraszamy nauczycieli i uczniów szkół średnich na Dzień Otwarty Politechniki Świętokrzyskiej oraz międzynarodowe zawody łazików marsjańskich European Rover Challenge 2023! Będzie to wyjątkowa okazja, aby poznać Politechnikę i odkryć fascynujący świat technologii i kosmosu. Startujemy o godzinie 9.00 w Auli Głównej PŚk.

11.00

NA AULI (ENG)

The Case for Space: How the Revolution in Spaceflight Opens a Future of Limitless Possibilities + Q&A

Prelekcja Dr Roberta Zubrina – założyciela „The Mars Society” (po angielsku)

12.00

MARSYARD TRANSMISJA (ENG)

Rozmowy z jury i ekspertami z branży kosmicznej

Marsyard studio

12.30

NA AULI (ENG)

Ask Me Anything! ESA BIC Poland

WHERE: Meeting point next to Auditorium

Michal Chwieduk – Startups, teams and people willing to start their own business are welcome to ask us about possible support opportunities at ESA BIC Poland

~19.30

Wieczorna obserwacja nieba i kino plenerowe!

W okolicy budynku rektoratu

Wydarzenie zależne od pogody – o ile pogoda pozwoli bezpośredni streaming obserwacji Słońca i wieczorno-nocnego nieba oraz filmów edukacyjnych.

MARSYARD

European Rover Challenge – Światowe finały zawodów (DZIEŃ 2)

Światowe finały European Rover Challenge 2023. Zespoły studenckie z całego świata rywalizują o tytuł najlepszej konstrukcji łazika. Uczestnicy będą mogli śledzić ich postępy na miejscu 15–17 września w Kielcach.

10–17.00

NA AULI (ENG) STREFA WYSTAWCÓW (PL)

Strefa inspiracji

Prezentacje, debaty i strefa wystawców

Strefa Inspiracji to miejsce, w którym każdy, niezależnie od wieku i kosmicznej pasji, znajdzie coś dla siebie. Na widzów ERC czekają nie tylko niesamowite projekty przygotowane przez uczestników zawodów robotycznych, ale także prelegenci i wynalazki z całego świata, a także nieskończona liczba pokazów, atrakcji i eksperymentów naukowych. Na głównej scenie wydarzenia uczestnicy zobaczą przede wszystkim inspirujące prezentacje, które zabiorą ich w najdalsze zakątki wszechświata, ale także różnorodne debaty, w których eksperci z branży związanej z eksploracją przestrzeni pozaziemskiej podzielą się z publicznością swoimi doświadczeniami.

10–14.00

STREFA WYSTAWCÓW (PL)

Konkurs rysunkowy pt. „Mój przyjaciel Łazik”

Stoisko Politechniki Świętokrzyskiej

W sobotę 16.09 w godz. 10:00 -14:00 na stoisku Politechniki Świętokrzyskiej w Strefie Wystawców, dzieci będą mogły narysować swoją pracę na temat: „Mój przyjaciel łazik” i zgłosić ją do konkursu. Laureaci najpiękniejszych/najciekawszych rysunków zostaną wyłonieni przez publiczność ERC w godz. 14:00-17:00. W niedzielę o godz. 11:00 dowiemy się natomiast, które prace zdobyły największą ilość głosów. Laureaci otrzymają książki „Kosmiczna Kraksa nad Wigrami” ze specjalną dedykacją autorki oraz upominki od organizatorów ERC.

10.00

NA AULI (ENG) TRANSMISJA (ENG)

Start dnia (DZIEŃ 2)

Krótki przegląd zawodów przedstawiony przez reprezentantów Jury ERC.

10.30

NA AULI (ENG) TRANSMISJA (ENG)

A Traveller’s Guide To The Stars

Prezentacja

Les Johnson - autor science fiction, fizyk i technolog NASA

11.00

Warsztaty dla młodzieży: „Kariera w sektorze kosmicznym”

Sala 1.10 bud. D, II piętro, obok biura prasowego

Justyna Średzińska, ESERO-Polska / Centrum Nauki Kopernik. Warsztaty „Kariera w sektorze kosmicznym” przeznaczone są dla młodzieży w wieku 14-19 lat. Czas trwania ok. 2 godz. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na warsztaty obowiązują zapisy do dnia: 10.09.2023 do godz. 22:00.

11.15

NA AULI (ENG) TRANSMISJA (ENG)

Debata: „A dream voyage to the Moon and beyond”

Debata

Join renowned experts from diverse fields as they examine the profound influence of literature, sci-fi, and space movies on our perception of the cosmos. Discover how science, cinematography, and literature inspire future generations of explorers, designers, architects, and engineers. Embark on this dream voyage to the Moon and beyond, where imagination meets reality.

Participants:
Les Johnson, author and NASA technologist
Prof. Gabriel Patrocinio, ISMAT
Kamil Muzyka, PFFN
Amelia VanderLaan, Consulate General of the United States of America in Krakow
Prof. Patrick Vaughan, UJ Dept. of American Studies, History of SciFi
Helena Milevych, KP Labs

12.00

NA AULI (PL)

FILM: Kosmiczne przygody pewnej Sondy. Dla dzieci i młodzieży

Dr Tomasz Rożek, Fundacja Nauka. To Lubię

Seria edukacyjna dla dzieci, przygotowana przez Nauka. To Lubię. Dzięki sondzie mali widzowie poznają Układ Słoneczny, czyli nasze kosmiczne sąsiedztwo.

12.00

NA AULI (PL)

PRELEKCJA: Gdzie w Układzie Słonecznym może istnieć życie? Dla dzieci i młodzieży

Dr Tomasz Rożek, Fundacja Nauka. To Lubię

Czy na Marsie może istnieć życie? A na przeraźliwie gorącej Wenus? Albo na gazowym gigancie Jowiszu? Dobre pytania, na które postaramy się znaleźć odpowiedź podczas podróży przez Układ Słoneczny.

12.00

MARSYARD TRANSMISJA (ENG)

Rozmowy z jury i ekspertami z branży kosmicznej

Marsyard studio

12.30

TRANSMISJA (ENG)

Prezentacja strefy inspiracji

Wystawcy, łaziki i zespoły studenckie ERC w centrum uwagi. Segment poświęcony wszystkim tym, którzy kształtują sukces ERC.

14.00

„Czy kosmici są wśród nas?” Spotkanie autorskie z Katarzyną Barcikowską

Sala 1.18 bud. D, II piętro, obok biura prasowego

Książka „Kosmiczna kraksa nad Wigrami”, to druga część wakacyjnych przygód grupy przyjaciół z całej Polski. Wątki autobiograficzne przeplatają się w niej z fikcją literacką. Grupa przyjaciół jak co roku spędza wakacje na kempingu na Suwalszczyźnie. Kiedy pewnego dnia podczas wyprawy do lasu natrafiają na tajemnicze znalezisko, nie mają wątpliwości – nad Wigrami doszło do kosmicznej kraksy! Tylko gdzie podziali się podróżnicy z odnalezionych przypadkiem galaktycznych pojazdów? Czy mali odkrywcy będą potrafili nawiązać z nimi kontakt?... „Kosmiczna Kraksa nad Wigrami” to kolejna część przygód, z meteorytami, łazikami i epoką lodowcową w tle.

2.00pm

NA AULI (ENG) TRANSMISJA (ENG)

The Unique Role of Geologic Mapping in Support of Lunar Exploration

Prezentacja

JAMES A. SKINNER, Jr. – Supervisory Geologist and USGS-NASA Planetary Geologic Mapping Program Coordinator (online)

14.45

NA AULI (ENG) TRANSMISJA (ENG)

Debata: „The Artemis endeavor: a journey of international collaboration to the Moon”

Debata

An interdisciplinary conversation with experts from diverse fields delving into the Artemis program's achievements and upcoming lunar exploration projects. This discussion highlights the collaborative efforts between the United States and Poland / Europe in space exploration and emphasizes the significance of intercultural dialogue and cooperation in fostering technological advancements, innovative solutions, and mission planning for future space endeavors.

Participants:
James A. Skinner, Jr. USGS-NASA (online)
Maria Antonietta Perino, Thales Alenia Space (online)
Nico Dettmann, ESA Head of Lunar Transportation Group (HRE-L)
Prof. Grzegorz Wrochna, POLSA
Dr Gordon Wasilewski, OFFWorld Europe (online)
Anna Krzyżanowska, Danish Technological Institute

15.10

„Czy kosmici są wśród nas?” – Warsztaty dla dzieci i młodzieży (8-12 lat)

Sala 1.18 bud. D, II piętro, obok biura prasowego

Warsztaty – Prowadzący – koordynator platformy bezpiecznyprojekt.pl – proponuje uczestnikom interaktywne warsztaty, na bazie prezentacji. Chyba każde dziecko marzy o podróży w kosmos, przez czas i przestrzeń. Dzieci (ale i dorośli) wyobrażają sobie, jak mogą wyglądać tzw. kosmici? Czy w ogóle istnieją? Jak się komunikują? Czym się posługują, jakimi dysponują technologiami? Czy potrafilibyśmy się z nimi porozumieć, a może nawet zaprzyjaźnić? Warsztaty mają na celu sprowokować dzieci do rozmowy, żywej dyskusji, wymiany poglądów i pomysłów. Zabawne, czasem zaskakujące, w lekki sposób poruszają kwestię różnorodności kulturowych, językowych i technologicznych. Czy spełnienie naszych marzeń o spotkaniu z kosmitami jest bliższe niż przypuszczamy?

15.30

NA AULI (PL)

Inauguracja projektu: DIRECTION SPACE

Moderator: Dr Tomasz Rożek

DEBATA: Sławosz Uznański (Astronauta projektowy ESA), Anna Burzykowska (ESA Copernicus Officer, inicjatorka inicjatywy Direction Earth/Space), Milena Ratajczak (Fundacja New Space, edukatorka, nauczyciel akademicki), Beata Daszyńska-Muzyczka (prezeska BGK, wspierająca inicjatywy edukacyjne i kosmiczne, m.in. poprzez powołanie Fundacji Empiria i Wiedza)

15.30

TRANSMISJA (ENG)

Rozmowy z jury i ekspertami z branży kosmicznej

Marsyard studio

16.00

TRANSMISJA (ENG)

Prezentacja strefy inspiracji

Wystawcy, łaziki i zespoły studenckie ERC w centrum uwagi. Segment poświęcony wszystkim tym, którzy kształtują sukces ERC.

16.30

NA AULI (ENG) TRANSMISJA (ENG)

Crime in space: Threat to Our Future

Lecture

Artemis Westenberg – CEO, Explore Mars Europe


Crimes in Space seems like an esoteric subject only for those of us that like to philosophize about happenstance events in the future. However, is that really so? What if a commercial/tourist astronaut, while in space, decides that he/she would like to do the EVA, in stead of a crewmember that is slated for that EVA and thus proceeds with hurting that crewmember? What if my (imaginary) Asteroid Mining Company miscalculates in the trajectory of the asteroid I am moving into Earth orbit to harvest its riches, and bye-bye Krakow? Sure, the Space Treaty stipulates that Governments (not companies!) are liable for damages. But who will adjudicate? How binding will the judgement be? What is clear that we need to figure out, and soon too, how to handle the expanding presence of humans in Space. Join me in my journey along the near future and what we need to agree on to make Space travel fair and keep it honest for everyone.

17.10

NA AULI (ENG) TRANSMISJA (ENG)

Podsumowanie dnia

MARSYARD

European Rover Challenge – Światowe finały zawodów (DZIEŃ 3)

Światowe finały European Rover Challenge 2023. Zespoły studenckie z całego świata rywalizują o tytuł najlepszej konstrukcji łazika. Uczestnicy będą mogli śledzić ich postępy na miejscu 15–17 września w Kielcach.

10.00

Kosmiczne warsztaty!

Kraina Twórczości – Buduj z nami kosmiczne roboty! Uczestniczki oraz uczestnicy w wieku 5-11 lat zbudują ruchome mechanizmy z klocków i zaprogramują je! Zaprojektujemy też Bazę Księżycową w programie do modelowania 3D!

10–16.00

NA AULI (ENG) STREFA WYSTAWCÓW (PL)

Strefa inspiracji

Prezentacje, debaty i strefa wystawców

Strefa Inspiracji to miejsce, w którym każdy, niezależnie od wieku i kosmicznej pasji, znajdzie coś dla siebie. Na widzów ERC czekają nie tylko niesamowite projekty przygotowane przez uczestników zawodów robotycznych, ale także prelegenci i wynalazki z całego świata, a także nieskończona liczba pokazów, atrakcji i eksperymentów naukowych. Na głównej scenie wydarzenia uczestnicy zobaczą przede wszystkim inspirujące prezentacje, które zabiorą ich w najdalsze zakątki wszechświata, ale także różnorodne debaty, w których eksperci z branży związanej z eksploracją przestrzeni pozaziemskiej podzielą się z publicznością swoimi doświadczeniami.

10.00

NA AULI (ENG) TRANSMISJA (ENG)

Start dnia (DZIEŃ 3)

Krótki przegląd zawodów przedstawiony przez reprezentantów Jury ERC.

10.30

NA AULI (ENG) TRANSMISJA (ENG)

Powering the Global Green Deal with Earth Observations

Prezentacja

Dr Anna Burzykowska – Copernicus Innovation Officer, Europejska Agencja Kosmiczna

11.00

NA AULI (ENG) TRANSMISJA (ENG)

Debata: „Space sector: driving Earth’s sustainable development. Towards Space Transformation?”

Debata

Join experts from various fields in a conversation about the role of the space sector in Earth's sustainable development. Explore the sector's development and its potential for daily life applications. Discover the driving force behind transformative changes in our modern world. This discussion supports UN SDG17 goals, emphasizing Earth observation, geolocation, technology transfer, satellite communication, space science, and exploration.

Participants:
Anna Burzykowska (Copernicus Innovation Officer, ESA)
Prof. Alessandro Golkar (Technical University of Munich / MIT)
Dr Aleksandra Bukała, POLSA
Artemis Westenberg, Explore Mars Europe

11.50

NA AULI (PL)

Układ Słoneczny bez tajemnic i inne ciała niebieskie + Q&A, dla dzieci i młodzieży

Justyna Średzińska, ESERO Polska / Centrum Nauki Kopernik – Układ Słoneczny to nasze najbliższe otoczenie w kosmosie. Dziś wiemy, że to grawitacyjnie związany system ciał niebieskich krążących wokół Słońca. W jego skład wchodzą planety, planety karłowate, księżyce i małe ciała niebieskie, takie jak planetoidy, komety i meteoroidy. Całkiem dobrze znamy Układ Słoneczny, ale czy wiemy o nim już wszystko? Którą z planeta warto odwiedzić, a może lepiej wybrać sią na księżyce? Co znajduje się dalej, poza granicami Układu Słonecznego? Co obserwują i planują obserwować kosmiczni naukowcy i naukowczynie? Wciąż istnieje wiele niewiadomych. Badamy Układ Słoneczny, ten ciągle zmieniający się system, a dzięki nowym technologiom możemy go oglądać coraz dokładniej, rozumieć lepiej i odkrywać nowe obiekty.

11.50

TRANSMISJA (ENG)

Rozmowy z jury i ekspertami z branży kosmicznej

Marsyard studio

12.10

TRANSMISJA (ENG)

Prezentacja strefy inspiracji

Wystawcy, łaziki i zespoły studenckie ERC w centrum uwagi. Segment poświęcony wszystkim tym, którzy kształtują sukces ERC.

12.50

NA AULI (ENG) TRANSMISJA (ENG)

“Mars na Ziemi” – Prezentacja projektu fotograficznego

Matjaž Tančič

14.00

NA AULI (ENG) TRANSMISJA (ENG)

Orbiting Opportunities: Bridging Space Innovations and Everyday Business for Earth’s Future

Prezentacja

Shelli Brunswick (online) – COO of Space Foundation, UNOOSA Mentor

14.30

NA AULI (ENG) TRANSMISJA (ENG)

Debata: „Investing in the space sector”

Debata

Engage in an interdisciplinary dialogue between investors, business representatives, and space sector experts, exploring the transformative impact of space technologies, data, and services in addressing current and future Earth challenges and crises. The debate will highlight the immense potential of the space sector in generating employment opportunities, fostering start-ups, and driving innovation across various aspects of our daily lives.

Participants:
Shelli Brunswick, Space Foundation (online)
Yigal Harel and Yifat Ferrer, WeSpace Technologies (online)
Raphael Roettgen, E2MC Ventures
Michał Chwieduk, ESA BIC Poland
Dr Krzysztof Kanawka, Blue Dot Solutions
Igor Kolek, Neurospace

15.20

TRANSMISJA (ENG)

Prezentacja strefy inspiracji

Wystawcy, łaziki i zespoły studenckie ERC w centrum uwagi. Segment poświęcony wszystkim tym, którzy kształtują sukces ERC.

16.00

NA AULI (ENG) TRANSMISJA (ENG)

Ceremonia wręczenia nagród

Przekonajmy się, które drużyny znalazły się na podium zarówno w stacjonarnej, jak i zdalnej formule zawodów.

WARTO WIEDZIEĆ

Czym jest Strefa Inspiracji?

Ważną częścią European Rover Challenge, wyróżniającą ten projekt na tle innych tego typu wydarzeń organizowanych na świecie, jest włączenie do jego programu Strefy Inspiracji dostępnej dla szerokiej publiczności.

Strefa Inspiracji ERC 2023 odbywać się będzie w dwóch formułach: stacjonarnej i online. Na terenie kampusu Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach rozmieszczone zostaną stanowiska Wystawców, a w Auli Głównej odbywać się będą prelekcje, pokazy, rozmowy i debaty.

Czym różnią się dwie formuły ERC2023?

Formuła stacjonarna (ON-SITE):
W formule stacjonarnej, drużyny przez dwanaście miesięcy ciężko pracują nad przygotowaniem w pełni funkcjonalnego robota marsjańskiego wg wymagań postawionych przez organizatora. W skład każdego z zespołów wchodzą m.in. specjaliści od mechatroniki, automatyki, robotyki, autonomiczności, łączności czy nawigacji. Towarzyszą im działy związane z administracją, zarządzaniem zespołem, promocją i finansami.

Celem zawodów jest zademonstrowanie i ocena osiągnięć i zaproponowanych rozwiązań. Wszystkie zadania zaprojektowano tak, aby wyeliminować czynnik „szczęścia”, zatem zespoły powinny starannie się przygotować do ich wykonania.

Formuła zdalna (REMOTE):
Zespoły biorące udział w zawodach będą korzystać z tego samego sprzętu (roboty mobilne ExoMy i ramię robotyczne UR3), a ich zadaniem będzie wykazanie swoich umiejętności w zakresie rozwoju oprogramowania, planowania misji, zarządzania ryzykiem i innych kompetencji miękkich.