ciekawostki

strefa inspiracji

7 interesujących faktów o Marsie

Mars – czwarta od Słońca planeta Układu Słonecznego. Oto kilka ciekawostek o Czerwonej Planecie, które musisz znać:

  1. Najwyższy szczyt na Marsie to wulkan o nazwie Góra Olimp. Ma 25 km wysokości i jest to prawdopodobnie również najwyższe wzniesienie w całym Układzie Słonecznym.
  2. Atmosfera na Marsie, w porównaniu z atmosferą ziemską, jest bardzo rzadka (to mniej niż 1% naszego powietrza) i składa się w 95% z dwutlenku węgla.
  3. Temperatura na Marsie waha się od +55 stopni Celsjusza w lecie do nawet -130 stopni zimą. Zachodzące Słońce ma tutaj kolor niebieski.
  4. Mars był kiedyś bardzo podobny do Ziemi. Można tam znaleźć tereny górzyste, równiny, doliny, a także kaniony. Te ostatnie osiągają długość nawet do 5000 km.
  5. Doba na Marsie nazywa się „sol” i wynosi 24 godzin i 37 minut. Z kolei rok na Czerwonej Planecie to 687 dni ziemskich.
  6. W zależności od pozycji Marsa i Ziemi względem siebie, sygnał radiowy potrzebuje od 4 do 22 minut, by dotrzeć z jednej planety na drugą.
  7. Łazik Opportunity, który na Marsie miał działać przez 90 dni był aktywny przez prawie 15 lat. W tym czasie przejechał łącznie ponad 45 km ustanawiając rekord długości jazdy na terenie pozaziemskim.Subscribe to our newsletter!

I have read and agree to the terms & conditions, privacy policy and want to receive the ERC newsletter via email

Podobne wpisy