European Rover Challenge to największe w Europie wydarzenie robotyczno-kosmiczne skierowane do przedstawicieli świata nauki i biznesu, sektora new-tech oraz szerokiej publiczności. Na ERC składają się dwa podstawowe elementy.

European Rover Challenge 2015

Przede wszystkim są to cieszące się prestiżem już od pierwszej edycji w 2014 roku zawody robotów marsjańskich, w których młodzi inżynierowie z całego świata rywalizują w konkurencjach analogicznych do zadań wykonywanych przez łaziki na powierzchni Marsa. Po drugie, wielką atrakcją dla odwiedzających jest strefa Pokazów Naukowo-Technologicznych, czyli prezentacji naukowych przygotowanych przez kilkudziesięciu wystawców, reprezentujących zarówno instytucje naukowe, jak i firmy czy organizacje pozarządowe.

W programie tegorocznej edycji ERC znajdzie się nowość, dzięki której wydarzenie jeszcze bardziej skoncentruje się na szerzeniu wiedzy o przemyśle kosmicznym. Mowa o równolegle odbywającym się Europejskim Kongresie Robotycznym poświęconym strategii polskiego sektora kosmicznego oraz robotyce, na który złożą się panele prezentacyjne, dyskusyjne i networking oraz warsztaty mentoringowe, czyli spotkania dedykowane zespołom ERC i przedsiębiorcom z zakresu komercjalizacji innowacyjnych projektów.

quote1ERC co roku przyciąga fascynatów nauki o Wszechświecie, którzy mają szansę pogłębić swoją wiedzę w tym zakresie. Amatorzy otrzymują tutaj szansę poszerzenia swoich horyzontów i namacalnego doświadczenia kosmicznej technologii poprzez obserwowanie zmagań robotów na specjalnie przygotowanej arenie imitującej warunki marsjańskie oraz odwiedzanie stoisk wystawców, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Także członkowie drużyn – młodzi konstruktorzy z całego świata, którzy co roku przygotowują się do startu w zawodach konstruując profesjonalne roboty zarażają pasją i entuzjazmem. Dają zarówno najmłodszym, jak i trochę starszym, przykład tego, że dzięki zaangażowaniu i udziale w zawodach można zaistnieć w sektorze kosmicznym.

European Rover Challenge, tak jak amerykański odpowiednik zawodów University Rover Challenge, są częścią ligi najbardziej prestiżowych zawodów robotycznych na świecie Rover Challenge Series, warto więc być świadkiem tego, jak drużyny konkurują w walce o nagrody ERC oraz o puchar najlepszej drużyny konstruktorów na świecie!