strefa inspiracji

Marzenia o kosmosie – Prof. Grzegorz Wrochna

Prof. Grzegorz Wrochna,
Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej

Ludzkie marzenia o kosmosie i sięganiu gwiazd to w praktyce tysiące godzin spędzonych w salach wykładowych uniwersytetów i politechnik, bibliotekach akademickich i laboratoriach. Aby realizować wymagające wyzwania, które związane są z pracą w szeroko pojętym sektorze kosmicznym, trzeba więc skupić się na pogłębianiu swojej wiedzy, samodoskonaleniu, nieustannym poszerzaniu horyzontów, twórczej interakcji z nauczycielami i rówieśnikami, którzy stawiają sobie podobne cele.

Zawody takie, jak European Rover Challenge – o ugruntowanej na świecie pozycji i renomie, są elementem tego typu aktywności. To tu młodzi ludzie z różnych krajów w warunkach emocjonującej rywalizacji poznają plusy i minusy zaprojektowanych przez siebie rozwiązań, weryfikują w praktyce efektywność pomysłów zmaterializowanych w ich łaziku marsjańskim.

W efekcie dostrzegają osiągnięcia innych, konfrontują je ze swoimi, wymieniają doświadczenia i zawiązują przyjaźnie, które w przyszłej pracy zawodowej mogą przełożyć się na współpracę międzynarodową. Wtedy przychodzi pora na wykorzystanie zdobytej wiedzy i umiejętności do urzeczywistnienia profesjonalnych projektów wynoszonych w przestrzeń kosmiczną lub kreatywnie wykorzystujących odbierane z niej dane.

Wszechświat z jego tajemnicami stoi otworem nie tylko dla pilotów, inżynierów, medyków i przyrodników, choć to oni stanowią zdecydowaną większość zasilających najróżniejsze zawody tej branży. Jest tu też miejsce dla menagerów, prawników, finansistów, psychologów, itd., których rola w projektach kosmicznych będzie z pewnością sukcesywnie rosła. Myśląc o swojej przyszłości i decydując się na związanie jej z branżą kosmiczną stawiamy przed sobą ambitne wyzwania.

Parafrazując słynne przemówienie prezydenta J. F. Kennedy’ego, które wygłosił w Rice University w 1962 roku, a które otworzyło drogę ku lądowaniu człowieka na Księżycu, warto pamiętać, że zdobywamy kosmos nie dlatego, że jest to łatwe, ale dlatego, że jest to trudne.

I właśnie na tych najwytrwalszych czeka nagroda w postaci aktywnego włączenia się w realizację naszych marzeń o podróżach kosmicznych, kolonizacji księżyców i planet, dbaniu o Ziemię i jej zasoby, a co za tym idzie o lepszą przyszłość dla jej mieszkańców.
Subscribe to our newsletter!

I have read and agree to the terms & conditions, privacy policy and want to receive the ERC newsletter via email

Podobne wpisy