Na przestrzeni lat European Rover Challenge stało się czymś znacznie więcej niż tylko zawodami robotycznymi. Co roku ERC gromadzi światowej klasy specjalistów, liderów przemysłu i naukowców z całego świata, oraz tworzy platformę wymiany wiedzy dla studentów uczelni wyższych, entuzjastów kosmosu i potencjalnych pracowników sektora kosmicznego.

Gośćmi specjalnymi poprzednich edycji byli m.in: Robert Cabana – wiceszef NASA, Steve Jurczyk – były wiceszef NASA, Robert Zubrin – założyciel The Mars Society, Harrison Schmitt – astronauta NASA i członek legendarnej misji Apollo 17, czy Tim Peake – astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Więcej informacji o tegorocznych prelegentach można znaleźć poniżej ↓
Lista będzie regularnie aktualizowana.

PRELEGENCI ERC 2022

Dr Gernot Groemer

Austrian Space Forum

Założyciel i dyrektor administracyjny Austriackiego Forum Kosmicznego, kieruje laboratorium skafandrów kosmicznych OeWF w Innsbrucku. Gernot Groemer jest absolwentem astronomii, a swoją pracę doktorską z zakresu astrobiologii obronił na Uniwersytecie Leopolda-Franzensa w Innsbrucku. Absolwent letniej szkoły ISU (Houston/Teksas). Wykładowca International Space University i Uniwersytetu w Innsbrucku. Członek Rady Mentorów Space Generation Advisory Council, Flight Crew 37th ESA Parabolic Flight Campaign. Współtworzy Program Management Group AustroMars i PolAres. Dr Groemer prowadzi wykłady i badania na różnych uniwersytetach w zakresie eksploracji przez ludzi Marsa i astrobiologii. Przeprowadził ponad 12 symulacji ekspedycji na Marsa, w tym: na pustyni Zhofar w Omanie, na Saharze Północnej, w Utah i południowej Hiszpanii. Kieruje także pracami nad eksperymentalnym symulatorem skafandra kosmicznego Aouda.X.

Dr Reut Sorek Abramovich

Ben-Gurion University of the Negev

Astrobiolożka w Centrum Nauki Morza Martwego i Ha-Arawy na Ben Gurion University of the Negev w Izraelu. Zakres jej badań obejmuje: Bioreaktory na bazie hydrazyny z ekstremofilnymi bakteriami i glonami. Wyzwania związane z zanieczyszczeniem krzyżowym w przyszłych misjach kosmicznych. Była pracownica Check Point Software Technologies (2001-2005, Cyber). Współzałożycielka i obecna przewodnicząca izraelskiego stowarzyszenia Mars Society, była dyrektorka oddziału NSW w Mars Society Australia (2009-2013). Uczestniczka wyprawy NASA Spaceward Bound Field Expedition w Australii Południowej (2009). Absolwentka Kursu: Różnorodność Mikrobiologiczna w MBL Woods Hole, Massachusetts (2013). Była główna badaczka i współzałożycielka D-MARS (Desert Mars Analog Ramon Station) w Izraelu (2017-2020). Od 2018 roku analogowa astronautka. Współzałożycielka ME First - nowego programu na Bliskim Wschodzie wspierającego w regionie kobiety chcące działać w sektorze kosmicznym, prelegentka i aktywistka popularyzująca wiedzę o kosmosie. Marzy o tym by zostać pierwszą Izraelką w kosmosie.

Dr Joanna Jurga

Projektantka produktu i przestrzeni, innowatorka oraz wykładowczyni. Specjalistka projektowania dedykowanego poczuciu bezpieczeństwa. W swojej pracy chętnie porusza zagadnienia z zakresu designu synestetycznego i spekulatywnego. Analogowa astronautka i dwukrotna komandorka symulacji misji kosmicznych w Habitacie Lunares. Nauczycielka medytacji i pasjonatka kosmosu. Współpracowała przy projektach badawczych z infuture hatalska foresight institute i Instytutem Kontekstów Pracy. Wyróżniona na międzynarodowych wystawach i festiwalach, takich jak Łódź Design Festival, Gdynia Design Days czy Dutch Design Week. Finalistka konkursów MakeMe, Young Polish Designer, Innovation Ad oraz Jutronauci.

Leszek Orzechowski

Space is More

Architekt zajmujący się naszą przyszłością na Ziemi oraz poza Ziemią. Jego zespół projektowy o nazwie Space is More zajmuje się tworzeniem koncepcji pozaziemskich placówek oraz projektowaniem aparatury badawczej i laboratoriów. Obecnie Space is More kieruje działaniami zaprojektowanej przez zespół Placówki Badawczej LunAres, gdzie prowadzone są badania medyczne i psychologiczne podczas symulacji załogowych misji kosmicznych. Space is More również było finalistą wielu międzynarodowych konkursów związanych z kosmiczną architekturą, w tym konkursach organizowanych przez NASA i Europejską Agencję Kosmiczną. Ostatnio zespół przy współpracy z inżynieryjnymi kołami naukowymi Politechniki Wrocławskiej stworzył koncepcję kolonii marsjańskiej Twardowsky, która podczas finału konkursu Mars Colony Prize w Kalifornii została okrzyknięta przez jury najlepszą koncepcją architektoniczno-technologiczną i ostatecznie uplasowała się na drugim miejscu za zespołem z MIT. Przyjdźcie posłuchać o tym jak projektować na innych planetach oraz o wynikach badań z symulowanych misji kosmicznych odbywających się w analogowym habitacie LunAres, które ostatnio zostały opublikowane w prestiżowym Science Magazine.

Remco Timmermans

Content marketer i specjalista ds. mediów społecznościowych dla globalnego sektora kosmicznego. Remco, w pełni tego słowa znaczeniu, jest obywatelem UE jako posiadacz holenderskiego paszportu, mieszkaniec Wielkiej Brytanii i e-rezydent Estonii. Jest założycielem i właścicielem agencji marketingu kosmicznego Spaceside OÜ oraz dyrektorem Powering Space, organizacji zrzeszającej profesjonalistów komunikacji kosmicznej. Jest członkiem Komisji Edukacji Kosmicznej w ramach Międzynarodowej Federacji Astronautycznej (IAF) oraz członkiem wydziału International Space University. Remco najbardziej znany jako kosmiczny influencer w mediach społecznościowych, co potwierdza zdobyty w 2020 i 2021 roku tytuł #EUinfluencer dla kosmosu.

Dr Dolly Daou

Ekspertka w tworzeniu i projektowaniu programów i kursów dla kadry kierowniczej oraz studiów opartych na praktyce. Ścieżka kariery zaprowadziła Dolly na zachód Francji, gdzie rozszerzyła swój obszar badań i wiedzy, prowadząc Laboratorium Projektowania Żywności z jasną misją: jak wyżywić planetę w 2050 roku. Obecnie pracuje znowu w Melbourne. Dolly łączy wiedzę zdobytą dzięki pracy doktorskiej z zakresu architektury wnętrz i urbanistyki z zarządzaniem żywnością i strategiami, w celu opracowywania indywidualnych warsztatów i projektów branżowych. Koncentruje się na strategii systemowej, ściśle współpracując z lokalnym przemysłem, agrobiznesu i rządami przy wdrażaniu bieżących i znaczących dla przyszłości projektów przynoszących zarówno ekologiczne, jak i ekonomiczne korzyści. Dolly posiada 21 lat międzynarodowego doświadczenia w zakresie pedagogiki/badań projektowych, współpracy z wiodącymi stowarzyszeniami filantropijnymi oraz działań zapewniających dobrą jakości szkolnictwa wyższego w Australii, Azji, Europie i na Bliskim Wschodzie. Jest autorką wielu publikacji m.in.: „Unbounded on the Interior and Interiority”. Ze względu na swoje doświadczenie w branży, jest mentorką dla profesjonalistów, którzy przekształcają teoretyczną metodologię/badania w codzienne praktyki biznesowe.

Gdzie można znaleźć więcej informacji na temat programu wydarzenia?

Na bieżąco aktualizowane, szczegółowe informacje o programie – Strefie Inspiracji, konkursach i warsztatach – będą dostępne w zakładkach ODWIEDZAJĄCY oraz O ERC -> STREFA INSPIRACJI na naszej stronie internetowej. Zapraszamy również do śledzenia profili ERC w mediach społecznościowych.

Jak mogę wziąć udział?

Zasadniczo można uczestniczyć na dwa sposoby: na miejscu i online. Przyjeżdżając do Kielc, będzie można zobaczyć eksperymenty, interaktywne pokazy i prezentacje przygotowane przez naszych wystawców, a także wziąć udział w mini warsztatach. Będzie można również zobaczyć z bliska Mars Yard, obejrzeć zawody i posłuchać debat w auli głównej Politechniki Świętokrzyskiej. Jeśli przyjazd do Kielc nie wchodzi w grę, można oglądać transmisję z wydarzenia na naszej stronie internetowej, aby śledzić przebieg konkursu, słuchać pasjonujących debat i prezentacji naszych prelegentów. Transmisja na żywo będzie prowadzona wyłącznie w języku angielskim.

Czy wstęp na wydarzenie jest bezpłatny?

Tak! Udział we wszystkich atrakcjach, transmisjach, pokazach, wykładach, warsztatach i debatach jest bezpłatny. Gotówkę można jednak wykorzystać na zakup gadżetów, plakatów czy książek na stoiskach wystawców na miejscu.