Aktualności, artykuly, strefa inspiracji, Strefa zawodnika

10 sposobów na lepszy start w ERC!

wtorek, 4 stycznia, 2022

Robotyczny asystent ERC
Robotyczny asystent ERC

Dostępny 24/7, wirtualny autor licznych publikacji na roverchallenge.eu.

10 sposobów na lepszy start w ERC! Niezawodne sposoby na zdobycie większej ilości punktów w kwalifikacjach. Sprawdź, czy znasz je wszystkie!

Twoja drużyna zdecydowała się dołączyć do zawodów? To super! Zawsze cieszymy się na myśl o tym, że nasza społeczność się powiększy oraz że będziemy mogli poznać nowych zawodników.

Chociaż bardzo byśmy chcieli, to zmieszczenie wszystkich aplikujących drużyn w harmonogramie zawodów nie jest możliwe, dlatego pierwszym krokiem jest etap kwalifikacji. Może Wam się wydawać, że jesteście na straconej pozycji w porównaniu do bardziej doświadczonych zespołów, ale nie martwcie się na zapas. Specjalnie dla Was stworzyliśmy ten poradnik, który pomoże w jak najlepszym przygotowaniu dokumentacji wstępnej!

  1. Skupcie się na dokumentacji! Tak, to jest ta nudna część, ale pamiętajcie, że to właśnie na podstawie dokumentacji ocenimy kto zakwalifikuje się do zawodów. Umiejętność przygotowania profesjonalnej dokumentacji projektu jest konieczna dla przyszłych inżynierów, więc zacznijcie naukę już teraz. Podziękujecie nam później!
  2. Bądźcie dokładni. Jeśli regulamin zawiera zapis, że dokumentacja musi mieć najwyżej sześć stron, to napiszcie ją na maksimum sześć stron. Jeśli ogłosimy, że wideo ma być nie dłuższe niż dwie minuty, to nie twórzcie wideo dłuższego niż dwie minuty. To samo tyczy się wyznaczonych terminów (deadline). Pamiętajcie również, że o ile nie będzie napisane inaczej, dokumentacja będzie tylko do użytku wewnętrznego, więc nie marnujcie miejsca na zbędne elementy (np. sekcje sponsorskie).
  3. Ważne jest, aby dokumentacja była przejrzysta. Jeśli zauważycie, że nie zmieścicie się w wyznaczonym limicie stron, zastanówcie się nad tym co usunąć, zamiast jak zmieścić więcej. Zmniejszenie kroju pisma czy dodanie kolumn sprawi, że dokumentacja będzie trudniejsza do odczytania. Nie zawsze więcej znaczy lepiej. Dokumentacja techniczna musi być czytelna oraz skupiać się na temacie.
  4. Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, dobrym pomysłem jest podzielenie zespołu na podgrupy. Wyznaczcie liderów. Niech każda grupa zajmuje się tym, na czym zna się najlepiej. Na pewno potrzebujecie osoby odpowiedzialnej za mechanikę, programowanie, kwestie naukowe i inne. Dobrym pomysłem jest również wyznaczenie osoby odpowiedzialnej za sprawy administracyjne i pilnowanie terminów. Oczywiście nie zapomnijcie o promocji i mediach społecznościowych, ale o tym za chwilę.
  5. Sponsorzy. Nie jesteśmy w stanie pomóc Wam ze znalezieniem sponsorów – musicie zająć się tym sami. Co w takim razie może Wam pomóc znaleźć finansowanie? Pomyślcie o tym, jak możecie skomercjalizować swój projekt w przyszłości i jak może posłużyć potencjalnemu sponsorowi. Poszukajcie firm w waszym mieście/regionie – to właśnie one mogą być potencjalnymi sponsorami. Pamiętajcie, że sponsoring nie musi odbywać się tylko poprzez finansowanie. Możecie porozumieć się barterowo, np. otrzymać części, drukarki 3d, filamenty itp. Szukając sponsorów zastanówcie się, co jesteście w stanie zaoferować, aby wyeksponować ich markę. Możecie to zrobić np. poprzez umieszczenie logo sponsora na łaziku. Co roku robimy mnóstwo zdjęć Waszych łazików, których potem używamy w międzynarodowej komunikacji. Dajcie sobie szansę zaistnieć, gdyż to właśnie zdjęcia łazików obiegną świat po wydarzeniu!
  6. Poszukajcie możliwości pojawienia się w prasie, telewizji, czy lokalnych mediach. Ludzie niezwiązani z branżą, z reguły nie mają pojęcia jak ekscytujące może być budowanie łazika marsjańskiego i że robią to również ludzie w Polsce. Pokażcie w jak ciekawy sposób, jako młodzi inżynierowie, zdobywacie doświadczenie zawodowe. Bez wątpienia to co robicie jest nieszablonowe!
  7. Skoro jesteśmy przy mediach – zadbajcie o to, by wasz zespół był widoczny w mediach społecznościowych. W dzisiejszym świecie jest niezwykle ważne, aby mieć profil w każdej większej platformie społecznościowej: Facebook, Twitter, czy Instagram. Poproście znajomych o pierwsze polubienia i udostępnienia, aby zbudować własną społeczność. Sprawdźcie, czy możecie użyć profilu Waszego uniwersytetu dla większego zasięgu. Pamiętajcie, aby regularnie tworzyć i publikować posty – coś co może zainteresować Waszych odbiorców. Im większe zasięgi uda Wam się wygenerować, tym bardziej atrakcyjni będziecie dla potencjalnych sponsorów. W trakcie przygotowań do ERC będziemy robić co w naszej mocy, aby zaprezentować wasze profile widowni!
  8. Załóżcie dla swojego zespołu grupowy email i skonfigurujcie go w taki sposób, aby każda wiadomość którą dostaniecie była rozsyłana do wszystkich członków zespołu. Taki email powinien być np. w formacie: nazwa_druż[email protected]. W ten sposób zmniejszacie prawdopodobieństwo nieodczytania ważnej wiadomości ws. zawodów. Znamy mnóstwo przypadków, gdzie brak wystarczającej komunikacji wewnątrz zespołu decydował o niedostaniu się do następnego etapu. Email to główny sposób komunikacji między organizatorami/sędziami, a zawodnikami. Warto by wszyscy członkowie zespołu mieli dostęp do treści wiadomości.
  9. Wybierzcie jedną osobę odpowiedzialną za komunikację. To sprawi, że kontakt będzie bardziej bezpośredni i łatwiejszy.
  10. Sprawdźcie inne metody komunikacji:

a) Pytania dot. regulaminu najlepiej zadawać na Slack. Możecie je zadać wprost do sędziów i podyskutować z innymi drużynami. Prosimy o używanie otwartych kanałów, chociaż jeśli chcecie zachować coś w sekrecie (np. coś związanego konkretnie z projektem Waszego łazika), piszcie bezpośrednio do sędziów lub Konrad Lipperta (koordynatora drużyn), który Was pokieruje.

b) Oficjalna grupa na Facebooku: „European Rover Challenge – Community”.
Udostępniamy tam mniej oficjalnie materiały. Znajdziesz tam też przypomnienia o zbliżających się terminach i inne ciekawe informacje dot. zawodów. Dołączcie się do dyskusji! Pamiętajcie jednak, o używaniu języka angielskiego.

c) Ze wszystkimi innymi sprawami kontaktujcie się z koordynatorem drużyn pod adresem: [email protected] Jeśli macie jakieś wątpliwości to adres, pod którym powinniście szukać pomocy.

Na końcu powtórzymy jedną rzecz: mimo komunikacji wielokanałowej ERC (Facebook, LinkedIn, Twitter, Instagram, strona internetowa), głównym kanałem komunikacji z drużynami są wiadomości mailowe!

 

Autor:
Konrad Lippert, koordynator drużyn ERC

Zawody robotyczne

Każdego roku do European Rover Challenge przystępują dziesiątki zespołów z innowacyjnymi projektami łazików.

Wystawcy i Strefa Inspiracji

Odkryj rozległy i ekscytujący świat nauki, dzięki interaktywnym wystawom, warsztatom edukacyjnym i wnikliwym dyskusjom.

Konferencja i Transmisja

Podczas ERC czołowi eksperci sektora kosmicznego, astronauci i naukowcy rozmawiają o kosmosie i jego wpływie na naszą przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.

Dołącz do społeczności ERC!

Zapisz się do naszego newslettera! Zrobimy co w naszej mocy, abyście byli na bieżąco z ciekawymi artykułami, filmami i innymi działaniami związanymi z marką ERC. Obiecujemy, że będzie warto!