European Rover Challenge to wydarzenie, podczas którego drużyny z całego świata rywalizują na specjalnym marsjańskim torze (tzw. Mars Yard). Zawodnicy startują w dwóch formułach: stacjonarnej (ON-SITE) oraz zdalnej (REMOTE). Drużyny obecne na miejscu w Kielcach, wykorzystują zaprojektowany przez siebie łazik, by zmierzyć się z zadaniami wzorowanymi na prawdziwych misjach marsjańskich. Zawodnicy biorący udział w formule zdalnej, do realizacji wyzwań używają łazika Leo, wyprodukowanego przez polski start-up. Dzięki możliwości sterowania robotem z dowolnego miejsca na świecie, drużyny mają możliwość jeszcze bardziej precyzyjnego odwzorowania pracy inżynierów największych światowych agencji kosmicznych – Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) oraz NASA.

Drugą częścią wydarzenia jest Strefa Inspiracji, w ramach której na odwiedzających czekają liczne prelekcje i warsztaty. Każdy z trzech dni #ERC2021 miał motyw przewodni. W piątek, 10 września eksperci przybliżyli temat Marsa i planów dotyczących załogowych misji na Czerwoną Planetę. Drugi dzień ERC poświęcony był Księżycowi i jego biznesowo-ekonomicznemu potencjałowi oraz komercjalizacji sektora kosmicznego. #ERC2021 zakończyły rozmowy na temat technologii kosmicznych na Ziemi oraz sukcesów polskich i zagranicznych firm w tej dziedzinie. Wśród prelegentów nie zabrakło ekspertów ze światowych organizacji oraz krajowych przedstawicieli sektora kosmicznego. Podczas wydarzenia, odbywał się również e-turniej organizowany przez Pyramid Games, w którym uczestnicy wykazali się umiejętnościami w naprawianiu wirtualnych łazików w grze Rover Mechanic Simulator.

Na czym polegają zawody ERC? Wyjaśnienie konkurencji, nagrody

Zobacz oficjalne wideo z #ERC2021

Poznaj wystawców, prelegentów i gości specjalnych #ERC2021

e-turniej Rover Mechanic Challenge

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA (FAQ)  |  LISTA ZESPOŁÓW BIORĄCYCH UDZIAŁ W ZAWODACH

WARTO WIEDZIEĆ

Czym jest Strefa Inspiracji?

Ważną częścią European Rover Challenge, wyróżniającą ten projekt na tle innych tego typu wydarzeń organizowanych na świecie, jest włączenie do jego programu Strefy Inspiracji dostępnej dla szerokiej publiczności.

Strefa Inspiracji ERC 2021 odbyła się w dwóch formułach: stacjonarnej i online. Na terenie kampusu Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach rozmieszczone zostały stanowiska Wystawców, a w Auli Głównej osbywały się prelekcje, pokazy, rozmowy i debaty.

Czym różnią się dwie formuły ERC2021?

Formuła stacjonarna (ON-SITE):
W formule stacjonarnej, drużyny przez dwanaście miesięcy ciężko pracują nad przygotowaniem w pełni funkcjonalnego robota marsjańskiego wg wymagań postawionych przez organizatora. W skład każdego z zespołów wchodzą m.in. specjaliści od mechatroniki, automatyki, robotyki, autonomiczności, łączności czy nawigacji. Towarzyszą im działy związane z administracją, zarządzaniem zespołem, promocją i finansami.

Celem zawodów jest zademonstrowanie i ocena osiągnięć i zaproponowanych rozwiązań. Wszystkie zadania zaprojektowano tak, aby wyeliminować czynnik „szczęścia”, zatem zespoły powinny starannie się przygotować do ich wykonania.

Formuła zdalna (REMOTE):
Zespoły biorące udział w zawodach będą korzystać z tego samego sprzętu (roboty mobilne Leo Rover i ramię robotyczne UR3), a ich zadaniem będzie wykazanie swoich umiejętności w zakresie rozwoju oprogramowania, planowania misji, zarządzania ryzykiem i innych kompetencji miękkich.

Podczas fazy przygotowania do Zawodów, zespoły otrzymują dostęp do modeli 3D i dokumentacji technicznej sprzętu oraz do podstawowego oprogramowania wraz ze środowiskiem symulacyjnym do wykorzystania podczas pracy nad oprogramowaniem. W ciągu roku zaplanowano trzy przejazdy próbne, podczas których zespoły łączą się z prawdziwymi urządzeniami w konfiguracji podobnej do zastosowanej w Zawodach, aby przetestować swoje rozwiązania.

Na czym polegają konkurencje stacjonarnej formuły ERC2021?

Science Task
Zadanie przebiega tak samo w formule zdalnej i stacjonarnej. Zadanie naukowe replikuje prawdziwe działania zespołów łazikowych na Marsie. Najpierw zawodnicy analizują teren lądowania na podstawie danych z satelity (czy raczej drona). Na tej podstawie, na miesiąc przed zawodami, przygotowują mapę geologiczną, krótki opis historii tego terenu oraz szczegółowy plan misji (czyli działań w czasie zawodów). Plan misji musi zawierać hipotezę badawczą – zidentyfikowaną niejasność dotyczącą geologii tego regionu, którą można zweryfikować przez bezpośrednią obserwację z łazika. W czasie misji zespoły mają za zadanie wykonać swój własny plan i rozwikłać zagadkę jaką sami przed sobą postawili. Dodatkowo, ich zadaniem jest znalezienie kilku „nietypowych” elementów jakie mogą pojawić się na powierzchni Marsa. Mogą być to nie tylko ciekawe minerały, potencjalne złoża wartościowych rud, ale może nawet ślady życia!

Navigation Task
Celem zadania jest wykazanie zdolności systemu do wykonania pół- lub całkowicie autonomicznego przejazdu. Zadaniem zespołu jest opracowanie projektu, który zostanie stopniowo przekształcony we w pełni autonomiczny system, który dokonuje przejazdu, a po drodze gromadzi istotne dane.

Probing Task
Celem tego zadania jest wykazanie zdolności systemu do pobierania i przenoszenia próbek ze skrytki łazika do lokalizacji wybranych przez zespoły w Zadaniu Naukowym. Zadaniem zespołu jest dotarcie do miejsc zaznaczonych na mapie, wyjęcie sond z pojemnika na pokładzie łazika i umieszczenie ich w określonych lokalizacjach.

Maintenance Task
Celem tego zadania jest wykazanie zdolności łazików przy obsłudze różnych elementów zamontowanych na panelu. Zespół musi wykorzystać manipulator łazika do ustawiania przełączników w wymaganej pozycji, pomiaru parametrów elektrycznych, ustawiania innych elementów panelu i obserwowania informacji zwrotnych ze wskaźników.

Presentation Task
Drużyny w określonym czasie mają zaprezentować swój zespół, poszczególne etapy powstawania projektu oraz największe wyzwania, z jakimi musiały się zmierzyć podczas konstrukcji robota. Członkowie zespołu muszą też być przygotowani na ewentualne pytania jurorów.

Na czym polegają konkurencje zdalnej formuły ERC2021?

Simulation Task (wykonywane przed transmisją)
To proste zadanie wraz z raportem wstępnym, stanowi część procesu kwalifikacyjnego. Zespoły mają za zadanie nagrać krótki materiał wideo z ekranu (maks. 2 minuty) pokazujący: 1) Symulację Leo Rover: Krótki przejazd robotem Leo Rover przez otoczenie Mars Yard w symulacji Gazebo – im bardziej zaawansowane funkcje zostaną pokazane i wykorzystane, tym lepszy wynik (np. jazda półautonomiczna, zdalne sterowanie przy pomocy kontrolera, itp.), 2) Symulacja ramienia robota: Krótki pokaz ruchu ramienia robota UR3.

Science Task
Zadanie przebiega tak samo w formule zdalnej i stacjonarnej. Zadanie naukowe replikuje prawdziwe działania zespołów łazikowych na Marsie. Najpierw zawodnicy analizują teren lądowania na podstawie danych z satelity (czy raczej drona). Na tej podstawie, na miesiąc przed zawodami, przygotowują mapę geologiczną, krótki opis historii tego terenu oraz szczegółowy plan misji (czyli działań w czasie zawodów). Plan misji musi zawierać hipotezę badawczą – zidentyfikowaną niejasność dotyczącą geologii tego regionu, którą można zweryfikować przez bezpośrednią obserwację z łazika. W czasie misji zespoły mają za zadanie wykonać swój własny plan i rozwikłać zagadkę jaką sami przed sobą postawili. Dodatkowo, ich zadaniem jest znalezienie kilku „nietypowych” elementów jakie mogą pojawić się na powierzchni Marsa. Mogą być to nie tylko ciekawe minerały, potencjalne złoża wartościowych rud, ale może nawet ślady życia!

Navigation Task
Celem nawigacyjnej części zadania jest bezpieczne przeprowadzenie łazika Leo Rover przez teren Mars Yard, odwiedzenie wszystkich punktów kontrolnych i dostarczenie do nich odpowiednich sond.

Maintenance Task
Zadanie polegające na zdalnej obsłudze robotycznego ramienia. Najważniejszym celem zadania jest zlokalizowanie i wyłączenie wadliwych elementów urządzenia podczas procedury konserwacji oraz podłączenie dodatkowego czujnika do zewnętrznej obudowy urządzenia w celu jego monitorowania. Zespół będzie musiał manipulować przyciskami umieszczonymi na panelu urządzenia, włożyć czujnik do obudowy, znaleźć wadliwy element i go wyłączyć. Szerokie wymagania mają zwiększyć poziom trudności zadania. Na każdym komponencie zamontowane będą markery ArUco, umożliwiające zespołom i programom rozpoznanie odpowiednich elementów i urządzeń.

Presentation Task
To zadanie umożliwia zespołom przedstawienie się i prezentację swoich projektów. Członkowie jury powinni dowiedzieć się, w jaki sposób zespół pracował nad projektem, jakie rozwiązania techniczne zastosowano w łaziku (formuła stacjonarna) lub w oprogramowaniu (formuła online), poznać podejście zespołu do rozwiązywania poszczególnych zadań w konkursie (np. projekt elektromechaniczny, algorytmy – w wersji stacjonarnej i online) i sposoby rozwiązywania problemów, które pojawiły się podczas opracowywania projektu (czego zespół się nauczył). Zespół powinien także przygotować się na sesję pytań i odpowiedzi i rozmowę z sędziami.

O co walczą zespoły? Jakie są nagrody?

Nagrodą główną w formule ON-SITE 2021 (stacjonarnej) jest voucher o wartości 2500 USD. Sponsorem nagrody jest firma Astronika

Nagrodą główną w formule REMOTE 2021 (zdalnej) jest voucher o wartości 1250 USD. Sponsorem nagrody jest firma GMV

Więcej informacji o e-turnieju Rover Mechanic Challenge

𝗘𝗥𝗖 𝗥𝗼𝘃𝗲𝗿 𝗠𝗲𝗰𝗵𝗮𝗻𝗶𝗰 𝗖𝗵𝗮𝗹𝗹𝗲𝗻𝗴𝗲 to e-turniej, podczas którego gracze rywalizują o jak najszybszą naprawę łazików marsjańskich w specjalnej wersji Rover Mechanic Simulator stworzonej we współpracy Pyramid Games i European Rover Challenge 2021.

O turnieju: Po zamknięciu rejestracji zostanie utworzona losowa drabinka turniejowa, obejmująca wszystkich zarejestrowanych uczestników. Mecze będą rozgrywane w systemie pojedynczej eliminacji, a każdy z nich będzie liczył od 2 do 4 graczy – liczba graczy zależy od liczby uczestników. Uczestnicy otrzymają zadanie konkursowe – zadania zostaną losowo wybrane dla uczestników w zależności od godziny rozpoczęcia gry. Ich celem jest jak najszybsze wykonanie zadania (naprawienie łazika marsjańskiego do stanu wymaganego w danym zadaniu) w każdej z 4 rund przy jak najmniejszym zużyciu surowców. Lista rankingowa zostanie utworzona na podstawie wyników uzyskanych podczas gry. W zależności od wyników każdy mecz zakończy się eliminacją jednego gracza, podczas gdy pozostali przejdą do następnej rundy.

Nagrody: Nagroda główna: Uczestnik zajmujący pierwsze miejsce wygrywa możliwość zdalnego sterowania łazikiem na MarsYard po zakończeniu zawodów ERC przez maksymalnie 60 minut przez Internet. Więcej informacji o konkursach i nagrodach można znaleźć tutaj: OFICJALNE ZASADY.

Harmonogram Rover Mechanic Challenge: Konkurs odbędzie się podczas ERC 2021, w dniach 10–2 września 2021 roku. Szczegółowe informacje dotyczące turnieju, w tym szczegółowy harmonogram, a także rankingi i tablice wyników zostaną opublikowane na specjalnym kanale Discord poświęconym wydarzeniu i przesłane do graczy za pośrednictwem e-mail podany podczas rejestracji. Pamiętaj, że aby wziąć udział w wydarzeniu, niekoniecznie musisz brać udział w zawodach jako Gracz. Nasz serwer Discord jest otwarty – jeśli chcesz obserwować konkurencję, wystarczy dołączyć do naszego serwera Discord tutaj i znaleźć kanał RMC: LINK

LISTA ZESPOŁÓW

European Rover Challenge 2021

Bangladesz

Team Interplanetar

Formuła

REMOTE

Uniwersytet

Bangladesh University of Engineering and Technology (BUET)

Bangladesz

IUT Mars Rover

Formuła

REMOTE

Uniwersytet

Islamic University of Technology (IUT)

Czechy

RoverOva

Formuła

ON-SITE

Uniwersytet

VŠB-TU of Ostrava

Egipt

Mind Cloud

Formuła

ON-SITE

Uniwersytet

Faculty of Engineering, Alexandria University

Hiszpania

UPC Space Program

Formuła

ON-SITE

Uniwersytet

Universitat Politècnica de Catalunya

Indie

TEAM ASTRA

Formuła

REMOTE

Uniwersytet

Amrita Vishwa Vidyapeetham

Indie

DJS Antariksh

Formuła

REMOTE

Uniwersytet

Dwarkadas J. Sanghvi College of Engineering

Indie

Team Anveshak

Formuła

REMOTE

Uniwersytet

Indian Institute of Technology Madras

Indie

Mars Rover Manipal

Formuła

REMOTE

Uniwersytet

Manipal Academy of Higher Education

Indie

Team Robocon IIT Roorkee

Formuła

REMOTE

Uniwersytet

Indian Institute of Technology, Roorkee

Niemcy

STAR Dresden e.V.

Formuła

ON-SITE

Uniwersytet

Technische Universität Dresden

Niemcy

ERIG

Formuła

REMOTE

Uniwersytet

Technische Universität Braunschweig

Polska

AGH Space Systems

Formuła

ON-SITE

Uniwersytet

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

Polska

Legendary Rover Team

Formuła

ON-SITE

Uniwersytet

Politechnika Rzeszowska

Polska

Continuum

Formuła

REMOTE

Uniwersytet

Uniwersytet Wrocławski

Polska

KNR Rover Team

Formuła

ON-SITE

Uniwersytet

Politechnika Warszawska

Polska

Impuls Team

Formuła

ON-SITE

Uniwersytet

Politechnika Świętokrzyska

Polska

SKA Robotics

Formuła

ON-SITE

Uniwersytet

Politechnika Warszawska

Szwajcaria

EPFL Xplore

Formuła

ON-SITE

Uniwersytet

EPFL (école polytechnique fédérale de Lausanne)

Turcja

GTU ROVER

Formuła

REMOTE & ON-SITE

Uniwersytet

Gebze Technical University

Turcja

METU ROVER

Formuła

REMOTE & ON-SITE

Uniwersytet

Middle East Technical University

Turcja

ITU Rover Team

Formuła

ON-SITE

Uniwersytet

Istanbul Technical University

Turcja

Red Giant Rover

Formuła

ON-SITE

Uniwersytet

Konya Technical University

Turcja

OzU Rover Team

Formuła

REMOTE

Uniwersytet

Özyeğin University

Wielka Brytania

RoboClyde

Formuła

REMOTE

Uniwersytet

University of Strathclyde

Włochy

DIANA

Formuła

ON-SITE

Uniwersytet

Politecnico di Torino

Włochy

Project Red

Formuła

REMOTE

Uniwersytet

Università degli studi di Modena e Reggio Emilia

Włochy

Alma-X

Formuła

REMOTE

Uniwersytet

UNIBO – University of Bologna