Ważną częścią European Rover Challenge, wyróżniającą ten projekt na tle innych tego typu wydarzeń organizowanych na świecie, jest włączenie do jego programu strefy pokazów naukowo-technologicznych dostępnej dla szerokiej publiczności. Odwiedzają nas widzowie w niemal każdym wieku, a większość z nich to osoby zainteresowane astronomią, nowymi technologiami i nauką. Sporą grupę odwiedzających Strefę Wystawców stanowią rodziny z dziećmi, dlatego dbamy o to, aby nie zabrakło w niej także atrakcji dla najmłodszych.

Kierując się hasłem „inspirujemy nowe pokolenie” już od ośmiu lat przybliżamy szerokiej publiczności kosmos i rosnącą rolę nowoczesnych technologii w naszym życiu. Nieodłączną częścią tego procesu są pokazy, warsztaty oraz prezentacje przygotowywane przez naszych wystawców.

WYSTAWCY ERC 2022

MAB ROBOTICS Sp. z o.o.

MAB Robotics to start-up, który jest odpowiedzią na zapotrzebowanie związane z pracami inspekcyjnymi i serwisowymi wewnątrz podziemnych instalacji takich jak sieci ciepłownicze i kanały wodociągowo kanalizacyjne. Zespół rozwija niewielkich rozmiarów czworonożne roboty, które będą służyć jako uniwersalne platformy nośne dla sensorów i narzędzi. Firma posiada szeroki asortyment podzespołów robotycznych dostępny w sklepie internetowym oraz świadczy usługi projektowe i konsultingowe z zakresu badań i rozwoju w obszarze robotyki mobilnej. Na stoisku MAB Robotics zostaną zaprezentowane roboty kroczące.

Politechnika Świętokrzyska

Politechnika Świętokrzyska to uczelnia posiadająca ponad 130 laboratoriów wyposażonych w nowoczesną aparaturę, dzięki której możliwe jest prowadzenie badań naukowych i realizacja zadań dydaktycznych na najwyższym światowym poziomie. Unikalne w skali kraju Centrum Laserowych Technologii Metali (wspólna jednostka Politechniki i Polskiej Akademii Nauk) posiada pełne zaplecze do prowadzenia badań w obszarze technologii laserowych i plazmowych. PŚw oferuje kształcenie na 21 kierunkach i ponad 60 specjalnościach pod okiem wykwalifikowanej kadry naukowo-dydaktycznej. Ta różnorodna oferta jest odzwierciedleniem potrzeb rynku pracy i wyzwań jakie stawia przyszłość. Od wielu lat Politechnika stawia na współpracę z przemysłem i instytucjami otoczenia gospodarczego. Dobre kontakty ze środowiskiem biznesowym sprawiają, że absolwenci uczelni są chętnie zatrudniani przez pracodawców. Kampus w centrum Kielc, pięć budynków dydaktycznych z halami laboratoryjnymi, Centrum Laserowych Technologii Metali, nowoczesny gmach Rektoratu i Biblioteki Głównej, Centrum Naukowo-Wdrożeniowe CENWIS, nowa hala dydaktyczno-sportowa, wielofunkcyjny stadion lekkoatletyczny, audytorium na 600 miejsc, sześć domów akademickich - wszystko w samym sercu miasta.

Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog

Cyfrowy Dialog jest stowarzyszeniem działającym w obszarze edukacji: cyfrowej (nauka programowania, robotyka, bezpieczeństwo), STEAM – związanej z innowacyjnym podejściem projektowym i kompetencjami przyszłości. Wspiera szkoły, nauczycielki/i, rodziców, edukatorki/ów oraz dzieci. Cyfrowy Dialog realizuje ogólnopolskie projekty związane z podnoszeniem poziomu kompetencji cyfrowych (Zaprogramuj Przyszłość, Centrum Mistrzostwa Informatycznego, Kindloteka STEM), prowadzi szkolenia i webinaria oraz tworzy materiały edukacyjne. Na stoisku Centrum Dialogu będzie można realizować i oglądać tworzenie mini-projektów STEAM-owych, majsterkowych i robotycznych związanych głównie w poszczególnych dniach z Marsem, Księżycem i Ziemią i ich specyfiką. Wszystkich odwiedzających Stowarzyszenie zaprosi do zabawy i pokaże jak w prosty sposób z łatwo dostępnych elementów wykonać różne maszyny (np. prostego robota) i eksperymenty. Pamiętając również o aspekcie ekologicznym - część aktywności będzie dotyczyć odpowiedzialnego korzystania z zasobów i wspierania bioróżnorodności. Realizacja każdej aktywności połączona będzie z rozmową dotyczącą mechaniki działania różnych urządzeń i zjawisk zachodzących w otaczającym nas świecie. Uniwersalność proponowanych przez Centrum Dialogu aktywności sprawia, że publiczność w każdym wieku będzie mogła na ich stanowisku odnaleźć coś dla siebie.

Oprogramowanie Naukowo-Techniczne Sp. z o.o. Sp. K. – Dystrybutor oprogramowania firmy The MathWorks, Inc. w Polsce

Oprogramowanie Naukowo-Techniczne Sp. z o.o. Sp.K. jest wyłącznym polskim dystrybutorem produktów firmy MathWorks – dostawcy oprogramowania MATLAB i Simulink, wykorzystywanego przez inżynierów na całym świecie. Zajmuje się udzielaniem licencji na oprogramowanie, prowadzeniem szkoleń dla inżynierów i organizacją wydarzeń naukowo-technicznych. MATLAB to środowisko programistyczne przeznaczone do rozwijania algorytmów, wizualizacji i analizy danych. Program pozwala również na prowadzenie obliczeń numerycznych. Dzięki MATLAB problemy można rozwiązywać szybciej niż przy wykorzystaniu języków programowania jak C, C++ czy Fortran. Co więcej, oprogramowanie może mieć wiele zastosowań i będzie je można poznać na stanowisku firmy w Strefie Wystawców. Eksperci ONT przygotowali również wiele interaktywnych atrakcji i warsztaty online.

Polska Agencja Kosmiczna

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) jest agencją wykonawczą Ministerstwa Rozwoju i Technologii, powołaną w 2014 r. Jej zadaniem jest wspieranie polskiego przemysłu kosmicznego poprzez realizację priorytetów Polskiej Strategii Kosmicznej. POLSA współpracuje z międzynarodowymi agencjami oraz administracją państwową w zakresie badania i użytkowania przestrzeni kosmicznej. Odpowiada za promocję polskiego sektora kosmicznego w kraju i za granicą. POLSA prowadzi również działania związane z informacją i edukacją nt. wykorzystania technologii satelitarnych (m.in. nawigacji, obserwacji i komunikacji) w gospodarce, administracji i w życiu codziennym. Na stanowisku POLSA będzie można dowiedzieć się więcej na temat działalności Agencji i obchodów 10-rocznicy naszego przestąpienia do ESA. Wziąć udział pokazach i eksperymentach popularyzujących wiedzę o kosmosie, zobaczyć ciekawe animacje i poznać działalność kół studenckich współpracujących z Polską Agencja Kosmiczną. Przedstawiciele POLSA wezmą również udział w debatach oraz pracach jury zawodów ERC.

LYO FOOD Sp. z o.o.

LYO FOOD to polska marka produkująca żywność liofilizowaną. Liofilizaty są potrawami, z których podczas procesu sublimacji zostaje usunięta woda. Dzięki temu jedzenie jest znacznie lżejsze, przy jednoczesnym zachowaniu 99% wartości odżywczych, walorów smakowych oraz naturalnego wyglądu. Z żywności liofilizowanej korzystają przede wszystkim podróżnicy i sportowcy. Jednak równie doskonale sprawdzi się ono podczas każdej dłuższej wędrówki, wyjazdu pod namiot, czy lotu w kosmos! Jakość produktów marki została niejednokrotnie potwierdzona nagrodami i wyróżnieniami. LYO FOOD w kooperacji z Polską Agencją Kosmiczną poprowadzi „bistro” w Strefie Wystawców, gdzie odwiedzający ERC będą mieli okazję spróbować i zakupić liofilizowane dania oraz dodatkowo produkty związane z kosmosem (pochodzące np. z upraw hydroponicznych).

Albatros Team

Albatros został założony przez grupę licealistów ze Stambułu w 2020 roku. Zespół od początku swojego istnienia rozwija różne projekty z zakresu robotyki, uczestniczy w zajęciach i konkursach technologicznych oraz szkoli uczniów szkół podstawowych. Ich celem jest opracowywanie projektów i prowadzenie prac B+R. Albatros Team zaprezentuje w Strefie Wystawców ERC swoje osiągnięcia, zrealizowane i trwające projekty, prowadzone badania B+R oraz przeprowadzi inspirujące warsztaty dla dzieci.

Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie

Centrum Bajki łączy edukację kulturalną z rozrywką i zabawą. W Pacanowie na dzieci czeka Bajkowy Świat – magiczna kraina, będąca połączeniem niezwykłego muzeum z interaktywną wystawą. Można tam zobaczyć prawdziwe ziarnko grochu, które nie pozwalało zasnąć księżniczce, piegi z Akademii Pana Kleksa, przejechać się pociągiem, który leci w kosmos, spotkać Małego Księcia i nagle zanurzyć się w morską głębinę, w której przez okna magicznej kolejki można zobaczyć syreny, trytony i przeżyć atak morskich potworów. Po bajkowej podróży odwiedzający trafiają do Małego Teatru, by wziąć udział w lalkowych spektaklach. Na zakończenie każdego z nich poznają historię teatru i szczegóły techniki gry lalkami. Dorośli i dzieci mogą sprawdzić się w roli aktora-lalkarza i rozwinąć swoją wyobraźnię i kreatywność. Sposób opowiadania i prowadzenia widzów przez krainę baśni dostosowany jest do wieku odwiedzających, dlatego na wizycie w Centrum Bajki korzystają nie tylko najmłodsi, ale także rodzice. Placówka posiada również nowoczesne kino 3D i księgarnię. W Centrum Bajki prowadzone są różnorodne warsztaty, a w okresie wiosennym i letnim można zorganizować sobie świetny rodzinny piknik w tamtejszym ogrodzie. Na swoim stanowisku Centrum Bajki przeprowadzi bezpieczne eksperymenty z ciekłym azotem oraz pokazy pt. „Jak to działa”, dzięki którym będzie można poszerzyć swoją wiedzę z zakresu fizyki, optyki, elektryczności oraz pobudzić kreatywność i wyobraźnię.

PWN

PWN od początku swojego istnienia jest źródłem wiarygodnej, rzetelnej wiedzy. A jego wizją jest dostarczenie narzędzi, by każdy mógł uczyć się w najlepszy dla siebie sposób. W tym celu Wydawnictwo wnikliwie obserwuje zmiany zachodzące w świecie nauki, edukacji i biznesu, a uzyskaną w ten sposób wiedzę wykorzystuje w swoich przedsięwzięciach. PWN stale rozwija nowe obszary działalności, tworzy różnorodne, innowacyjne rozwiązania edukacyjne i – dzięki swoim produktom oraz usługom – wspiera swoich odbiorców w edukacji, pogłębianiu wiedzy oraz doskonaleniu umiejętności. Na stanowisku PWN będzie można zakupić wiele interesujących, inspirujących książek.

Stowarzyszenie Astronomki Marii Kunc

Celem Stowarzyszenia Astronomki Marii Kunc jest edukacja i popularyzacji astronomii i astronautyki wśród dzieci, młodzieży i dorosłych, szerzenie wiedzy o kosmosie, badaniach i osiągnięciach w jego podboju oraz popularyzacja dorobku naukowego i postaci jednej z największych astronomek świata Marii Kunic. Stowarzyszenie prowadzi Centrum Edukacji Astronomiczno-Astronautycznej im. Marii Kunic w Cieszęcinie w oparciu o radioteleskop RT13, a swoje dane obserwacyjne udostępniania przez Internet by dzielić się wiedzą ze wszystkimi zainteresowanymi. Na stanowisku Stowarzyszenia będzie można dowiedzieć się więcej na temat niezwykłych odkryć naukowych Marii Kunic, zobaczyć jej dzieło „Urania propitia” a także założyć skafander astronauty i sfotografować się na tle mapy Marsa lub portretu Marii Kunic. Odbędzie się również prezentacja książki „Maria Kunic - Kosmiczna Dziewczyna”.

Rzeszowska Grupa IT

Rzeszowska Grupa IT w swej strukturze zrzesza Koło Naukowe Elektrotechniki i Technologii Informacyjnych oraz Koło Naukowe Automatyków i Robotyków „ROBO” działające przy Politechnice Rzeszowskiej. Jej działalność skupia się przede wszystkim na konstruowaniu robotów oraz projektowaniu własnych płytek drukowanych ze szczególnym wykorzystaniem RFID. Roboty stworzone przez członków Rzeszowskej Grupy IT zajmują wysokie miejsca w zawodach rangi międzynarodowej. RzIT zajmuje się także organizacją pokazów i wystaw związanych tematycznie z jej działalnością. Na stanowisku Rzeszowskej Grupy IT będzie po raz kolejny można spotkać konstrukcje elektroniczne a także jedyny w swoim rodzaju Łazik Curiosity zbudowany w skali 1:4 z klocków LEGO.

Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza

Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza” została powołana z myślą o stworzeniu dla dzieci i młodzieży nowych możliwości rozwoju poprzez organizowanie specjalnie przygotowywanych, interaktywnych zajęć oraz pokazów naukowych. Jej głównym celem jest udowodnienie młodym ludziom, że nauka nie musi być nudna i może dawać wiele satysfakcji. Misją Fundacji jest rozwijanie ich zainteresowań i zachęcanie do poznawania świata, tak aby „przygoda” z nauką, przyniosła korzyści w przyszłym życiu zawodowym. Fundacja realizuje swoje cele poprzez projekty obejmujące bezpłatne zajęcia dla dzieci i młodzieży, a także wydarzenia popularnonaukowe. RoboLAB to nowy, unikatowy projekt Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”, który adresowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych Podkarpacia, a w niedalekiej przyszłości także uczniów z innych regionów. Uczestnicy przedsięwzięcia będą konstruować m.in. roboty i uczestniczyć w międzynarodowych zawodach. Partnerem strategicznym projektu jest Pratt & Whitney Rzeszów, a partnerami głównymi Województwo Podkarpackie i Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza. Na stanowisku Fundacji będzie można wejść w świat nowoczesnych technologii, wirtualnej rzeczywistość i lotnictwa.

Skriware

Skriware S.A. to polska firma działająca w branży EdTech. Jej sztandarowym produktem jest edukacyjne laboratorium SkriLab bazujące na druku 3D, robotyce i programowaniu, wykorzystujące metodę nauczania w duchu STEAM. SkriLab jest rozwiązaniem wspierającym nauczyciela w angażowaniu uczniów tematem zajęć, dzięki platformie dedykowanej pedagogom z łatwością wykorzystają oni nowoczesne technologie podczas lekcji: matematyki, przyrody, fizyki, geografii, biologii, chemii, techniki, informatyki, a także w nauczaniu wczesnoszkolnym. SkriLab pomaga rozwijać u dzieci umiejętności wymagane na rynku pracy w XXI w., są to np.: umiejętność krytycznego myślenia, kreatywność, praca projektowa, praca zespołowa oraz oczywiście obycie z nowoczesnymi technologiami. Ze SkriLab: robotami edukacyjnymi, zestawami konstrukcyjnymi, projektowaniem własnych modeli za pomocą nowoczesnych narzędzi programistycznych i drukiem 3D będzie można interaktywnie zapoznać się na stanowisku firmy.

FAQ

Gdzie można znaleźć więcej informacji na temat programu wydarzenia?

Na bieżąco aktualizowane, szczegółowe informacje o programie – Strefie Inspiracji, konkursach i warsztatach – będą dostępne w zakładkach ODWIEDZAJĄCY oraz O ERC -> STREFA INSPIRACJI na naszej stronie internetowej. Zapraszamy również do śledzenia profili ERC w mediach społecznościowych.

Jak mogę wziąć udział?

Zasadniczo można uczestniczyć na dwa sposoby: na miejscu i online. Przyjeżdżając do Kielc, będzie można zobaczyć eksperymenty, interaktywne pokazy i prezentacje przygotowane przez naszych wystawców, a także wziąć udział w mini warsztatach. Będzie można również zobaczyć z bliska Mars Yard, obejrzeć zawody i posłuchać debat w auli głównej Politechniki Świętokrzyskiej. Jeśli przyjazd do Kielc nie wchodzi w grę, można oglądać transmisję z wydarzenia na naszej stronie internetowej, aby śledzić przebieg konkursu, słuchać pasjonujących debat i prezentacji naszych prelegentów. Transmisja na żywo będzie prowadzona wyłącznie w języku angielskim.

Czy wstęp na wydarzenie jest bezpłatny?

Tak! Udział we wszystkich atrakcjach, transmisjach, pokazach, wykładach, warsztatach i debatach jest bezpłatny. Gotówkę można jednak wykorzystać na zakup gadżetów, plakatów czy książek na stoiskach wystawców na miejscu.