Aktualności, Strefa Inspiracji

Goście specjalni ERC

wtorek, 27 sierpnia, 2019

Picture of Robotyczny asystent ERC
Robotyczny asystent ERC

Dostępny 24/7, wirtualny autor licznych publikacji na roverchallenge.eu.

Kochają naukę, umieją o niej opowiadać i chcą, żeby ta pasja udzieliła się wszystkim. We wrześniu przyjadą do Kielc, żeby spotkać się z odwiedzającymi ERC, zawodnikami i swoimi fanami. Przedstawiamy naszych tegorocznych gości specjalnych.

 

Karol Wójcicki

Jak sam o sobie mówi: pasjonat nocnego nieba, popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy i prezenter telewizyjny.

Większość czasu spędza z zadartą głową wypatrując najpiękniejszych zjawisk astronomicznych, czy to na bieszczadzkim szlaku, czy na tarasie własnego domu. W chwilach wolnych do obserwacji nieba zajmuje się prowadzeniem największego w Polsce astronomicznego fanpage’a „Z głową w gwiazdach” na Facebooku, organizuje wyjazdy astronomiczne i naukowe oraz gości w programach telewizyjnych i radiowych. Współpracuje z Gazetą Wyborczą, prowadził programy na antenie Discovery Science i TVN Turbo. Uczy astronomii w szkole podstawowej, a przez osiem lat związany był z Centrum Nauki Kopernik. W 2015 roku otrzymał nagrodę Popularyzatora Nauki przyznawaną przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polską Agencję Prasową.

Podczas tegorocznego finału ERC będzie ponownie pełnił rolę prowadzącego wydarzenie.

 

 

Tomasz Rożek

Prawdziwy człowiek renesansu. Z wykształcenia jest fizykiem, pracuje jako dziennikarz radiowy i telewizyjny, pisze książki i prowadzi stronę, vloga oraz fanpage popularnonaukowy Nauka.To Lubię.

Serca fanów podbił opowiadając o trudnych rzeczach, w przystępny i zrozumiały sposób. W swoich materiałach objaśnia zagadnienia z dziedziny astronomii, fizyki i chemii. Opowiada o człowieku, Ziemi, technologiach i życiu codziennym, odkrywając  znane i nieznane tajemnice wszechświata.  W Programie 3 Polskiego Radia odpowiada na „Pytania z kosmosu”. W Gościu Niedzielnym pełni funkcję szefa działu „Nauka i Gospodarka”, jest też gospodarzem sekcji naukowej Teleexpresu TVP1. Prowadził program Sonda 2 na antenie TVP, współpracował m.in. z TVN, „Wiedzą i Życiem”, „National Geographic”, „Gazetą Wyborczą” i „Rzeczpospolitą”. Jest autorem czterech książek popularnonaukowych i planuje wydać kolejne.

 

 

 

Astrofaza

Najbardziej wystrzałowy kanał astronomiczny na polskim Youtube. Filmy tworzone przez zespół pasjonatów pod wodzą Piotra „Kosy” Koska, mają za zadanie pokazać wszystkim, jak fascynujący jest kosmos. Jeśli do tej pory fizyka kojarzyła wam się co najwyżej z nudą, a astronomia z horoskopem, Astrofaza to zmieni. Intrygujące tematy poruszane na vlogu, charyzmatyczny prowadzący i duża dawka merytorycznej wiedzy, to ich przepis na sukces. Dzięki swojej nieziemskiej pasji do działania mają realny wpływ na popularyzację wiedzy astronomicznej w Polsce, nawet wśród tych, którzy przesypiali lekcje fizyki.  Działają od 2013 roku i od tamtej pory zgromadzili ponad 330 tysięcy fanów na Youtube, a także zbudowali społeczność AstroMisie, zrzeszającą studentów, pasjonatów astronomii i pracowników naukowych na Facebooku.

W trakcie ERC zespół Astrofaza będzie prowadził relację na żywo w mediach społecznościowych. Szukajcie ich na terenie wydarzenia , a może zostaniecie zaproszeni do wystąpienia na ich kanale!

 

Wiktor Niedzicki

Popularyzator fizyki i promotor osiągnięć technologii, dziennikarz, mówca i wykładowca akademicki. Od ponad 60 lat objaśnia dzieciom i dorosłym tajemnice nauki poprzez niezwykłe eksperymenty i angażujące pokazy. Od 1957 roku związany z I i IV programem Polskiego Radia, gdzie prowadził audycje popularnonaukowe. Dla telewizji TVP zrealizował łącznie ponad 900 odcinków różnych programów, w tym legendarnego Laboratorium i Kuchni, dzięki którym niejeden widz odkrył w sobie powołanie do nauki. Od 20 lat wykłada na Politechnice Warszawskiej, nieustannie jeździ po całym kraju ze swoimi widowiskami popularnonaukowymi przybliżającymi dzieciom i dorosłym zagadnienia z dziedziny chemii, fizyki i astronomii. Od lat wydaje książki popularnonaukowe oraz poświę

cone technikom prezentacji i autoprezentacji. Od 2017 roku prowadzi na facebooku fanpage „Wiktor Niedzicki o polskiej nauce

Na ERC będzie prowadził własne stanowisko pod nazwą Laboratorium Wiktora, gdzie przy wsparciu grupy asystentów zademonstruje fantastyczne eksperymenty, które zachwycą zarówno dzieci, jak i rodziców.

Zawody robotyczne

Każdego roku do European Rover Challenge przystępują dziesiątki zespołów z innowacyjnymi projektami łazików.

Wystawcy i Strefa Inspiracji

Odkryj rozległy i ekscytujący świat nauki, dzięki interaktywnym wystawom, warsztatom edukacyjnym i wnikliwym dyskusjom.

Konferencja i Transmisja

Podczas ERC czołowi eksperci sektora kosmicznego, astronauci i naukowcy rozmawiają o kosmosie i jego wpływie na naszą przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.

Dołącz do społeczności ERC!

Zapisz się do naszego newslettera! Zrobimy co w naszej mocy, abyście byli na bieżąco z ciekawymi artykułami, filmami i innymi działaniami związanymi z marką ERC. Obiecujemy, że będzie warto!