biuro prasowe, edycja 2015

Z Górna na Marsa

wtorek, 1 września, 2015

Robotyczny asystent ERC
Robotyczny asystent ERC

Dostępny 24/7, wirtualny autor licznych publikacji na roverchallenge.eu.

750 ton czerwonej ziemi posłużyło do zbudowania marsjańskiego toru, na którym już w ten weekend odbędą się Europejskie Zawody Łazików Marsjańskich.

W Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu już można poczuć się jak na Marsie. Od tygodnia trwają tam prace nad budową toru dla robotów wykonanych przez studentów z całego świata. Marsjański krajobraz powstał dzięki 750 tonom czerwonej ziemi, które zostały przywiezione ze świętokrzyskiej Kopalni Józefka.

Dolomitowe kruszywo swoją barwę zawdzięcza dużej zawartości tlenku żelaza – mówi Jerzy Polakowski, Prezes Zarządu Kopalni Józefka z Górna – Dzięki temu stanowi doskonałą imitację powierzchni Marsa. Jednak jego praktyczne zastosowanie nie jest związane z jego walorami wizualnymi. Charakteryzuje się dużą twardością i ma ponadprzeciętne właściwości biologiczne. Dlatego jest bardzo dobrym materiałem budowlanym, wykorzystywanym m.in. do budowy dróg. Służy także do produkcji ekologicznego nawozu  mineralnego.

Teren zawodów powstawał w konsultacji z geologami. Starali się oni odtworzyć fragment powierzchni Marsa, na którym na przełomie lat 70 i 80 lądowały misje Viking.

Przygotowaliśmy niewielki krater, który wykorzystamy w konkurencji nawigacyjnej – mówi dr Krzysztof Skocki, planetolog i juror zawodów – Ponadto, we fragmencie toru, pod powierzchnią czerwonego gruntu, umieściliśmy jasną warstwę innego materiału. Zespoły w zadaniu geologicznym będą musiały wydobyć próbkę jasnego kruszywa i umieścić ją w pojemniku do badań.

Europejskie Zawody Łazików Marsjańskich będzie można oglądać już w najbliższy weekend w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu. Na wszystkich pasjonatów kosmosu czekają również liczne atrakcje w strefie pokazów naukowo-technologocznych, m.in. start rakiety, pokazy robotów profesjonalnych, wykorzystywanych przez wojsko czy warsztaty robotyczne i rakietowe dla najmłodszych. Wstęp i udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Więcej informacji na temat atrakcji kosmicznego weekendu znajduje się na stronie www.roverchallenge.eu

Zawody robotyczne

Każdego roku do European Rover Challenge przystępują dziesiątki zespołów z innowacyjnymi projektami łazików.

Wystawcy i Strefa Inspiracji

Odkryj rozległy i ekscytujący świat nauki, dzięki interaktywnym wystawom, warsztatom edukacyjnym i wnikliwym dyskusjom.

Konferencja i Transmisja

Podczas ERC czołowi eksperci sektora kosmicznego, astronauci i naukowcy rozmawiają o kosmosie i jego wpływie na naszą przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.

Dołącz do społeczności ERC!

Zapisz się do naszego newslettera! Zrobimy co w naszej mocy, abyście byli na bieżąco z ciekawymi artykułami, filmami i innymi działaniami związanymi z marką ERC. Obiecujemy, że będzie warto!