Czego możesz się spodziewać na European Rover Challenge 2023? Oprócz kilkudziesięciu wystawców i przygotowanych przez nich atrakcji (sobota i niedziela), zawodów robotycznych (od piątku do niedzieli) i prelekcji specjalistów sektora kosmicznego dostępnych w auli i transmisji z wydarzenia (od piątku do niedzieli), odbędą się również spotkania z popularyzatorami nauki!

 

Spotkania z autorami książek

The Case for Space: How the Revolution in Spaceflight Opens a Future of Limitless Possibilities + Q&A

Piątek, 15 września, 11.00, Aula główna Politechniki Świętokrzyskiej

  • Prelekcja Dr Roberta Zubrina – założyciela „The Mars Society” (po angielsku) – Porozmawiaj z autorem książki „The Case for Space” i zdobądź dedykację!
„A Traveller’s Guide To The Stars”

Sobota, 16 września, 10.30, Aula główna Politechniki Świętokrzyskiej

  • Spotkanie z Lesem Johnsonem – autorem książki „A Traveller’s Guide To The Stars”, autorem science fiction, fizykiem i technologiem NASA.
„Czy kosmici są wśród nas?” – Spotkanie autorskie z Katarzyną Barcikowską (dla dzieci i młodzieży)

Sobota, 16 września, 14.00, sala 1.18 bud. D

  • Książka „Kosmiczna kraksa nad Wigrami”, to druga część wakacyjnych przygód grupy przyjaciół z całej Polski. Wątki autobiograficzne przeplatają się w niej z fikcją literacką. Grupa przyjaciół jak co roku spędza wakacje na kempingu na Suwalszczyźnie. Kiedy pewnego dnia podczas wyprawy do lasu natrafiają na tajemnicze znalezisko, nie mają wątpliwości – nad Wigrami doszło do kosmicznej kraksy! Tylko gdzie podziali się podróżnicy z odnalezionych przypadkiem galaktycznych pojazdów? Czy mali odkrywcy będą potrafili nawiązać z nimi kontakt?… „Kosmiczna Kraksa nad Wigrami” to kolejna część przygód, z meteorytami, łazikami i epoką lodowcową w tle.

 

Dla dzieci, młodzieży i nie tylko!

Warsztaty „Kariera w sektorze kosmicznym”

Sobota, 16.09 godz. 11:00-13:00, sala 1.10 bud. D (obowiązują zapisy, limit miejsc)

  • Justyna Średzińska, ESERO-Polska / Centrum Nauki Kopernik. Warsztaty “Kariera w sektorze kosmicznym” przeznaczone są dla młodzieży w wieku 14-19 lat. Czas trwania ok. 2 godz. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na warsztaty obowiązują zapisy do dnia: 14.09.2023 do godz. 22:00

Formularz zgłoszeniowy: LINK

Dr Tomasz Rożek, Fundacja Nauka. To Lubię

Sobota, 16 września, 12.00, Aula główna Politechniki Świętokrzyskiej

  • PRELEKCJA: Gdzie w Układzie Słonecznym może istnieć życie?
    Czy na Marsie może istnieć życie? A na przeraźliwie gorącej Wenus? Albo na gazowym gigancie Jowiszu? Dobre pytania, na które postaramy się znaleźć odpowiedź podczas podróży przez Układ Słoneczny.
  • FILM: Kosmiczne przygody pewnej Sondy
    Seria edukacyjna dla dzieci, przygotowana przez Nauka. To Lubię. Dzięki sondzie mali widzowie poznają Układ Słoneczny, czyli nasze kosmiczne sąsiedztwo.
Układ Słoneczny bez tajemnic i inne ciała niebieskie + Q&A

Niedziela, 17 września, 11.50, Aula główna Politechniki Świętokrzyskiej

  • Justyna Średzińska, ESERO Polska / Centrum Nauki Kopernik
  • Układ Słoneczny to nasze najbliższe otoczenie w kosmosie. Dziś wiemy, że to grawitacyjnie związany system ciał niebieskich krążących wokół Słońca. W jego skład wchodzą planety, planety karłowate, księżyce i małe ciała niebieskie, takie jak planetoidy, komety i meteoroidy. Całkiem dobrze znamy Układ Słoneczny, ale czy wiemy o nim już wszystko? Którą z planeta warto odwiedzić, a może lepiej wybrać sią na księżyce? Co znajduje się dalej, poza granicami Układu Słonecznego? Co obserwują i planują obserwować kosmiczni naukowcy i naukowczynie? Wciąż istnieje wiele niewiadomych. Badamy Układ Słoneczny, ten ciągle zmieniający się system, a dzięki nowym technologiom możemy go oglądać coraz dokładniej, rozumieć lepiej i odkrywać nowe obiekty.
„Czy kosmici są wśród nas?” – Spotkanie autorskie z Katarzyną Barcikowską oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży (8-12 lat)

Sobota, 16 września, 14.00–16.00, sala 1.18 bud. D

  • Spotkanie autorskie – Książka „Kosmiczna kraksa nad Wigrami”, to druga część wakacyjnych przygód grupy przyjaciół z całej Polski. Wątki autobiograficzne przeplatają się w niej z fikcją literacką. Grupa przyjaciół jak co roku spędza wakacje na kempingu na Suwalszczyźnie. Kiedy pewnego dnia podczas wyprawy do lasu natrafiają na tajemnicze znalezisko, nie mają wątpliwości – nad Wigrami doszło do kosmicznej kraksy! Tylko gdzie podziali się podróżnicy z odnalezionych przypadkiem galaktycznych pojazdów? Czy mali odkrywcy będą potrafili nawiązać z nimi kontakt?… „Kosmiczna Kraksa nad Wigrami” to kolejna część przygód, z meteorytami, łazikami i epoką lodowcową w tle.
  • Warsztaty – Prowadzący – koordynator platformy bezpiecznyprojekt.pl – proponuje uczestnikom interaktywne warsztaty, na bazie prezentacji. Chyba każde dziecko marzy o podróży w kosmos, przez czas i przestrzeń. Dzieci (ale i dorośli) wyobrażają sobie, jak mogą wyglądać tzw. kosmici? Czy w ogóle istnieją? Jak się komunikują? Czym się posługują, jakimi dysponują technologiami? Czy potrafilibyśmy się z nimi porozumieć, a może nawet zaprzyjaźnić? Warsztaty mają na celu sprowokować dzieci do rozmowy, żywej dyskusji, wymiany poglądów i pomysłów. Zabawne, czasem zaskakujące, w lekki sposób poruszają kwestię różnorodności kulturowych, językowych i technologicznych. Czy spełnienie naszych marzeń o spotkaniu z kosmitami jest bliższe niż przypuszczamy?
Konkurs rysunkowy „Mój przyjaciel łazik”

Sobota, 16 września, 10–14.00 na stoisku Politechniki Świętokrzyskiej

  • W sobotę 16.09 w godz. 10:00 -14:00 na stoisku Politechniki Świętokrzyskiej w Strefie Wystawców, dzieci będą mogły narysować swoją pracę na temat: „Mój przyjaciel łazik” i zgłosić ją do konkursu. Laureaci najpiękniejszych/najciekawszych rysunków zostaną wyłonieni przez publiczność ERC w godz. 14:05-16:30. W sobotę o godz. 17:00 dowiemy się natomiast, które prace zdobyły największą ilość głosów. Laureaci otrzymają książki „Kosmiczna Kraksa nad Wigrami” ze specjalną dedykacją autorki oraz upominki od organizatorów ERC.
Wieczorna obserwacja nieba i kino plenerowe!

Piątek, 15 września, wieczór (ok. 19.30), kampus Politechniki Świętokrzyskiej (obok rektoratu)

  • Wydarzenie zależne od pogody – o ile pogoda pozwoli bezpośredni streaming obserwacji Słońca i wieczorno-nocnego nieba oraz filmów edukacyjnych dobranych do grona odbiorców odwiedzających stanowisko.
Kosmiczne warsztaty!

Niedziela, 17 września, 10.00, s. 1.10 bud. D

  • Kraina Twórczości – Buduj z nami kosmiczne roboty! Uczestniczki oraz uczestnicy w wieku 5-11 lat zbudują ruchome mechanizmy z klocków i zaprogramują je! Zaprojektujemy też Bazę Księżycową w programie do modelowania 3D!

LINK DO ZAPISÓW NA WARSZTATY: https://www.krainatworczosci.pl/zapisy-na-zajecia

 

Warto zobaczyć!

Wystawa „Mars on Earth” nagradzanego fotografa Matjaža Tančiča
  • Matjaž Tančič (1982) jest artystą pracującym głównie nad projektami dokumentalnymi i niezależnymi między Chinami a Słowenią. W swojej pracy bada granice między fotografią dokumentalną, portretową i artystyczną, angażując się w kwestie społeczne i kulturowe. Lubi eksperymentować z medium fotograficznym i jest znany głównie ze swoich projektów stereografii 3D. Tančič uzyskał tytuł licencjata w dziedzinie fotografii na University of the Arts w Londynie.
Wystawa prac studentów ISMAT
  • Przedstawione prace zostały opracowane przez studentów drugiego roku studiów na kierunku Communication Design w ISMAT Portimão, w ramach zajęć z teorii i krytyki projektowania prowadzonych przez profesora Gabriela Patrocinio. ISMAT to instytut zlokalizowany w południowym regionie Portugalii, Algarve.
  • Film Arrival (2016), wyreżyserowany przez Denisa Villeneuve’a, wywołał inspirujące debaty w klasie na temat teorii i krytyki projektowania, w wyniku których powstały projekty odzwierciedlające filmy i literaturę science fiction. Wybiegające w przyszłość i dalej!
Inauguracja projektu: DIRECTION SPACE 

Sobota, 16 września, 15.30, Aula główna Politechniki Świętokrzyskiej

  • DEBATA: Anna Burzykowska (ESA Copernicus Officer, inicjatorka inicjatywy Direction Earth/Space), Milena Ratajczak (Fundacja New Space, edukatorka, nauczyciel akademicki), Beata Daszyńska-Muzyczka (prezeska BGK, wspierająca inicjatywy edukacyjne i kosmiczne, m.in. poprzez powołanie Fundacji Empiria i Wiedza) Moderator: Dr Tomasz Rożek
Spotkaj się z astronautą projektowym ESA – Sławoszem Uznańskim,
  • Sławosz będzie gościem specjalnym European Rover Challenge 2023! Porozmawiaj z astronautą projektowym ESA już w sobotę 16 września. Do zobaczenia!
Piotr Kosek – Astrofaza
  • Spotkaj się z Astrofazą! Piotr Kosek będzie gościem European Rover Challenge. Przyjdź i porozmawiaj o… kosmosie!
  • Dodatkowo, 16 września o 11.00 twórcy kanału Astrofaza poprowadzą “Astrokawę” – program na żywo na kanale YouTube – wraz z udziałem publiczności ERC. Zapraszamy!
Ask Me Anything! ESA BIC Poland
Friday, 15 Sept., 12.30pm, Meeting point next to the Auditorium
  • Michal Chwieduk – Startups, teams and people willing to start their own business are welcome to ask us about possible support opportunities at ESA BIC Poland