Ważną częścią European Rover Challenge, wyróżniającą ten projekt na tle innych tego typu wydarzeń organizowanych na świecie, jest włączenie do jego programu strefy pokazów naukowo-technologicznych dostępnej dla szerokiej publiczności. Odwiedzają nas widzowie w niemal każdym wieku, a większość z nich to osoby zainteresowane astronomią, nowymi technologiami i nauką. Sporą grupę odwiedzających Strefę Wystawców stanowią rodziny z dziećmi, dlatego dbamy o to, aby nie zabrakło w niej także atrakcji dla najmłodszych.

Kierując się hasłem „inspirujemy nowe pokolenie” już od ośmiu lat przybliżamy szerokiej publiczności kosmos i rosnącą rolę nowoczesnych technologii w naszym życiu. Nieodłączną częścią tego procesu są pokazy, warsztaty oraz prezentacje przygotowywane przez naszych wystawców.

WYSTAWCY ERC 2022

MAB ROBOTICS Sp. z o.o.

|
|
|

MAB Robotics to start-up, który jest odpowiedzią na zapotrzebowanie związane z pracami inspekcyjnymi i serwisowymi wewnątrz podziemnych instalacji takich jak sieci ciepłownicze i kanały wodociągowo kanalizacyjne. Zespół rozwija niewielkich rozmiarów czworonożne roboty, które będą służyć jako uniwersalne platformy nośne dla sensorów i narzędzi. Firma posiada szeroki asortyment podzespołów robotycznych dostępny w sklepie internetowym oraz świadczy usługi projektowe i konsultingowe z zakresu badań i rozwoju w obszarze robotyki mobilnej. Na stoisku MAB Robotics zostaną zaprezentowane roboty kroczące.

Politechnika Świętokrzyska

|
|
|

Politechnika Świętokrzyska to uczelnia posiadająca ponad 130 laboratoriów wyposażonych w nowoczesną aparaturę, dzięki której możliwe jest prowadzenie badań naukowych i realizacja zadań dydaktycznych na najwyższym światowym poziomie. Unikalne w skali kraju Centrum Laserowych Technologii Metali (wspólna jednostka Politechniki i Polskiej Akademii Nauk) posiada pełne zaplecze do prowadzenia badań w obszarze technologii laserowych i plazmowych. PŚw oferuje kształcenie na 21 kierunkach i ponad 60 specjalnościach pod okiem wykwalifikowanej kadry naukowo-dydaktycznej. Ta różnorodna oferta jest odzwierciedleniem potrzeb rynku pracy i wyzwań jakie stawia przyszłość. Od wielu lat Politechnika stawia na współpracę z przemysłem i instytucjami otoczenia gospodarczego. Dobre kontakty ze środowiskiem biznesowym sprawiają, że absolwenci uczelni są chętnie zatrudniani przez pracodawców. Kampus w centrum Kielc, pięć budynków dydaktycznych z halami laboratoryjnymi, Centrum Laserowych Technologii Metali, nowoczesny gmach Rektoratu i Biblioteki Głównej, Centrum Naukowo-Wdrożeniowe CENWIS, nowa hala dydaktyczno-sportowa, wielofunkcyjny stadion lekkoatletyczny, audytorium na 600 miejsc, sześć domów akademickich - wszystko w samym sercu miasta.

Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog

|
|
|

Cyfrowy Dialog jest stowarzyszeniem działającym w obszarze edukacji: cyfrowej (nauka programowania, robotyka, bezpieczeństwo), STEAM – związanej z innowacyjnym podejściem projektowym i kompetencjami przyszłości. Wspiera szkoły, nauczycielki/i, rodziców, edukatorki/ów oraz dzieci. Cyfrowy Dialog realizuje ogólnopolskie projekty związane z podnoszeniem poziomu kompetencji cyfrowych (Zaprogramuj Przyszłość, Centrum Mistrzostwa Informatycznego, Kindloteka STEM), prowadzi szkolenia i webinaria oraz tworzy materiały edukacyjne. Na stoisku Centrum Dialogu będzie można realizować i oglądać tworzenie mini-projektów STEAM-owych, majsterkowych i robotycznych związanych głównie w poszczególnych dniach z Marsem, Księżycem i Ziemią i ich specyfiką. Wszystkich odwiedzających Stowarzyszenie zaprosi do zabawy i pokaże jak w prosty sposób z łatwo dostępnych elementów wykonać różne maszyny (np. prostego robota) i eksperymenty. Pamiętając również o aspekcie ekologicznym - część aktywności będzie dotyczyć odpowiedzialnego korzystania z zasobów i wspierania bioróżnorodności. Realizacja każdej aktywności połączona będzie z rozmową dotyczącą mechaniki działania różnych urządzeń i zjawisk zachodzących w otaczającym nas świecie. Uniwersalność proponowanych przez Centrum Dialogu aktywności sprawia, że publiczność w każdym wieku będzie mogła na ich stanowisku odnaleźć coś dla siebie.

Oprogramowanie Naukowo-Techniczne Sp. z o.o. – Dystrybutor oprogramowania firmy The MathWorks, Inc. w Polsce

|
|
|

Oprogramowanie Naukowo-Techniczne Sp. z o.o. jest wyłącznym polskim dystrybutorem produktów firmy MathWorks – dostawcy oprogramowania MATLAB i Simulink, wykorzystywanego przez inżynierów na całym świecie. Zajmuje się udzielaniem licencji na oprogramowanie, prowadzeniem szkoleń dla inżynierów i organizacją wydarzeń naukowo-technicznych. MATLAB to środowisko programistyczne przeznaczone do rozwijania algorytmów, wizualizacji i analizy danych. Program pozwala również na prowadzenie obliczeń numerycznych. Dzięki MATLAB problemy można rozwiązywać szybciej niż przy wykorzystaniu języków programowania jak C, C++ czy Fortran. Co więcej, oprogramowanie może mieć wiele zastosowań i będzie je można poznać na stanowisku firmy w Strefie Wystawców. Eksperci ONT przygotowali również wiele interaktywnych atrakcji i warsztaty online.

Polska Agencja Kosmiczna

|
|
|

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) jest agencją wykonawczą Ministerstwa Rozwoju i Technologii, powołaną w 2014 r. Jej zadaniem jest wspieranie polskiego przemysłu kosmicznego poprzez realizację priorytetów Polskiej Strategii Kosmicznej. POLSA współpracuje z międzynarodowymi agencjami oraz administracją państwową w zakresie badania i użytkowania przestrzeni kosmicznej. Odpowiada za promocję polskiego sektora kosmicznego w kraju i za granicą. POLSA prowadzi również działania związane z informacją i edukacją nt. wykorzystania technologii satelitarnych (m.in. nawigacji, obserwacji i komunikacji) w gospodarce, administracji i w życiu codziennym. Na stanowisku POLSA będzie można dowiedzieć się więcej na temat działalności Agencji i obchodów 10-rocznicy naszego przestąpienia do ESA. Wziąć udział w pokazach i eksperymentach popularyzujących wiedzę o kosmosie, zobaczyć ciekawe animacje i poznać działalność kół studenckich współpracujących z Polską Agencja Kosmiczną. Przedstawiciele POLSA wezmą również udział w debatach oraz pracach jury zawodów ERC.

LYO FOOD Sp. z o.o.

|
|
|

LYO FOOD to polska marka produkująca żywność liofilizowaną. Liofilizaty są potrawami, z których podczas procesu sublimacji zostaje usunięta woda. Dzięki temu jedzenie jest znacznie lżejsze, przy jednoczesnym zachowaniu 99% wartości odżywczych, walorów smakowych oraz naturalnego wyglądu. Z żywności liofilizowanej korzystają przede wszystkim podróżnicy i sportowcy. Jednak równie doskonale sprawdzi się ono podczas każdej dłuższej wędrówki, wyjazdu pod namiot, czy lotu w kosmos! Jakość produktów marki została niejednokrotnie potwierdzona nagrodami i wyróżnieniami. LYO FOOD poprowadzi „bistro” w Strefie Wystawców, gdzie odwiedzający ERC będą mieli okazję spróbować i zakupić liofilizowane dania oraz dodatkowo produkty związane z kosmosem (pochodzące np. z upraw hydroponicznych).

Albatros Team

|
|
|

Albatros został założony przez grupę licealistów ze Stambułu w 2020 roku. Zespół od początku swojego istnienia rozwija różne projekty z zakresu robotyki, uczestniczy w zajęciach i konkursach technologicznych oraz szkoli uczniów szkół podstawowych. Ich celem jest opracowywanie projektów i prowadzenie prac B+R. Albatros Team zaprezentuje w Strefie Wystawców ERC swoje osiągnięcia, zrealizowane i trwające projekty, prowadzone badania B+R oraz przeprowadzi inspirujące warsztaty dla dzieci.

Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie

|
|
|

Centrum Bajki łączy edukację kulturalną z rozrywką i zabawą. W Pacanowie na dzieci czeka Bajkowy Świat – magiczna kraina, będąca połączeniem niezwykłego muzeum z interaktywną wystawą. Można tam zobaczyć prawdziwe ziarnko grochu, które nie pozwalało zasnąć księżniczce, piegi z Akademii Pana Kleksa, przejechać się pociągiem, który leci w kosmos, spotkać Małego Księcia i nagle zanurzyć się w morską głębinę, w której przez okna magicznej kolejki można zobaczyć syreny, trytony i przeżyć atak morskich potworów. Po bajkowej podróży odwiedzający trafiają do Małego Teatru, by wziąć udział w lalkowych spektaklach. Na zakończenie każdego z nich poznają historię teatru i szczegóły techniki gry lalkami. Dorośli i dzieci mogą sprawdzić się w roli aktora-lalkarza i rozwinąć swoją wyobraźnię i kreatywność. Sposób opowiadania i prowadzenia widzów przez krainę baśni dostosowany jest do wieku odwiedzających, dlatego na wizycie w Centrum Bajki korzystają nie tylko najmłodsi, ale także rodzice. Placówka posiada również nowoczesne kino 3D i księgarnię. W Centrum Bajki prowadzone są różnorodne warsztaty, a w okresie wiosennym i letnim można zorganizować sobie świetny rodzinny piknik w tamtejszym ogrodzie. Na swoim stanowisku Centrum Bajki przeprowadzi bezpieczne eksperymenty z ciekłym azotem oraz pokazy pt. „Jak to działa”, dzięki którym będzie można poszerzyć swoją wiedzę z zakresu fizyki, optyki, elektryczności oraz pobudzić kreatywność i wyobraźnię.

PWN

|
|
|

PWN od początku swojego istnienia jest źródłem wiarygodnej, rzetelnej wiedzy. A jego wizją jest dostarczenie narzędzi, by każdy mógł uczyć się w najlepszy dla siebie sposób. W tym celu Wydawnictwo wnikliwie obserwuje zmiany zachodzące w świecie nauki, edukacji i biznesu, a uzyskaną w ten sposób wiedzę wykorzystuje w swoich przedsięwzięciach. PWN stale rozwija nowe obszary działalności, tworzy różnorodne, innowacyjne rozwiązania edukacyjne i – dzięki swoim produktom oraz usługom – wspiera swoich odbiorców w edukacji, pogłębianiu wiedzy oraz doskonaleniu umiejętności. Na stanowisku PWN będzie można zakupić wiele interesujących, inspirujących książek.

Stowarzyszenie Astronomki Marii Kunc

|
|
|

Celem Stowarzyszenia Astronomki Marii Kunic jest edukacja i popularyzacji astronomii i astronautyki wśród dzieci, młodzieży i dorosłych, szerzenie wiedzy o kosmosie, badaniach i osiągnięciach w jego podboju oraz popularyzacja dorobku naukowego i postaci jednej z największych astronomek świata Marii Kunic. Stowarzyszenie prowadzi Centrum Edukacji Astronomiczno-Astronautycznej im. Marii Kunic w Cieszęcinie w oparciu o radioteleskop RT13, a swoje dane obserwacyjne udostępniania przez Internet by dzielić się wiedzą ze wszystkimi zainteresowanymi. Na stanowisku Stowarzyszenia będzie można dowiedzieć się więcej na temat niezwykłych odkryć naukowych Marii Kunic, zobaczyć jej dzieło „Urania propitia” a także założyć skafander astronauty i sfotografować się na tle mapy Marsa lub portretu Marii Kunic. Odbędzie się również prezentacja książki „Maria Kunic - Kosmiczna Dziewczyna”.

Rzeszowska Grupa IT

|
|
|

Rzeszowska Grupa IT w swej strukturze zrzesza Koło Naukowe Elektrotechniki i Technologii Informacyjnych oraz Koło Naukowe Automatyków i Robotyków „ROBO” działające przy Politechnice Rzeszowskiej. Jej działalność skupia się przede wszystkim na konstruowaniu robotów oraz projektowaniu własnych płytek drukowanych ze szczególnym wykorzystaniem RFID. Roboty stworzone przez członków Rzeszowskej Grupy IT zajmują wysokie miejsca w zawodach rangi międzynarodowej. RzIT zajmuje się także organizacją pokazów i wystaw związanych tematycznie z jej działalnością. Na stanowisku Rzeszowskej Grupy IT będzie po raz kolejny można spotkać konstrukcje elektroniczne a także jedyny w swoim rodzaju Łazik Curiosity zbudowany w skali 1:4 z klocków LEGO.

Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza

|
|
|

Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza” została powołana z myślą o stworzeniu dla dzieci i młodzieży nowych możliwości rozwoju poprzez organizowanie specjalnie przygotowywanych, interaktywnych zajęć oraz pokazów naukowych. Jej głównym celem jest udowodnienie młodym ludziom, że nauka nie musi być nudna i może dawać wiele satysfakcji. Misją Fundacji jest rozwijanie ich zainteresowań i zachęcanie do poznawania świata, tak aby „przygoda” z nauką, przyniosła korzyści w przyszłym życiu zawodowym. Fundacja realizuje swoje cele poprzez projekty obejmujące bezpłatne zajęcia dla dzieci i młodzieży, a także wydarzenia popularnonaukowe. RoboLAB to nowy, unikatowy projekt Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”, który adresowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych Podkarpacia, a w niedalekiej przyszłości także uczniów z innych regionów. Uczestnicy przedsięwzięcia będą konstruować m.in. roboty i uczestniczyć w międzynarodowych zawodach. Partnerem strategicznym projektu jest Pratt & Whitney Rzeszów, a partnerami głównymi Województwo Podkarpackie i Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza. Na stanowisku Fundacji będzie można wejść w świat nowoczesnych technologii, wirtualnej rzeczywistość i lotnictwa.

Skriware

|
|
|

Skriware S.A. to polska firma działająca w branży EdTech. Jej sztandarowym produktem jest edukacyjne laboratorium SkriLab bazujące na druku 3D, robotyce i programowaniu, wykorzystujące metodę nauczania w duchu STEAM. SkriLab jest rozwiązaniem wspierającym nauczyciela w angażowaniu uczniów tematem zajęć, dzięki platformie dedykowanej pedagogom z łatwością wykorzystają oni nowoczesne technologie podczas lekcji: matematyki, przyrody, fizyki, geografii, biologii, chemii, techniki, informatyki, a także w nauczaniu wczesnoszkolnym. SkriLab pomaga rozwijać u dzieci umiejętności wymagane na rynku pracy w XXI w., są to np.: umiejętność krytycznego myślenia, kreatywność, praca projektowa, praca zespołowa oraz oczywiście obycie z nowoczesnymi technologiami. Ze SkriLab: robotami edukacyjnymi, zestawami konstrukcyjnymi, projektowaniem własnych modeli za pomocą nowoczesnych narzędzi programistycznych i drukiem 3D będzie można interaktywnie zapoznać się na stanowisku firmy.

Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii

|
|
|

Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii istnieje od 1919 roku i jest najstarszą organizacją zrzeszającą miłośników kosmosu w Polsce oraz jedną z najstarszych na świecie. Członkowie Towarzystwa urządzają pokazy nieba, systematyczne obserwacje, szkolenia astronomiczne, wytwarzają przyrządy pokazowe i obserwacyjne. W ramach PTMA działa 9 naukowych sekcji tematycznych oraz 19 oddziałów terenowych w każdym regionie Polski, w tym w Kielcach. Na stanowisku PTMA będzie można m.in.: przeprowadzić obserwacje Słońca przez profesjonalne teleskopy, dowiedzieć się jak zrobić kometę i skąd się wzięła woda na Ziemi, a także obejrzeć wystawę (nie)ziemskich skał i kamieni.

Kraina Twórczości

|
|
|

Instruktorzy Krainy Twórczości dostarczają dla przedszkoli oraz szkół zajęcia o Kosmicznej fabule z wykorzystaniem: robotyki klockowej, programowania Scratch, programowania Python, w którym przeprowadzili 3 eksperymenty na stacji orbitalnej w konkursie ESA oraz druku 3D, w który wysłali ponad 100 projektów Bazy Księżycowej na Moon Camp Challenge od ESA. W urządzeniach Laboratoria Przyszłości zapewniają scenariusze zajęć, szkolą kadrę i prowadzą warsztaty. Pełnią funkcję Ambasadora Kosmicznego przy Centrum Nauki Kopernik. Wyszkolili także nauczycieli w ramach Letniej Szkoły Edukacji Kosmicznej. Na stanowisku Krainy Twórczości na dzieci i młodzież czeka wiele atrakcji mi.in. kosmiczne opowieści, dekoracja orbitalnych talerzy, budowanie łazika księżycowego z klocków oraz toru przeszkód do zdalnego sterowania oraz projektowanie breloków o tematyce astronautycznej.

Fundacja Odzyskaj Środowisko

|
|
|

Fundacja Odzyskaj Środowisko od 2011 roku działa na rzecz promowania ekologii, popularyzowania idei recyklingu oraz podnoszenia świadomości społecznej w zakresie prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Prowadzone w ramach ogólnopolskiego projektu Elektryczne Śmieci akcje edukacyjne obejmują zarówno warsztaty, webinary i konferencje, ale także bardziej niestandardowe działania w postaci zakładania miejskich pasiek z recyklingu oraz wyjątkowej sztuki trash art. Na stanowisku Fundacji odbędzie się pokaz łazików zbudowanych z wykorzystaniem elektrośmieci, dowiemy się jak powstają pasieki z recyklingu i co to jest trash art. Będzie też okazja do zobaczenia wystawy kolekcji dzieł sztuki powstałych z recyclingu.

EDUKIDO

|
|
|

EDUKIDO to unikalny program zajęć edukacyjnych z klockami dla dzieci w wieku od 3 do 12 lat. Wypełnia lukę, która utrudnia naukę w szkole - daje praktyczne zadania i praktyczne umiejętności, a wszystko to w najbardziej sprzyjających nauce okolicznościach - podczas zabawy! EDUKIDO to coś więcej niż typowe zajęcia pozalekcyjne - pokrywają się tematycznie z zajęciami szkolnymi, ale też wychodzą daleko poza ich zakres. Wspierają wszechstronne nabywanie wiedzy i umiejętności przydatnych podczas lekcji w szkole, ale ich celem jest przede wszystkim rozwój dzieci w sposób holistyczny. Po to, by pociechy mogły zarówno zdobywać wiedzę, jak i kształtować swoją osobowość oraz uczyć się życia społecznego. Każde z dzieci odwiedzających stoisko EDUKIDO, będzie mogło wylosować jedno z zadań - “wyzwań” do zbudowania i przystąpić do dzieła korzystając ze swojej kreatywności i wyobraźni.

Koło Naukowe AGH Space Systems

|
|
|

AGH Space Systems to studencki zespół konstrukcyjny działający przy Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie, zajmujący się rozwijaniem technologii przemysłu kosmicznego. Działalność Koła skupia się na tworzeniu rakiet sondujących, rozwoju projektu łazika marsjańskiego oraz prowadzeniu zróżnicowanych badań z wykorzystaniem balonów stratosferycznych. AGH Space Systems podczas wydarzenia zaprezentuje działanie autonomicznych robotów mobilnych ROSbot produkowanych przez polską firmę Husarion, a także opowie o procesie budowy rakiety oraz łazika marsjańskiego. Na stanowisku będzie można się dowiedzieć m.in. z jakich elementów składają się poszczególne konstrukcje, jak planuje się start rakiety oraz jak wyglądają eksperymenty badawcze przeprowadzane w stratosferze. Będzie także możliwość samodzielnego pokierowania robotami mobilnymi, których zadaniem jest testowanie rozwiązań implementowanych w łaziku marsjańskim.

EPFL Xplore

|
|
|

EPFL Xplore to zespół ze Szwajcarii pracujący nad projektami z zakresu robotyki kosmicznej. Jego celem jest budowa łazików planetarnych do symulacji misji kosmicznych w ramach międzynarodowych zawodów. Oprócz edukacyjnego aspektu tych konkursów, członkowie zespołu biorą udział w badaniach Księżyca we współpracy z Centrum Kosmicznym EPFL w zakresie komunikacji, lokalizacji i mobilności (powietrznej i księżycowej). EPFL Xplore zaprezentuje publiczności ERC projekt swojego nowego łazika w oparciu o dane techniczne, filmy, prezentacje 3D a także potencjał łazika Argos używanego w ERC2021. Publiczność będzie miała okazję nim posterować oraz spróbować uchwycić przedmioty i umieścić je w określonym miejscu.

Halo Wiedza – Mobilne Planetarium

|
|
|

Planetarium mobilne, propaguje w stopniu amatorsko - naukowym zagadnienia szeroko pojętej kosmologii i astronomii, a w tym roku zaprasza całe rodziny oraz nauczycieli wszystkich poziomów edukacji na filmy „Polaris” oraz „Explorer”. Filmowe opowieści, emitowane w technologii 3D na ekranie kopuły, przybliżą publiczności ERC m.in. zjawisko zorzy polarnej, strukturę lodowych pierścieni Jowisza oraz pozwolą przenieść się w czasy starożytnych cywilizcji Mezopotamii i Egiptu, które jako jedne z pierwszych rozpoczęły próby wyjaśnienia zagadek kosmosu. Będzie to również dobra okazja by poznać Prawa Keplera w praktyce i dowiedzieć się jak bezpiecznie dolecieć na orbitującą Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Klub Astronomiczny Almukantarat

|
|
|

Klub Astronomiczny Almukantarat jest zarejestrowanym stowarzyszeniem, którego celem statutowym jest działanie na rzecz rozwoju zainteresowań w zakresie astronomii i nauk pokrewnych, zwłaszcza wśród młodzieży. Stowarzyszenie organizuje obozy letnie oraz spotkania śródroczne, na których prowadzone są wykłady teoretyczne z astronomii, jak również obserwacje nieba. Spotkania te to nie tylko nauka, ale również wypoczynek w przepięknie położonych polskich miejscowościach. Stoisko Klubu Astronomicznego Almukantarat w interesujący sposób przybliży publiczności ERC planetologię oraz astronomię z elementami historii podboju kosmosu i technologii. Dodatkowo każdy odwiedzający stanowisko będzie mógł wykonać swoją własną miniaturową planetę.

Mars Society Polska

|
|
|

Mars Society Polska (MSP) jest całkowicie samodzielnym oddziałem stowarzyszenia The Mars Society (TMS), tworzącego ogólnoświatową sieć organizacji marsjańskich skupionych wokół idei badań, eksploracji i kolonizacji Marsa. MSP działa od 1999 roku. Koncentruje się na rozwijaniu własnych projektów oraz współpracy z innymi organizacjami w Polsce i za granicą. W początkowym okresie główny wysiłek położony był na rozwój projektu marsjańskiego pojazdu ciśnieniowego MPV na konkurs organizowany przez The Mars Society. MSP inicjowało i wspierało, pierwsze w Polsce projekty architektoniczne baz marsjańskich. Członkowie i współpracownicy MSP brali udział w konkursie Red Rover Goes to Mars i programie sterowania łazikami Spirit i Opportunity na Marsie (w JPL w USA), w misjach analogowych w bazach MDRS i Flashline Arctic Research Station. Brali aktywny udział w akcjach wsparcia dla przystąpienia Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej i powołania Polskiej Agencji Kosmicznej. Działalność MSP przyczyniła się do popularności i sukcesów budowy studenckich łazików marsjańskich na polskich uczelniach oraz rywalizacji w międzynarodowych konkursach. Już w 2007 roku jeden z członków MSP zaprojektował i zbudował proste modele robotów planetarnych AMPB 1.0 i AMPB 2.0. Stały się one inspiracją do zawiązania zespołu, budowy robota i udziału pierwszej polskiej ekipy Skarabeusz (MSP +PW) w zawodach łazików marsjańskich URC w 2009 roku. W 2010 łazik Magma (MSP+PB) zdobył 3 miejsce, a w 2011 łazik Magma2 (MSP+PB) wygrał zawody URC. Od tego czasu zespoły z polskich uczelni zdominowały te zawody. Regularnie zwyciężają lub zajmują miejsca na podium. Po przeprowadzeniu akcji promocyjnej na uczelniach w 2013 roku, MSP rok później zorganizowało pierwszą edycję European Rover Challenge (ERC) w Polsce. Od tego czasu jest jego współorganizatorem lub partnerem wnoszącym istotny wkład w organizację zawodów. MSP odpowiada m.in. za budowę MarsYardu oraz instalacji niezbędnych do przeprowadzenia konkurencji terenowych. Członkowie MSP wchodzą w skład zespołu organizacyjnego, sędziowskiego i naukowego. MSP realizuje i planuje kolejne projekty marsjańskie i zaprasza do odwiedzenia swojego stanowiska w Strefie Wystawców wszystkich, którym bliska jest idea załogowej eksploracji i kolonizacji Marsa.

Urania – Postępy Astronomii

|
|
|

Urania to polskie czasopismo i portal internetowy o kosmosie. Astronomia i kosmos to pasja jego autorów, spotkasz wśród nich zarówno profesjonalistów z tej dziedziny, jak i osoby interesujące się tematem. Opisują oni tajemnice Wszechświata, pokazują odkrycia naukowe, osiągnięcia w lotach kosmicznych, a także rozwój polskiego przemysłu kosmicznego. Na YouTube prowadzą także swój kanał Urania TV. W Strefie Wystawców ERC przedstawiciele Uranii przeprowadzą m.in. pokazy modelu erupcji wulkanicznej i „kolorowych gejzerów” a także obserwacje Słońca przy użyciu teleskopu.

Politechnika Poznańska

|
|
|

Politechnika Poznańska jest jedną z czołowych uczelni technicznych w Polsce. Aktualnie prężnie rozwija się w zakresie badań jak i kształcenia w tematyce technologii kosmicznych. W ramach rozwoju prowadzone są inwestycje infrastrukturalno-aparaturowe na lotnisku w Kąkolewie, gdzie powstają laboratoria związane z obserwacją nieba, transmisją satelitarną i robotyką kosmiczną. Na swoim stanowisku Politechnika Poznańska prezentować będzie dokonania w zakresie napędów rakietowych, zrobotyzowanych teleskopów, elektrycznych napędów stosowanych w kosmosie, transmisji satelitarnej oraz robotyki. Pokazy będą się odbywać z wykorzystaniem platform sprzętowych jak i w oparciu o materiały multimedialne.

EUSPA – Agencja Unii Europejskiej Dla Programu Kosmicznego

|
|
|

Przestrzeń kosmiczna jest niezbędna do naszego życia, pracy i zabawy. Podstawową misją EUSPA jest realizacja programu kosmicznego UE oraz świadczenie niezawodnych, bezpiecznych i bezpiecznych usług związanych z przestrzenią kosmiczną, maksymalizując ich korzyści społeczno-gospodarcze dla europejskiego społeczeństwa i biznesu. Wspierając rozwój innowacyjnych i konkurencyjnych sektorów wyższego i niższego szczebla oraz współpracując z całą wspólnotą kosmiczną UE, EUSPA stymuluje oparty na innowacjach wzrost gospodarki europejskiej i przyczynia się do bezpieczeństwa obywateli UE oraz Unii i jej państw członkowskich, jednocześnie wzmacniając autonomię strategiczną UE. Na stanowisku informacyjnym ESPA będzie można dowiedzieć się o działalności agencji, jej zadaniach oraz możliwościach pozyskania finansowania dla firm i projektów kosmicznych.

SpaceTeam AGH

|
|
|

SpaceTeam AGH to koło naukowe powstałe z inicjatywy Centrum Technologii Kosmicznych, Akademii Górniczo-Hutniczej. Zrzesza studentów pasjonujących się technologiami i zasobami kosmicznymi. Ich celem jest rozwój przemysłu kosmicznego i wgłębianie się w jego zasoby. Na swoim stanowisku SpaceTeam AGH zaprezentuje projekt księżycowego przenośnika do regolitu, który zajął drugie miejsce na świecie, a pierwsze w Europie, na międzynarodowych zawodach organizowanych przez Colorado School of Mines. Publiczność ERC będzie miała okazję bliżej przyjrzeć się innowacyjnej konstrukcji docenionej przez sędziów, poznać warunki, jakie panują na Księżycu oraz dowiedzieć się co sprawia, że regolit jest taki trudny w transporcie.

Konsorcjum MIRORES

|
|
|

Polskie konsorcjum MIRORES w skład, którego wchodzą SKA Polska sp. o.o., ING PAN, CBK PAN i Europejska Fundacja Kosmiczna rozwija orbitalny spektrometr pracujący w dalekiej podczerwieni, który ma być używany do mapowania zasobów kosmicznych na Księżycu, Marsie i dużych asteroidach. Instrument jest przeznaczony do poszukiwania rud metali przydatnych w funkcjonowaniu przyszłej gospodarki kosmicznej, takich jak ilmenit, troilit, czy piryt. Zawarte w nich tlen, tytan, żelazo, siarka oraz hel-3 mogą być wykorzystywane do produkcji paliwa, energii i materiałów konstrukcyjnych oraz w systemach podtrzymywania życia. Projekt jest finansowany przez ESA i zakłada demonstrację urządzenia na Ziemi. Przyrząd w ziemskiej wersji umieszczony jest na dronie i pozwala na poszukiwanie nowych złóż metali w terenach pustynnych lub polarnych, na przykład w miejscu ustępowania lodowców. Usługa budzi już szerokie zainteresowanie wśród partnerów z Niemiec, Luksemburga, Estonii i Polski. Na stanowisku MIRORES będzie można dowiedzieć się więcej o projekcie i partnerach konsorcjum.

Edu4Industry

|
|
|

Edu4Industry dostarcza stanowiska dydaktyczne i badawcze do szkół i uczelni technicznych. Specjalizuje się w automatyce przemysłowej, mechatronice i robotyce. Dzięki ich systemom możliwe jest szybsze prowadzenie eksperymentalnych badań naukowych oraz lepsze kształcenie przyszłych inżynierów. Na stanowisku Edu4Industry będzie można zobaczyć robo-psa oraz mobilny manipulator - czyli robota kołowego z zamontowanym ramieniem robotycznym. Oprócz tego przedstawiciele firmy zaprezentują kilka przykładów stanowisk dydaktycznych z różnych przedmiotów.

Młodzieżowa Drużyna Robotyczna New Tech 7570. Technikum New Technology

|
|
|

Drużyna New Tech 7570 oraz Technikum New Technology od trzech lat z wielkim powodzeniem bierze udział w zawodach ERC. Jest najmłodszą ekipą turnieju i jedyną reprezentującą szkołę średnią. Działalność New Tech 7570 skupia się na dwóch priorytetach: promocji i rozwoju młodzieżowej robotyki, a zwłaszcza międzynarodowego konkursu FIRST Robotics Competition wśród dzieci i młodzieży szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz rozwoju edukacji STEAM i kompetencji miękkich wśród młodzieży poprzez zachęcanie dyrekcji i organów prowadzących szkoły do wprowadzania innowacji edukacyjnej w obszarze robotyki, technologii, informatyki. Na stanowisku New Tech 7570 będzie można zobaczyć roboty, które zostały w całości wymyślone, skonstruowane i zaprogramowane przez tę młodzieżową drużynę robotyczną. Po krótkim przeszkoleniu każdy chętny będzie mógł nimi samodzielnie pokierować.

RoverOva – Technical University of Ostrava

|
|
|

RoverOva to drużyna studentów z VSB - Technical University of Ostrava w Czechach. Zespół posiada wieloletnie doświadczenie w robotyce mobilnej i czterokrotnie startował w European Rover Challenge. Na swoim stanowisku RoverOva zaprezentuje różne rozwiązania konstrukcyjne i mechaniczne oraz możliwości swojego łazika. Odwiedzający będą mogli przetestować również własne umiejętności obsługi łazika w symulowanym środowisku z rzeczywistymi interfejsami sterowania. Symulowane zadania obejmą jazdę po terenie, poruszanie ramieniem, naciskanie przycisków, otwieranie drzwi i szuflad oraz chwytanie przedmiotów.

ITU Rover Team – Istanbul Technical University

|
|
|

Drużyna ITU Rover składa się z 64 studentów studiujących na Istanbul Technical University i w ramach koła robotyki pracujących nad tworzeniem robotów o różnym zastosowaniu. Zespół konstruuje łaziki od 2016 roku. Dwukrotnie startował w ERC (2018, 2021). W ubiegłym roku ITU Rover Team zajął 2. miejsce w generalnym rankingu zawodów ERC i otrzymał nagrodę specjalną w zadaniu Maintenence. Na stoisku ITU Rover Team będzie można dowiedzieć się więcej na temat ich uczelni, drużyny i kraju. Jednocześnie odbędą się zajęcia dla dzieci i młodzieży związane z kosmosem i robotyką w ciekawej i rozrywkowej aranżacji stoiska.

Team Rabyte

|
|
|

Team Rabyte to stowarzyszenie, które promuje naukę poprzez doświadczenie. Jego celem jest stworzenie organizacji dla młodzieży pasjonującej się robotyką, która wykorzysta wspólnie zebraną wiedzę do startowania w zawodach robotycznych. Drużyna Rabyte organizuje koła robotyczne w liceach, lokalne kluby pasjonatów i wspiera nowe technologie z zakresu mechaniki i promowania. Na stanowisku Team Rabyte będzie można zobaczyć roboty zbudowane przez członków stowarzyszenia i poznać potencjał robota, który brał udział w First Robotics Competition - amerykańskich zawodach robotycznych. Na dzieci czekają też zabawy z piłką i robotem, czy też zbijak z robotem.

Miasto Kielce

|
|
|

Kielce – stolica województwa świętokrzyskiego, miasto położone w Górach Świętokrzyskich o atrakcyjnych walorach krajobrazowych, centrum gospodarcze, akademickie, kulturalne, sportowe i turystyczne, Miasto Gospodarz #ERC2022. Kielce leżą na unikatowym przyrodniczo i historycznie terenie Geoparku Świętokrzyskiego, który w 2021 r. został wpisany na listę Światowej Sieci Geoparków UNESCO. Prawie 67% powierzchni miasta to tereny zielone, a wszystkie obszary chronione stanowią ponad 62% powierzchni miasta. Duża jego część znajduje się w granicach Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego. Na stoisku Miasta Kielce zaprezentuje się Urząd Miasta Kielce oraz miejskie instytucje - Energetyczne Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego (w piątek, 9 września), Zespół Szkół Elektrycznych (w sobotę, 10 września) i Zespół Szkół Informatycznych (w niedzielę, 11 września). Kielecki Park Technologiczny (KPT) to miejsce innowacyjne i kreatywne, współpracujące z przedsiębiorcami z całej Polski oraz z zagranicy. Energetyczne Centrum Nauki (ECN) jako dział Kieleckiego Parku Technologicznego popularyzuje naukę wśród lokalnej społeczności poprzez samodzielne eksperymentowanie na wystawie „Energia” oraz w laboratorium „Generator Mocy”. Na stoisku ECN KPT zaprezentuje roboty edukacyjne - ozoboty i photony, które wykorzystywane są na warsztatach w Energetycznym Centrum Nauki. Aktywność odwiedzających stoisko będzie polegała na rozwiązaniu quizu, dzięki odpowiedniemu zaprogramowaniu robotów. Quiz będzie wpisywał się w tematykę łazików marsjańskich. Zespół Szkół Elektrycznych i Zespół Szkół Informatycznych to nowoczesne szkoły oferujące najbardziej pożądane kierunki kształcenia, jak technik informatyk i programista. Podczas #ERC2022 pokażą jak dużą frajdę daje budowa robotów. Na zestawach zakupionych w ramach projektu „Wysokiej jakości kwalifikacje i staże zawodowe kluczem do sukcesu w branży IT” odbędą się pokazy konturowania kilku robotów z zestawów Lego.

FAQ

Gdzie można znaleźć więcej informacji na temat programu wydarzenia?

Na bieżąco aktualizowane, szczegółowe informacje o programie – Strefie Inspiracji, konkursach i warsztatach – będą dostępne w zakładkach ODWIEDZAJĄCY oraz O ERC -> STREFA INSPIRACJI na naszej stronie internetowej. Zapraszamy również do śledzenia profili ERC w mediach społecznościowych.

Jak mogę wziąć udział?

Zasadniczo można uczestniczyć na dwa sposoby: na miejscu i online. Przyjeżdżając do Kielc, będzie można zobaczyć eksperymenty, interaktywne pokazy i prezentacje przygotowane przez naszych wystawców, a także wziąć udział w mini warsztatach. Będzie można również zobaczyć z bliska Mars Yard, obejrzeć zawody i posłuchać debat w auli głównej Politechniki Świętokrzyskiej. Jeśli przyjazd do Kielc nie wchodzi w grę, można oglądać transmisję z wydarzenia na naszej stronie internetowej, aby śledzić przebieg konkursu, słuchać pasjonujących debat i prezentacji naszych prelegentów. Transmisja na żywo będzie prowadzona wyłącznie w języku angielskim.

Czy wstęp na wydarzenie jest bezpłatny?

Tak! Udział we wszystkich atrakcjach, transmisjach, pokazach, wykładach, warsztatach i debatach jest bezpłatny. Gotówkę można jednak wykorzystać na zakup gadżetów, plakatów czy książek na stoiskach wystawców na miejscu.