Komentarze są wyłączone dla tego posta

Innowacyjne krakowskie projekty na międzynarodowej imprezie

Już w najbliższy weekend 5-6 września krakowscy inżynierowie wezmą udział w największej imprezie robotyczno-kosmicznej w Europie – zawodach European Rover Challenge. Studenci AGH będą rywalizować w Europejskich Zawodach Robotów Marsjańskich, a firmy Kreatech i Husarion zaprezentują swoje projekty w Strefie Pokazów Naukowo-Technologicznych.

Europejskie Zawody Robotów Marsjańskich (w skrócie ERC) to plenerowe, bezpłatne, otwarte dla wszystkich wydarzenie łączące zawody robotów, skonstruowanych przez studentów, z innowacyjnymi pokazami naukowo-technologicznymi i spotkaniami z gośćmi specjalnymi. W tym roku w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu k. Chęcin swoje projekty zaprezentują również inżynierowie z Krakowa.

Grupa studentów działająca przy kole naukowym automatyki i robotyki AGH, jest jedną z 26 drużyn, które zakwalifikowały się do zawodów. Zbudowany przez drużynę Integra robot Phoenix weźmie udział w czterech konkurencjach terenowych, polegających m.in. na pobraniu próbki gleby. Rywalizować będzie z łazikami z całego świata, m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Egiptu, Turcji, Bangladeszu, Indii, a także z robotami zaprojektowanymi przez 12 innych ekip z Polski.

W Strefie Pokazów Naukowo-Technologicznych zobaczymy dwie krakowskie firmy. W Stacji Kosmicznej Kraków – Husarion będzie można zobaczyć m.in. RoboCORE’a – „serce robota”, czyli wynalazek, dzięki któremu budowa zaawansowanych, połączonych z Internetem robotów wspomagających nas w codziennym życiu jest łatwiejsza niż kiedykolwiek. Natomiast w Stacji Kosmicznej Kraków – Kreatech odbędą się pokazy robota humanoidalnego NAO firmy Aldebaran. Na stoisku będzie można nauczyć się konstruować roboty z klocków LEGO WeDo i Mindstorms oraz wziąć udział w warsztatach z robotyki i elektroniki.

Uczestnicy European Rover Challenge będą mieli okazję spotkać się z wyjątkowymi gośćmi. W sobotę, 5 września o godz. 12.30 odbędzie się wykład Dr Harrisona Schmitta – wybitnego geologa – profesora uniwersyteckiego i byłego astronauty NASA, który uczestniczył w misji Apollo 17. Natomiast o godz. 17.00 – wideo spotkanie z Andy’m Weir’em, autorem bestsellerowej powieści „Marsjanin”.

Więcej informacji, wraz z agendą oraz spisem wystawców Strefy Pokazów Naukowo-Technologicznych znajduje się na stronie internetowej wydarzenia: www.roverchallenge.eu

Komentarze wyłączone.